Autentické príbehy, nadčasové témy

Príbeh, za ktorým sa ukrývajú tri písmenká

0

Zabudnite na kultúru stravovania, zabudnite na šaláty a kanapky. o chvíľu je tu leto a reštaurácie vymeníte za dovolenkové zážitky. Tak prečo si nenaordinovať niečo odlišné. Premiestnite sa so mnou za veľkú mláku a vstúpte do príbehu, ktorého priamym účastníkom som sa stal. Pokiaľ registrujete, že pod skratkou KFC sa ukrýva názov Kentucky Fried Chicken, tak je vám tiež jasné, že táto značka vznikla v americkom štáte Kentucky. Počas skvelého dostihového eventu Breeders´ Cup som mohol vstúpiť do najtajnejších zákutí spoločnosti Yum! Brands, ktorá dnes značku KFC vlastní. Samozrejme, medzi inými, sú súčasťou jej portfólia aj ďalší zaujímaví hráči, ako Pizza Hut či Taco Bell.

Hoci od stretnutia so skvelými ľuďmi z YUM! Brands uplynuli už takmer dva roky, spomienky sú stále živé. Myslím si, že ani nikdy nevyblednú. Na dobré sa nezabúda. Bol krásny slnečný novembrový deň, aký som v našich končinách nezažil. Mal som čo robiť, aby som zniesol na sebe košeľu a oblek. Pred hotelom Galt House v Louisville, mieste môjho prechodného pobytu, som zastavil žltý „cab”, za volantom ktorého sedel čierny šofér. Ihneď som sa s ním  pustil do rozhovoru. Pochádzal kdesi so Západnej Sahary a v Louisville žil už dva roky, pričom si zarábal na živobytie ako taxikár. Mesto doslova miloval a nevedel si vynachváliť úžasných ľudí, ktorí tu žijú. Mal pravdu, hoci som v domove slávneho Kentucky Derby bol len piaty deň. Aj za ten krátky čas som však mal možnosť spoznať prirodzenosť a ústretovosť jeho obyvateľov. Bolo tu jednoducho fajn. Skvelé mesto so skvelými ľuďmi, pokojné, plné zelene a slnka. Čo viac si môže priať ubehaný Európan. Našiel som tu kúsok nehy. Asi po pol hodinovej ceste som sa dostal pred „biely dom”, ako Louisvilčania volajú hlavnú administratívnu budovu spoločnosti Yum!. Vzorne upravené okolie, starostlivo pokosené trávniky, javory hýriace pestrými farbami jesene a vzdialený hluk mestskej diaľnice dotvárali atmosféru skorého popoludnia. Pomaly som prešiel dookola rozsiahlej budovy, aby som si zvolil vstup z veľkého parkoviska. Vo vnútri na recepcii sedela dáma, ktorá si ma vypočula a zavolala môjho sprievodcu, ktorý ma previedol celou budovou až do administratívnej časti. Počas cesty útrobami som spoznal mnohé tajomstvá budovy. Napríklad som objavil raritu, ktorá je svetovým unikátom. Na jednom mieste sa tu nachádzajú tri prevádzky značiek KFC, Taco Bell a Pizza Hut, ktoré nikde na svete sústredené na jednom mieste nenájdete. Bola to reštaurácia pre zamestnancov, kde si mohli každý deň vybrať z rozličných ponúk.

Nakoniec sme „pristáli” na ďalšej recepcii, kde som sa rozlúčil s mojím sprievodcom a ohlásil sa. Čakal som na Karen Sherman – riaditeľku pre styk s verejnosťou, s ktorou som si dohodol stretnutie ešte pre cestou do USA. Pokým Amy prišla, prezrel som si malé múzeum, ktoré bolo venované zakladateľovi značky KFC – Harlandovi Sandersovi. Dominovala mu vosková figurína v životnej veľkosti, takže miestami ste mali dojem, že vám Mr. Sanders povie pár slov na uvítanie. Po chvíli prišla Karen a šli sme do ofisu, kde sídli aj „veľký šéf” spoločnosti Yum! Brands David Novak. Priznám sa, že o tomto mužovi som do mojej návštevy v Louisville nevedel nič, ale keď som dostal do daru jeho knihu The Education of an Accidental Ceo, tak som ju počas letu z Chicaga do Frankfurut prečítal. David patrí k zaujímavým a charizmatickým šéfom, ktorý sa celou dušou snaží neustále zväčšovať impérium tejto spoločnosti do najvzdialenejších krajín sveta.

