Hľadať

Ako chutí golf v Morfontaine?

Ako chutí golf v Morfontaine?

„Vo svete jestvuje niekoľko skvelých golfových ihrísk, ale len niekoľko z nich má aj skutočnú historickú hodnotu. Morfontaine patrí medzi ne.“ Takéto pozitívne slová sa vynímali v renomovanej publikácii Golf World venovanej zelenému športu. Tí, ktorí už Morfontaine v minulosti navštívili, vedia posúdiť, či boli reakcie pozorovateľov adekvátne alebo prehnané. Isté je, že v súvislosti s týmto francúzskym klubom môžete počítať s exkluzivitou, kvalitným golfom a v neposlednom rade aj dobrou zábavou.

450 šťastlivcov

Klub patrí k súkromným a navštíviť ho nie je jednoduché. Ale ako sa hovorí – s dostatočnou vôľou i patričnou dávkou šťastia vie človek niekedy dosiahnuť aj nemožné. Každopádne, problémy so vstupom určite nemusia trápiť žiadneho zo 450-tich šťastlivcov, ktorí oficiálne patria medzi členov klubu. Tí majú dokonca možnosť rozposlať pozvánky aj svojim priateľom, či známym. Byť na ich zozname sa tak rovná veľkej výhre. Najmä ak si užívate idylické vidiecke prostredie v typicky francúzskom štýle. S ním je spojená pokojná, pohodová atmosféra, nonšalantnosť v správaní miestnych ľudí a samozrejme história, dýchajúca na vás z mnohých kútov klubového areálu. Čo sa športovej stránky týka, v Morfointaine sa nachádzajú dve golfové ihriská. To prvé, Valliére s 9 jamkami, bolo vybudované ešte v roku 1913. Aj v súčasnosti patrí k obľúbeným atrakciám klubu. Preto ak sa naň dostanete, nenechajte si ujsť príležitosť otestovať si svoje športové zručnosti. Rýchlo zistíte, že na tomto historickom kúsku zeme chutí „hra džentlmenov“ obzvlášť dobre. Okrem Valliére čaká na golfových nadšencov novšie 18-jamkové ihrisko. Je na ňom je badať typické prvky dizajnérskeho rukopisu Toma Samsona, i neskoršie zásahy jeho pokračovateľa Kylea Phillipsa.

small

Lepšie ako Chantilly?

Možno vás touto informáciou zaskočím, ale Morfontaine si v súčasnosti drží 1. miesto v ratingu golfových ihrísk vo Francúzsku i v celej kontinentálnej Európe. Keď viete, že medzi vašimi konkurentmi sa nachádza aj slávne Chantilly, je to neskutočná pocta. A čo zaujímavé ponúka Morfontaine okrem kvalitného golfu? Pokiaľ si chcete dať krátku prestávku od grínov, dobre si odpočinúť a zároveň načerpať nových síl môžete na terase útulného klubového domu. Nezabudnuteľné momenty sa dajú stráviť aj prechádzkami po neďalekom lesíku, vdychovaním jeho kúzelnej vône. Taktiež sa vám núka šanca pozorovať miestnu prírodu alebo len tak si podebatovať na mnohoraké témy s personálom, prípadne členmi klubu. Je veľmi pravdepodobné, že od zamestnancov sa dozviete aj nejaké zaujímavosti z jeho storočnej histórie. Niekoľko informácii vám ponúkneme už teraz. Golf sa dostal do Morfontaine v októbri 1913, keď vojvoda Guiche získal povolenie od svojho otca na vybudovanie 9-jamkového ihriska v parku Valliére. Tento francúzsky šľachtic obdivoval prácu golfového architekta Toma Simpsona, jeho zmysel pre estetiku a cit pre „pretváranie krajiny“. Aj preto ho požiadal, aby v Morfontaine zanechal svoj nenapodobiteľný dizajnérsky rukopis.

small_2

Simpson formuje Morfontaine

Počas otváracieho ceremoniálu zažiaril pri hre športový profesionál James Braid i dvojica francúzskych šampiónov Jean Gassiat a Arnaud Massy. Po prvej svetovej vojne sa vojvoda rozhodol klub rozšíriť, v roku 1927 vznikla Golfová klubová asociácia, ktorá existuje dodnes. Úspech s Valliére zapríčinil, že architekt Tom Simpson sa pustil aj do dizajnovania nového 18-jamkového ihriska. Za odvedenú prácu si vyslúžil mimoriadnu pochvalu zo strany golfových odborníkov a športového publika. Prínos pre klub Morfontaine v podaní dnes už legendárneho Toma Simpsona je prirovnávaný k jeho ďalším úspešným projektom v Royal Lythame & St.Annes, či Ballybunione. Aj neskorší dizajnér Kyle Phillips sa snažil kráčať v Simpsonových šlapajách. Niekoľko zmien uskutočnil napríklad v oblasti jamiek č. 10 a 12. Štvorparovú „desiatku“ a päťparovú „dvanástku“ nechal postupne predĺžiť o 50 metrov. Ďalšie úpravy s cieľom udržať ihrisko na vysokej úrovni, sú naplánované aj v budúcnosti. Na pôde klubu sa v súčasnosti organizujú predovšetkým pánske a dámske amatérske turnaje.

small_1

Prím hrá stratégia

Morfontaine s dĺžkou 5 836 metrov nie je najväčším vo Francúzsku. To však nijako neprekáža, nakoľko jeho obľuba u nadšencov golfu stále rastie. Väčšina rozmerných, zvlnených a mimoriadne rýchlych grínov ihriska je obklopená bunkrami, prostredie zaujímavo dotvárajú všadeprítomné stromy. Kým v konkurenčnom Chantilly ponúka terén hráčovi o čosi väčšie výzvy, v Morfontaine je to skôr o strategickom uvažovaní. Ak máme ale brať do úvahy kvalitu služieb a prostredia, rozdiely medzi oboma špičkovými klubmi nie sú výrazné. Všetko je to o špecifickej chuti, názore a o tom, čo jednotlivý golfista preferuje. Ak sa dostanete do Morfontaine, možno aj vy napokon zistíte, že Chantilly, prípadne iné ihrisko vo Francúzsku vám vyhovuje viac. Nepochybne budete ale bohatší o nové zážitky a ďalšiu zaujímavú skúsenosť.

Marcel Letko
Photos: PRESS
www.golfdemorfontaine.fr

Mohlo by sa Vám páčiť