Autentické príbehy, nadčasové témy

Angela Merkel – najvplyvnejšia žena na Zemi

0

Úspešná žena. Tento pojem dnes nie je ničím neznámym, žijeme v období, kedy sú (konečne) úspešné manažérky, lekárky, právničky či realitné maklérky v civilizovanom svete bežným „zjavením”. Titulom najvplyvnejšia žena sveta sa však môže pýšiť len jedna – nemecká kancelárka Angela Merkel.

Predbehla aj kráľovnú

Rebríček, podľa ktorého je Angela Merkel najvplyvnejšou osobou nežného pohlavia na Zemi, zverejnil prednedávnom prestížny americký magazín Forbes. Nemecká spolková kancelárka predbehla 99 iných významných žien – za sebou nechala napríklad americkú šéfku diplomacie Condoleezu Riceovú, ktorá obsadila 7. priečku. Britská kráľovná Alžbeta II. sa umiestnila  až na  58. mieste. „Presadila neskorší odchod do dôchodku, na vysoké vládne posty nominovala ženy, nezamestnanosť v Nemecku počas jej vlády vykazuje pokles, zvýšila príspevky pre mladých rodičov,” komentoval Merkelovej hlavné politicko-ekonomické úspechy magazín Forbes. Poďme sa však pozrieť bližšie na životný príbeh tejto úspešnej Nemky.


Zo západu na východ

Angela  Dorothea Kasner sa narodila 17. júla 1954 v Hamburgu vo vtedajšom západnom Nemecku, v rodine luteránskeho kňaza a učiteľky. Krátko po jej narodení, už na jeseň toho istého roku, sa rodina Kasnerovcov presťahovala do Nemeckej demokratickej republiky, konkrétne do mestečka Quitzow pri Perlebergu, v spolkovej krajine Brandenbursko. Neskôr sa Kasnerovci presťahovali do Templinu. Angela má dvoch súrodencov – oboch mladších než ona.

Angela začala v roku 1961 študovať na vyššej polytechnickej škole (Polytechnische Oberschule). Po excelentnej maturite nastúpila v roku 1973 na Univerzitu v Lipsku, kde študovala fyziku. Po ukončení štúdia, od roku 1978 do roku 1990 pracovala ako vedkyňa na Inštitúte fyzikálnej chémie Akadémie vied NDR v Berlíne. Tam v roku 1986 získala doktorát.


Komunistkou nebola

Politicky činnou bola Angela v podstate aj za čias komunizmu, bola členkou mládežníckej organizácie FDJ (Slobodná nemecká mládež), dostala sa aj do jej vedenia, nikdy sa však nestala členkou komunistickej strany. Jej skutočná politická kariéra sa rozbehla na začiatku 90. rokov, tesne pred zjednotením Nemecka a jej vrcholom (zatiaľ) je zvolenie na post spolkovej kancelárky v roku 2005.


Zemiaky, rezne a pstruhy

Voľný čas vrcholovej političky je vzácnejší ako šafran. Pracovné rokovania, cesty či stretnutia musí často absolvovať aj počas víkendov. Ak však má chvíľu voľna, miluje výlety do prírody. Pre mnohých môže byť prekvapujúce, že žena v jej postavení rada varí – keďže je bezdetná, kulinárskymi výtvormi robí radosť svojmu druhému manželovi, berlínskemu profesorovi chémie Joachimovi Sauerovi. Čo nemecká kancelárka varí? Nie, nie je to suši, morské príšerky, slimáky ani nič podobné. Preferuje tradičné vidiecke nemecké jedlá – zemiakovú polievku, rezne či pstruhy. Z času na čas sa Angela spoločne s priateľmi a manželom vyberie na koncert.

Pre najvplyvnejšiu ženu sveta je jednou z najdôležitejších vecí to, aby nestratila kontakt s „normálnym životom”. Dáva si pozor, aby sa jej pohľad na svet neobmedzil na ten, ktorý vidí spoza okien služobnej limuzíny. A na záver: Aký je sen Angely Merkelovej? Vyskúšať si aspoň raz v živote jazdu ruskou transsibírskou železnicou z Moskvy až do Vladivostoku.

František Kvarda       Photos: ISIFA

www.angela-merkel.de
www.forbes.com