Hľadať

Berlinale – to sú kvalitné filmy a noblesa

V Berlíne sa v týchto dňoch koná 59. ročník filmového festivalu Berlinale. Už tradične sa nesie v znamení mnohých svetových filmových premiér, hereckých hviezd z Hollywoodu a zaujímavých sprievodných podujatí.

Festival slávnostne otvorili 5. februára a potrvá 10 dní. Prinesie nielen premiéry veľkofilmov z americkej produkcie, ale predstaví aj nové „kúsky“ z dielní európskych režisérov. Účastníci sa môžu tešiť na 26 filmov, ktoré premietnu v rámci hlavného programu, 18 z nich bude súťažiť o Strieborné a Zlaté medvede. Až 14 z nich sa pritom predstaví vo svetovej premiére. O tom, ktoré snímky si odnesú jedného z medveďov, rozhodne odborná porota pod vedením herečky Tildy Swinton. Na berlínskom festivale sa okrem toho predstaví viacero nesúťažných filmov.

Otváracím filmom tohtoročného Berlinale bol The International, hviezdami doslova „preplnená“ snímka režiséra  Toma Tykwera. Ceremoniálu sa zúčastnil samotný režisér, ako aj herci Clive Owen, Ulrich Thomsen či Armin Mueller-Stahl. Slávnostné otvorenie sa nieslo v znamení a lesku luxusnej značky hodiniek  Jaeger-LeCoultre. Hodinky  Jaeger-LeCoultre Joaillerie Riviere 101, ktoré sú vykladané diamantmi, si ako doplnok k noblesným modrým šatám zvolila herečka  Dennenesch Zoudé. Ruku Jasmin Tabatabai, ďalšej nemeckej herečky, zdobil model  Reverso Duetto Duo. Ten takisto vyniká leskom diamantov, ktorý dopĺňa biele zlato. Na kvalitné hodinky si evidentne potrpí aj Clive Owen, na tlačovej konferencii si novinári všimli, že jeho zápästie zdobí model Amvox3 Tourbillon, rovnako od  Jaeger-LeCoultre.

Berlinale je prominentnou akciou, na ktorej sa aj tento rok zúčastnila celá plejáda známych tvárí svetového šoubiznisu. Spomeňme napríklad  Demi Moore,  Michelle Pfeiffer, či Renée Zellweger. Medzi prominentnými hosťami však nie sú len herci, ale nemeckí vrcholoví politici a iné známe osobnosti verejného života z mnohých krajín celého sveta.

Slovensko na tohtoročnom Berlinale reprezentuje päť filmov, medzi inými aj známy Pokoj v duši. Ten si získal priazeň tisícok slovenských filmových fanúšikov.

František Kvarda          Photos: ISIFA, Jaeger-LeCoultre Press

www.berlinale.de

Mohlo by sa Vám páčiť