Hľadať

Andrej Deďo z Winners Group – „Schopnosť inovovať máme vo firemnej DNA“

Andrej Deďo z Winners Group – „Schopnosť inovovať máme vo firemnej DNA“

Rozhovor s výkonným riaditeľom spoločnosti Winners Group Andrejom Deďom odhalí zaujímavé informácie z oblasti finančného sprostredkovania. Možno aj vy dostanete chuť nechať si poradiť od ľudí, ktorí vedia ako na to.

 

Dnes je vo všeobecnosti veľmi dynamická doba, čo platí aj o trhu finančných služieb. Ako sa vám s tým darí vysporiadať?

Finančný trh funguje na rovnakých základných princípoch ako ostatné trhy. Zmeny sa dejú veľmi rýchlo a práve spoločnosti schopné inovovať si vytvárajú nové príležitosti. Kto chce byť teda v dnešnej dobe úspešný, musí vedieť v prvom rade rýchlo a správne reagovať na meniace sa prostredie.

V spoločnosti Winners Group sme už pri jej vzniku jasne zadefinovali práve schopnosť inovovať ako kľúčový moment ďalšieho rozvoja. Ako príklad uvediem našu stratégiu, ktorá hovorí o tom, že sprostredkovateľský model, kde sa jeden človek venuje všetkým oblastiam finančného trhu ako aj budovaniu tímu a následnému servisu, len veľmi ťažko dosahuje dnes požadovanú kvalitu. Práve preto sme u nás zverili produkty zložitejšie na sprostredkovanie a následný servis do rúk špecialistov.

Osobne som hrdý na to, že schopnosť inovovať máme vo firemnej DNA. Už v roku 2013 sme ako prvá sprostredkovateľská firma na Slovensku priniesli informačný systém pre klientov. Našim klientom sme tak uľahčili život, keďže svoje portfólio finančných produktov majú prehľadne usporiadané v mobilnej aplikácii. Nosnou pridanou hodnotou je servis, ktorý im automaticky poskytujeme aj na zmluvy, ktoré neboli uzatvorené našou spoločnosťou. Nemusia nikam chodiť, volať ani mailovať na to, aby mali dokonalý prehľad o svojich financiách. Následne vedia zadať akúkoľvek požiadavku na nás jediným dotykom na smartfóne.

Ak to zhrniem, u nás platí nasledovné interné motto: „Hlavne nech nie je nuda.“ Napriek tomu, že o chvíľu budeme oslavovať desiate výročie fungovania, sme stále mladou a dynamickou spoločnosťou hladnou po úspechu. A práve chuť uspieť, podľa môjho názoru rozlišuje úspešné spoločnosti od tých menej úspešných.

Andrej Deďo – výkonný riaditeľ Winners Group

 

Spomínali ste inovácie ako kľúčový moment rozvoja. Aké novinky v súčasnosti prinášate?

Ďalej pokračujeme vo  zvyšovaní schopnosti prinášať pridanú hodnotu našim klientom. Budúci rok plánujeme rozšíriť povedomie o našej exkluzívnej službe v rámci korporátnej klientely, ktorej cieľom je doslova uľahčiť podnikateľom život. Prinášame výnimočný firemný koncept Winners Business, ktorého hlavnou pridanou hodnotou je možnosť využívať naše riešenia na finančnom trhu spolu so starostlivosťou a servisom a to všetko spoločne pod jednou strechou. V prípade akejkoľvek potreby v rámci finančných služieb sa tak podnikatelia nemusia „zdržiavať“ hľadaním správneho riešenia, ale majú k dispozícii svojho špecialistu, ktorý im tak šetrí čas aj peniaze.

 

Ako si vyberáte ľudí, ktorí pre vás pracujú? Čo musia spĺňať?

Každý kvalitný manažér vie, že nech je jeho vízia budovania firmy akákoľvek, kľúčom k jej dosiahnutiu sú práve ľudia. Výberové konanie je v prvom rade obojstranný proces. Najskôr si teda musia sadnúť obe strany. My hovoríme o hľadaní spoločného „priesečníka“.

A ideálny profil? Veríme, že technické zručnosti či vedomosti je možné človeka naučiť. Charakter však nie. Ten musíte mať a preto tým začíname. Sme dynamická spoločnosť, ktorá verí v zodpovednú tímovú prácu. Páči sa mi nasledovné motto: „Nerieš či je pohár poloplný alebo poloprázdny. Začni makať a naplň si ho“. Aj preto nás na pohovoroch zaujmú dynamickí ľudia s tímovým duchom a správnym charakterom, ktorí majú chuť meniť svet okolo seba. Dnes s nami spolupracuje viac ako 1000 Biznis partnerov na rôznych úrovniach riadenia a myslím, že ich kvalita je dôkazom správneho nastavenia vyššie spomenutých parametrov.

 

O ktorý finančný produkt majú Slováci záujem? Vzhľadom na stav trhu s realitami by sa zdalo, že sú to hypotéky? Kam bude podľa Vás smerovať trh v roku 2018?

