Hľadať

Barcelona, vzrušujúce kozmopolitné mesto

Mix gotiky a modernej architektúry, uličky lemované palmami, či príjemná vôňa kávy s jemným nádychom Stredomoria. To, ale aj čosi navyše ponúka Barcelona, živé a očarujúce mesto, ktoré ľahučko prenikne do vášho srdca a ostane v ňom naveky.

Znamenitá ako kvalitné víno

Hovorí sa, že štýlová metropola Katalánska „chutí“ turistovi tak dobre, ako gurmánovi kvalitné víno. Časť kúzla mesta nepochybne pramení zo správne „namiešanej“ zmesi ingrediencií starého a nového sveta. V Barcelone nájdete hodnotné historické pamiatky a starobylé romantické zákutia, ale aj luxusné budovy a špičkovo zariadené kúpele poskytujúce príjemný únik z občas stresujúcej reality všedného dňa. Moderná liečebná kúra Talassoterapia založená na procedúrach využívajúcich zábaly z morského bahna a rias, sa stala v oblasti Stredomoria nielen veľmi obľúbenou formou regenerácie a relaxu, ale aj súčasťou zdravého životného štýlu.


V ruchu veľkomesta

Množstvo slnečných a horúcich dní si obyvatelia Barcelony užívajú napríklad leňošením na piesočnatej pláži, šantením v mori alebo pohodlným vysedávaním na lavičkách roztrúsených v meste. Hlavne, že sú na čerstvom vzduchu.

Mimoriadne obľúbený je u Barcelončanov priestranný bulvár Ramblas, ktorý možno nazvať „hlavnou tepnou“ katalánskej metropoly. Na mieste s vtáčím trhom, množstvom kaviarničiek, terás, obchodov, ale aj kvetinových a novinových stánkov, je každý deň rušno. Pomerne zaujímavé je, že bulvár „vyrástol“ na pozostatkoch niekdajšieho starobylého opevnenia. Veľkej popularite sa teší aj príjemná štvrť La Barceloneta, kde sa dá dobre najesť v niektorej z miestnych reštaurácií ponúkajúcich skvelé rybie špeciality. Apropo ryby. Z promenády je možné plynne sa presunúť k nábrežiu, na ktorom sa vyníma socha Kolumba a odkiaľ sa naskytá výnimočne pôvabný výhľad na prístav a morské akvárium.

Architektonické dedičstvo Gaudího

Tunajších obyvateľov i turistov dokážu okrem pláží a bulvárov zaujať aj prehliadky miestnych pamätihodností. V Barcelone je možné nájsť nespočetné množstvo stavebných skvostov, ktoré dokonale zosobňujú základné črty jednotlivých historických slohov a období. Architektúru mesta výrazne ovplyvnil geniálny Antoni Gaudí, „stvoriteľ“ svetoznámej katedrály La Sagrada Familia. Osobitý rukopis veľkolepého umelca je cítiť takmer všade. Jeho vrcholné dielo, preslávené po svete však aj po vyše sto rokoch čaká na svoje definitívne dokončenie.

Pri návšteve Barcelony by ste jednoznačne nemali obísť ani štvrť El Barrio Gótico s množstvom historických pamiatok, okrem iného katedrálou sv. Eulálie tvorenej komplexom troch stredovekých palácov, z ktorých vizuálne najzaujímavejší arcibiskupský (Casa del Ardiaca) disponuje obnovenou renesančnou fasádou. V gotickej štvrti sa nachádzajú aj viaceré významné múzeá (Picassovo, Historické múzeum Barcelony a Národné múzeum umenia Katalánska). Barcelončania sú taktiež hrdí aj na prekrásne námestia Placa del Rei a Placa del Pi, ale aj na Kostol sv. Justa.

Ak by sme mali spomenúť zaujímavosti a krásy blízkeho okolia, určite by bolo hriechom vynechať známe pútnické miesto Montserrat, nachádzajúce sa len 40 kilometrov od Barcelony.

Hotely, hotelíky, penzióny

Ubytovať sa v tomto španielskom veľkomeste, najmä počas obdobia Veľkonočných sviatkov, či rozmanitých festivalov, nie je vôbec jednoduché. Luxusnejšie ubytovanie s výhľadom na rušný bulvár Ramblas je zaujímavé, čaro majú aj hotelíky a penziónyv starom meste, konkrétne v štvrtiach c/dels Escudellers, Plaça de Sant Miquel a c/de la Boqueria. Ak si však potrpíte na znamenitý luxus so všetkým, čo k tomu patrí, možností na výber máte hneď niekoľko. Jedna noc v exkluzívnom apartmáne stojí od 250 do 400 Eur.
Prepravu v Barcelone zabezpečuje metro, autobusové a električkové linky, čierne a žlté taxíky, ale aj vlak.

Marcel Letko                                

Photos: Turisme de Barcelona / Espai d’Imatge, G. Foto, J. Trullas

www.barcelonaturisme.com 

Mohlo by sa Vám páčiť