Sympatická Karen ma priviedla do rokovacej miestnosti, kde o chvíľu prišli ďalší zaujímaví ľudia. Až som mal husiu kožu, pretože v miestnosti sa spolu so mnou nachádzali top manažéri Yum! Brands a značky KFC. Mal som čo robiť, aby som sa upokojil Po krátkom čase sa však všetky obavy rozptýlili. Amy Sherwood – viceprezidentka pre styk s verejnosťou a vonkajšie vzťahy i Rick Maynard – PR manažér značky KFC, spolu s Karen a manažérkou pre styk s verejnosťou Yum! Brands boli úžasní a odpovedali mi na všetky otázky. Tak som získal obrovské množstvo informácií o tejto spoločnosti, ktorá v USA jednoznačne vedie. V oblasti rýchleho občerstvenia patrí k jednotke na trhu. Samozrejme, neuspokojila sa s týmto prvenstvom, a snaží sa napredovať ďalej. Bez toho by to ani nešlo. Svet je až príliš dynamický na to, aby sme sa obklopili svojimi aktuálnymi úspechmi a radovali sa. O pár mesiacov by sme zistili, že konkurencia nás dávno prevalcovala.

Ale vráťme sa k rozhovoru. Ten bol natoľko obsažný, že som pre vás vybral zaujímavé informácie o značke a príbehy, ktoré sa s ňou spájajú.


Kuracia „success story” z Kentucky

Vyše sto krajín, viac než 12 miliónov zákazníkov denne v 15 tisícoch reštaurácií. A veľa, veľa kuraťa. To je KFC – najznámejšia sieť reštaurácií zameraných na rýchle občerstvenie z kuracieho mäsa. Za úspechom KFC stojí okrem premyslenej obchodnej stratégie jedno veľké tajomstvo – špeciálna zmes na obaľovanie kuraťa s jedenástimi prísne utajenými prísadami. Nuž, aj bylinky a korenie môžu byť základom pre dlhé desaťročia celosvetového úspechu. Som rád, že som mal to šťastie a ocitol sa osobne na mieste, kde sa „Kentucké vyprážané Kura” zrodilo.

Pozrime sa však bližšie „na zúbky” histórii tohto amerického reťazca. „Začať treba už v roku 1890. Vtedy sa v americkom štáte Indiana, v meste Henryville, narodil Harland Sanders. V rokoch 1900 – 1924 vykonával celý rad prác a vystriedal niekoľko povolaní. Bol robotníkom, vodičom električky, kováčom, hasičom či poisťovacím agentom,” tvrdí Rick Maynard.
Výrazný zlom ale nastal v roku 1930. „Vtedy si Harland, napriek zúriacej hospodárskej kríze, na čerpacej stanici v Corbine v štáte Kentucky otvoril svoju prvú reštauráciu. Volala sa „Sanders Court & Café”. Neostal však iba pri malom a zastrčenom „pumpárskom” podniku. Postupne otváral ďalšie pobočky – a už v roku 1937 rozšíril svoju sieť reštaurácií do 142 miest v USA. To bol vzhľadom na nie najľahšie časy obrovský úspech,” doplnila Amy Sherwood. Prelom smerom k súčasnému konceptu KFC podľa jeho slov prišiel v roku 1940, kedy Harland začal používať tlakový fritovací hrniec na rýchle smaženie kuraťa a zároveň došlo k zrodu výnimočnej a dodnes tajnej originálnej receptúry na chrumkavý „obal” kuracích kúskov.
O dvanásť rokov neskôr začal podnikateľ udeľovať franchisingové licencie a tým rozširovať svoju sieť do ďalších stoviek miest v Amerike a po celom svete. „Až pavučina prevádzok KFC dosiahla súčasnú úroveň,” dodáva s hrdosťou Maynard.

Tú pomáha rozširovať spoločnosť YUM! Brands, ktorá je najväčšou svetovou reštauračnou spoločnosťou na svete. Okrem KFC patrí pod jej „krídla” aj nemenej známa sieť pizzerií Pizza Hut a u nás zatiaľ neznámy Taco Bell s mexickou kuchyňou. YUM! Brands vlastní aktuálne takmer 40-tisíc reštaurácií týchto troch značiek po celom svete. Konkrétne v 110 krajinách sveta. Zamestnáva milión ľudí, je približne v polovici zoznamu Fortune 500 ročne vytvorí viac než 11 miliárd dolárov príjmov.

Okrem biznisu sa venuje podpore rôznych charitatívnych projektov a sponzoringu významných športových podujatí. Stačí spomenúť slávne dostihy, ktoré už siedmy rok nesú názov Kentucky Derby presented by Yum! Brands.

Peter Fritz                                                            Photos: Peter Fritz, Yum! Brands Press

www.yum.com