Hľadať

ANDREOLA – AJ PROSECCO MÔŽE BYŤ KRÁSNE

ANDREOLA – AJ PROSECCO MÔŽE BYŤ KRÁSNE

S Proseccom sa osobne zoznámil už azda každý DOSPELÝ ČLOVEK. skúsenosť, ktorá nemusí byť vždy pozitívna, pretože povesť týmto bublinkám kazí ich masová supermarketová produkcia.  Avšak Degustácia čistokrvného, prémiového prosecca Andreola je aj pre skeptikov naozajstným zážitkom. Andreola predstavuje diametrálne iný rozmer prosecca.

Majiteľ a „winemaker“ vinárstva Andreola, pán Stefano Pola, označuje svoje Prosecco tromi slovami: Unico, Eroico, Superiore.  Prívlastky, ktoré znejú zvláštne, ale dokonale vystihujú jeho filozofiu a podstatu prístupu k výrobe prosecca.

Vinárstvo Andreola sa nachádza vo zvlnenej, kopcovitej oblasti Conegliano-Valdobbiadene, pričom práve tieto dve pitoreskné obce vymedzujú v rámci produkcie prosecca kvalitatívne nadradenú zónu „Superiore“. Elegantné vína Andreola z tejto oblasti sú na hony vzdialené od banálnych spumante či frizzante z planín, ktoré si ľudia bežne spájajú s proseccom a ktoré pred Vianocami za dumpingové ceny zamoria regály obchodov.

„Hrdinské“  je Prosecco Andreola zaslúžene – a to práve preto, že za kvalitou týchto vín stojí tvrdá, temer výlučne manuálna robota na úbočiach tak strmých (sklon aj 45 stupňov), že tu možno hovoriť aj o vrchárskom, horskom vinárčení.  Ide o prístup plný prekážok, ktorý je založený na úcte k tradícii a „terroiru“. Práve vďaka nemu možno vytvoriť vína, ktoré sú jedinečné.

Prestížny rad Andreola sa hrdo hlási k svojmu pôvodu a koreňom zasadeným v malebnej krajine, ktorú človek už celé stáročia pretvára svojou prácou. Skvelým úvodom do sveta kultivovaných šumivých vín Andreola je DIRUPO Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG v inovatívnej verzii Brut. Jeho názov je veľmi symbolický a v preklade znamená „zráz, príkry svah“. Toto šarmantné a svieže prosecco obsahuje okrem klasickej odrody Glery aj po 5 percent z tzv. autochtónnych odrôd  Bianchetta a Perera, ktoré mu dodávajú originalitu a ovocný šmrnc.  Nádherný aperitív, skvelé na záhradnú party.

ANDREOLA sa môže sa pochváliť tým, že vie ponúknuť aj unikátne prosecco s magickými prívlastkami RIVE a CARTIZZE. A tie predstavujú vo svete prosecca jeho „ultimate expression“ – práve Cartizze a Rive najlepšie „porozprávajú“ o zrelosti hrozna, o koncentrácii aróm, o plnosti textúry, o poézii slnečného Veneta.

Keď „dry“ neznamená „suché“. Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG tróni na vrchole hierarchie prosecca. Odkazuje na geografickú a kvalitatívnu príslušnosť daného prosecca k iba (!) 106 hektárom tohto „grand cru“ umiestneným na svahoch s južnou expozíciou (vo výške okolo 400 metrov nad morom). Vlastníkov je v tejto oblasti vyše sto. Pointa Cartizze spočíva v tom, že cez deň sa dostane hroznu viac slnka a v noci viac chladu – dozrieva tak postupnejšie, rozvíja bohatšiu arómu a dosahuje vyššiu zrelosť, pri ktorej si zachováva sviežosť a kyselinky.  Cartizze existuje temer exkluzívne vo verzii Dry, pri ktorej je obsah zvyškových cukrov v kategórii spumante najvyšší 17 – 32 g/l (v prípade Andreola ide o 26g/L).  Cartizze s nižším obsahom cukrov by bol hriech, jeho čaro spočíva v opulentnosti, v dôslednej integrácii cukrov a ich nádhernej harmónii s kyselinkami a ovocnosťou. Vynikne v spoločnosti letných dezertov.

Čo znamená Rive ?  Tento pojem sa na fľašiach top prosecca objavil pomerne nedávno. V oblasti Conegliano-Valdobbiadene sa nachádza iba 43 vyselektovaných, špecifických „rive“ – slovo, ktoré v miestnom nárečí označuje vinohrady situované na strmom úbočí. V súčasnosti sa pozornosť náročných konzumentov upriamuje práve na „rive“, kde vznikajú jedinečné proseccá s osobnosťou, ktoré sú interpretáciou zvláštneho terroiru s jedinečnou mikroklímou. Zo srdca Valdobbiadene, z Rive di Soligo, pochádza Valdobbiadene Prosecco Superiore MAS DE FER Extra Dry. Intenzívne, s rozšafnými tónmi bieleho a exotického ovocia, s dotykom jazmínu a krémovým perlením. Príjemné od aperitívu až po dezert.

 

Words & Photos: Winetime

Mohlo by sa Vám páčiť