Hľadať

ASTON MARTIN DBS – výkon, luxus, nové technológie

Pri rozhodovaní o spôsobe konštrukcie automobilu Aston Martin DBS brali vývojári do úvahy predovšetkým skutočnosť, že DBS musí dosahovať stabilne vysoký výkon, byť ľahko ovládateľné a pritom mať nízku hmotnosť.

Aj kvôli týmto požiadavkám sa DBS stalo prvým vozidlom značky Aston Martin, ktoré je zo značnej časti vyrobené z ultra ľahkých panelov z karbónového vlákna.
Vysoký výkon zabezpečuje super výkonný a flexibilný 12-valcový motor (má objem 6 litrov), 6-stupňová prevodovka, karbónové keramické brzdy a špeciálne tlmiče. Motor do tohto športového modelu je ručne montovaný v špeciálnom závode Aston Martin v nemeckom Kolíne nad Rýnom a jeho výkon predstavuje 517 koní.

Vozidlo

Materiál z karbónových vlákien nájdeme v DBS v oblasti batožinového priestoru, v okolí dverí, na kapote, či na prednom spojleri. Použitím tohto moderného materiálu konštruktéri ušetrili viac ako 30 kilogramov na hmotnosti auta. A to bez toho, aby došlo k obmedzeniu jeho výkonu. O perfektné rozloženie hmotnosti sa okrem karbónu pričinila tiež poloha motora v strede – v prednej časti vozidla a prevodovka umiestená vzadu.
Pri výrobe DBS použila automobilka Aston Martin najkvalitnejšie materiály, mnohé z nich sú dokonca vyrobené ručne. Tie skombinovala s prevratnými high-tech technológiami. Tento „športiak“ je teda dokonalou kombináciou vyspelej techniky a precízneho spracovania materiálov.

Exteriér

Pohľad na exteriér modelu DBS vás na prvý pohľad presvedčí o jeho sile a dynamike. K tomu prispievajú inovované nasávače vzduchu a zväčšená maska chladiča, ktorá zabezpečuje lepšie chladenie výkonného motora. Rozšírená predná časť karosérie umocňuje „svalnatý“ dojem, ktorým DBS nie náhodou pôsobí.

Interiér

Za povšimnutie stojí určite aj interiér tohto výnimočného vozidla. Aston Martin doprial modelu DBS úplne nový dizajn stredovej konzoly, ktorú zdobia kovové prvky. Samozrejmosťou je satelitná navigácia a technológia bluetooth, ako príprava pre hands-free telefonovanie. Audiosystém Dolby® Pro Logic II® bol navrhnutý exkluzívne pre Aston Martin, výkon reproduktorov je 700 Wattov. Slot pre menič na 6 CD diskov sa nachádza na vrchu stredovej konzoly, súčasťou audiosystému je aj pripojenie na MP3 prehrávač.

Interiér DBS je dôkazom toho, že Aston Martin dodržiava svoju zásadu používať najkvalitnejšie materiály. Pre zaujímavosť, z karbónových vlákien sú vyrobené aj úchytky a držadlá na dverách. Z odľahčených materiálov sú v modeli DBS dokonca i koberce. Snaha automobilky Aston Martin o maximálne odľahčenie vozidla je teda evidentná na každom kroku. Vnútro auta pokrýva tiež špeciálna semianilinová koža – ktorá takisto prispieva k zníženiu hmotnosti – a navyše krásne vonia.

www.astonmartin.com

František Kvarda          Photos: Aston Martin Media

GALLERY

Mohlo by sa Vám páčiť