Autentické príbehy, nadčasové témy

Aj James Bond by sa čudoval, alebo filter pre agentov

0

Viete, že existuje až 80% šanca, že sa vám dnes niekto pokúsi pozrieť do monitoru, notebooku alebo telefónu? Toto nebezpečenstvo sa ešte zvyšuje pri práci na cestách, alebo takisto počas vašej dovolenky. Každý, kto pracuje na verejnosti s privátnymi informáciami, by si mal chrániť nielen samotný počítač, ale tiež jeho monitor.

Zvedavé oči hostí v kaviarni, reštauráciách, spolucestujúcich v dopravných prostriedkoch, na verejných priestranstvách, alebo i vašich kolegov v otvorených kanceláriách si totiž môžu počas chvíľky na vašom displeji ľahko prečítať vaše súkromné informácie či citlivé dáta ako je číslo platobnej karty, alebo heslo k platobnému účtu a následne ich akokoľvek zneužiť. Ideálnou ochranou proti týmto zvedavcom sú tzv. 3M privátne filtre.  Rozmach notebookov, netbookov, tabletov a iných prenosných zariadení so sebou okrem iného priniesol aj riziko vyzradenia citlivých dát. A to nielen v podobe straty, či ukradnutia notebooku, ale i ďaleko jednoduchšou formou, ako je prečítanie dôležitých informácií z displeja. Množstvo ľudí pracuje s notebookom na cestách, v dopravných prostriedkoch či v reštauráciách, čiže na miestach, kde sa pohľadu spolusediaceho ubránite len s ťažkosťami. So senzitívnymi informáciami, ktoré lákajú pohľady zvedavcov, sa však pracuje i na stolných počítačoch v bankách, poisťovniach alebo na úradoch. Jednoduchým, ale vysoko praktickým riešením proti takýmto informačným „zvedavcom” sú tzv. privátne filtre. Tie ľuďom v okolí počítača zabránia v prečítaniu údajov, pretože obraz monitoru vidí len osoba sediaca priamo pred ním, a to bez akéhokoľvek skreslenia.

V České republike sa v roku 2010 predalo viac ako 925 tisíc notebookov, o pätinu viac než rok pred tým. Takmer o milión sa tak vlani potenciálne zvýšil počet ľudí, ktorí so svojim prenosným počítačom budú pracovať, alebo sa baviť, na cestách či na verejných priestranstvách. Pritom kedykoľvek, keď užívateľ notebooku zobrazí dôležité informácie na displeji, existuje riziko ich prečítania nepovolanou osobou, ktorá ich môže zneužiť pre svoj prospech, alebo napríklad zverejniť na internete.

Človek je tvor zvedavý a svietiaca obrazovka počítača vždy priťahuje pozornosť. Pohľadom zvedavcov sa pritom možno jednoducho brániť, stačí na displej notebooku, či monitor stolného počítača nasadiť 3M privátny filter – fóliu, ktorá je z priameho pohľadu priehľadná, ale pre spolusediaceho vedľa absolútne tmavá, či zlatá (v závislosti na druhu filtra). Manipulácia s privátnym filtrom je rýchla a jednoduchá. Možno ho jednoducho nasadiť i zložiť, aby bolo možné v prípade potreby obsah monitoru ukázať i niekomu ďalšiemu. Na upevnenie filtra sa používajú špeciálne úchyty, ktoré však nenarušujú mechanizmus zatvárania veka notebooku. 3M privátne filtre existujú vo všetkých možných rozmeroch pre monitory stolných počítačov, notebooky, netbooky, či tablety.

Words & Photos: Accedo

www.3m.com