Hľadať

Ako s krásou súvisí úspech

Ako s krásou súvisí úspech

Premeny nás sprevádzajú už od detstva. Sú súčasťou sveta rozprávok postupne odkrývajúcich zahalenú podstatu, ktorá dychtivo čaká na ten  správny magický okamih. Kúzelnou paličkou v našich rukách sú práve farby. Záblesk farby vynárajúcej sa zo šedi davu môže dodať energiu ako závan čerstvého vzduchu a vniesť vietor do plachiet novovznikajúcej elegancie. Ak sa odhodláte obliekať sa farebne, ich rôznorodosť si vás nadobro podmaní. Naučme sa používať farby k svojmu prospechu a  vydajme sa na púť za vkusom.

Prvý dojem je neopakovateľný. Predstavuje akýsi neopísateľný ucelený súzvuk vyžarovania osobnosti, ktorý ponúkame svetu skrz seba prostredníctvom pár sekúnd. Jeho krása spočíva v prchavosti okamihu, ktorá paradoxne dokáže zanechať dlhotrvajúcu stopu v našich myšlienkach. Každý deň nám do života vstupujú ľudia. Niektorí sa postupom času stávajú našimi priateľmi, iní životom preplávajú iba na krátky okamih. Prvé stretnutie s novým človekom môže otriasť sebaistotou. Slová v tomto prípade reprezentujú iba sedem percent. Zvyšné percentá sú ovplyvnené rečou tela a samotným vzhľadom. Pri predstave stretnutia s niekým neznámym veľakrát dochádza k nerozhodnosti, čo si vziať na seba a ako sa upraviť. Vtedy môže blysnúť hlavou myšlienka, čo ak práve teraz je ten najvhodnejší čas na zmenu, že možno práve teraz prišiel ten zlomový moment, kedy je načase spoznať samú seba v iných kontúrach.

Farebná typológia – krok k úspechu

Farby v sebe ukrývajú špecifickú moc a reagujú na odrazy svetla. Práca s nimi vyžaduje dôslednú pozornosť. Najdôležitejším krokom k správnemu výberu farieb je poznanie tonálneho typu. Vo farebnej typológii sa snúbi celkom 12 typov. Ako prvý si bližšie predstavíme svetlý typ.

small

Svetlý typ

Ak sa vaše vlasy pýšia prírodnou blond alebo veľmi svetlým odtieňom, súčasne máte svetlo modré, šedé alebo svetlo zelené oči, ktoré lemujú svetlé mihalnice a rovnako nevýrazné obočie, pričom vaša pleť je jemná, možno až porcelánová so sklonom rýchleho spálenia na slnku – tento tonálny typ reprezentuje práve vás.

Váš vzhľad je svetlý a jemný, vaša pleť môže mať studený aj teplý podtón, z čoho vyplýva, že celková farebnosť je svetlá. K tomuto farebnému typu pristanú svetlé a stredne tmavé odtiene pri tvári. Pri voľbe tmavšieho oblečenia, napríklad vo farbe námorníckej modrej, je vhodné vytvoriť kontrast pomocou svetlých odtieňov, ideálne marhuľovej farby. Môžete skombinovať dve svetlé farby alebo zvoliť svetlú a tmavú, ale nikdy nie dve tmavé farby súčasne. Je dôležité mať neustále na pamäti, aby svetlá farba dominovala vždy pri tvári.

Svetlý typ treba vnímať v dvoch rovinách – svetlý teplý typ a svetlý studený typ. Svetlý teplý typ sa vyznačuje teplou doplnkovou farebnosťou. Príznačnými znakmi sú načervenalé odtiene  vlasov, zlatistá pleť a žiarivé oči. Pri voľbe vhodného líčenia je potrebné dbať na svetlosť a nežnosť konečného zjavu. Tmavé a výrazné odtiene rúžov a očných tieňov v tomto prípade nie sú vhodnou voľbou. Pri výbere ceruziek v rámci očných liniek sa sústreďte na kávové či tyrkysové odtiene. Líčka by sa mali niesť v lososovej farbe. Pri používaní kontúrovacích ceruziek sú žiaduce prírodné svetlé farby. Pri farbe rúžu upriamte svoju pozornosť na teplé odtiene ružovej, pieskovej, koralovej prípadne broskyňovej. Zo všetkých farebných typov práve dámy reprezentujúce svetlý teplý typ potrebujú dopomôcť svojej prirodzenej farbe blond vlasov, možno len niekoľkými nepatrnými zlatými pramienkami, ktoré pomôžu zvýrazniť celkovú štruktúru účesu.

small_1

Svetlý studený typ je typický chladným podtónom. Je rozpoznateľný vďaka popolavým odtieňom vlasov, ružovkastej pleti a bledými, akoby zahmlenými očami. Taktiež v tomto prípade by líčenie malo pôsobiť svetlo a nežne. Pri výbere vhodných ceruziek sú vítané odtiene v šedočiernej, ametystovej alebo tmavomodrej. Očné tiene by sa mali niesť v cínových, perlových, opálových alebo svetloružových farbách, či v odtieni lila. Kontúra pier by taktiež mala nadobúdať svetlý ráz. K svetlému studenému typu najviac pristane svetloružový odtieň – či už vo forme zaprášenej alebo perleťovej ružovej. Farba vlasov je prirodzene popolavo plavá. Tu treba zdôrazniť, že pri výbere každej farby by akcent mal smerovať skôr do popolavej než platinovej. Pri náznaku prvých šedín by ste sa mali vyhnúť farbeniu a nechať prírodu aby pracovala za vás. Šedé vlasy totiž podporia a povzbudia vašu prirodzenú farbu.

Soňa Kovačiková / Adriana Bederová
Photo: Dreamstime, Archive

Mohlo by sa Vám páčiť