Trošku by som túto otázku poopravil. Ľudia nemajú záujem o hypotéky, oni majú záujem o svoje vysnívané bývanie. A hypotéka je „len“ nástroj k tomu, aby to mohli dosiahnuť. Na Slovensku dnes máme desiatky finančných inštitúcii a stovky finančných produktov. Ľudia nemajú čas sledovať aktuálny vývoj na finančnom trhu a aj keby si ho našli, častokrát sa stratia v mori informácií, ktoré nevedia sami správne vyhodnotiť. Práve preto pri sebe potrebujú kvalitného finančného sprostredkovateľa, ktorý svojim klientom dokáže ušetriť čas a pomáha im zorientovať na preplnenom a komplikovanom finančnom trhu.

Ohľadom samotných produktov platí, že veľa určuje samotná demografia. Tá je voči nám neúprosná a aj preto bude hypotekárny „boom“ pomaly ustávať. Výrazne do popredia pôjde práve téma dôchodkového zabezpečenia. Druhým dôležitým aspektom je rast životnej úrovne na Slovensku, ktorá prináša zvyšujúci sa objem voľných finančných prostriedkov. Pozitívnou správou teda je, že druhou nosnou témou v najbližších rokoch bude investovanie resp. budovanie bohatstva našich klientov.

 

Stále platí, že Slováci sú skôr konzervatívni pokiaľ ide o investície?

Určite áno. Stačí sa pozrieť na dnešné rozloženie portfólia Slovákov v druhom dôchodkovom pilieri. Väčšina ľudí tam má uložené svoje „dlhé“ peniaze, čo znamená, že dané prostriedky bude potrebovať najskôr o 15, 20 či viac rokov. Napriek tomu dnes viac ako 80% ľudí v rámci druhého piliera investuje prioritne do dlhopisov, čiže do nástrojov, ktoré sa na dlhodobé investovanie absolútne nehodia. Vyššie som spomínal, akú dôležitú úlohu dnes plnia sprostredkovatelia na finančnom trhu. Súčasťou nášho poslania je úloha zvyšovania finančnej gramotnosti Slovákov. Učíme ich ako na finančných produktoch zarábať.

Andrej Deďo z Winners Group – Zásoba mojich cieľov je nekonečná

 

V tomto momente je čas na osobnejšie otázky. Aký vzťah máte k peniazom?

Myslím, že peniaze sú dôležitou súčasťou života každého z nás. Ako príklad uvediem známe klišé, že zdravie si za peniaze nekúpiš. Všetci však vieme, že si za ne môžeš kúpiť napr. kvalitnú zdravotnú starostlivosť alebo kvalitný životný štýl, ktorý Ti následne pomôže ku zdraviu.

V prvom rade som však presvedčený, že úspešní ľudia sa nemajú hnať za peniazmi, ktoré naopak majú byť „produktom “ ich dobre fungujúceho systému. Rovnakým smerom sa snažím viesť aj svojich kolegov. Ak pracujete dostatočne tvrdo a efektívne, peniaze prídu ako výsledok vašej práce. Myslím si však, že kľúčom k šťastnému životu je work-life balance. Vďaka peniazom si viete plniť materiálne ciele, no na druhej strane vám peniaze nič negarantujú. Fakt, že ich máte dosť, ešte neznamená, že ste šťastný a spokojný človek. Kľúčom je teda rovnováha.

 

Aký je váš ideálny pracovný deň? Kedy sa cítite v práci najšťastnejší?

Ja osobne mám k práci ako takej veľmi pozitívny vzťah, nerobí mi problém deň „odmakať“. Čím ďalej si však uvedomujem, že pracovať treba v prvom rade rozumne. Čím je človek v organizačnej štruktúre spoločnosti vyššie, tým viac by mal mať času na rozmýšľanie. Najdôležitejším faktorom je samozrejme schopnosť okolo seba vytvoriť úspešný tím. Moje šťastie v práci je teda tvorené väčšími či menšími úspechmi, ktoré sa nám spoločne v našich tímoch darí dosahovať.

 

Pre mnohých manažérov je slovo relax odvekým „nepriateľom“. Snažia sa neustále pracovať a často relax odsúvajú do úzadia. Ako relaxujete vy – preferujete aktívnu formu odpočinku alebo sladké nič nerobenie?

Mne osobne práve odreagovanie pri športe prináša energiu, potrebnú k úspešnej manažérskej kariére. Najradšej mám futbal, ktorý ešte stále aktívne hrávam, či posilňovňu. Na druhej strane aj pasívny oddych pri dobrej knihe, dobrom filme, či pri posedení s rodinou alebo priateľmi má samozrejme svoje čaro. Vnímam pozitívne, že formu oddychu si každý z nás môže vybrať sám. A presne to aj odporúčam – pestrosť.

 

Evidujete ešte nejaké nesplnené sny, ktoré by ste chceli naplniť?

Ten, kto má pozná vie, že zásoba mojich cieľov je nekonečná. Je to moje osobné aj firemné DNA, že po splnení jedného si automaticky dávame ďalšie väčšie. V biznisovej oblasti je to pokračovanie v dvojciferných rastoch nášho core-biznisu. Ďalej úspešný rozvoj nových firemných segmentov a v neposlednom rade pokračovanie v našom medzinárodnom rozvoji. Nad tým všetkým je však môj osobný sebarozvoj tak, aby som bol inšpiratívnym lídrom pre našich Biznis partnerov a zamestnancov. V súkromnej oblasti je to veľmi jednoduché: chcem byť čo najlepším človekom, manželom a do budúcna aj otcom svojich detí.

 

Jakub Steiner

 

Fotografia: Winners Group

 

www.winnersgroup.sk

 

Mohlo by sa Vám páčiť