Hľadať

Blížia sa dostihové sviatky v Cheltenhame

Blížia sa dostihové sviatky v Cheltenhame

V utorok 11. marca sa dostihovým areálom ozývajú nadšené pokriky. Dlhočizné dvanásťmesačné čakanie je na konci. Vytrénované kone a obratní jazdci zaujali svoje pozície, pripravení zmerať si sily v tvrdom, ale férovom súboji.  V Cheltenhame sa pomaly odvíja nový príbeh. Niekoľko postáv je publiku dôverne známych, zopár ďalších zasa zažíva v slávnom hipodróme svoju premiéru.  Nedočkaví diváci, ale aj nervózni tréneri si v duchu kladú otázku. Budú víťaziť favoriti? Alebo ich pochová nečakaný nápor zo strany outsiderov?  Nech je už tak, či onak, festival v Cheltenhame patrí medzi tie podujatia, ktoré ľudí nerozdeľujú, ale naopak stmeľujú. Ani po rokoch neprestáva ponúkať jazdeckú excelenciu, napínavú drámu, či to príjemné, miestami až šteklivé vzrušenie.

Štvordňové dostihové hody

Obľúbený festival určený pre 5 a viacročné kone sa začína 11. marca. Prvou skúškou strategickosti, rýchlosti a odvahy sú The Stan James Champion Hurdle, jedny z najdôležitejších dostihov cez prekážky. Nejeden fanúšik má akiste ešte v živej pamäti vlaňajší fascinujúci súboj medzi štvornohými šampiónmi Hurricane Fly a Rock on Ruby. Oba slávne kone udávali tón v Cheltenhame aj v rokoch 2011 a 2012.

small_2

O zápis výnimočného rekordu šiestich víťazstiev v rade sa pokúsi pôvodom francúzska kobyla Quevega na dostihoch OLBG Mares Hurdle. Podarí sa jej potiahnuť šnúru triumfov alebo predsa len nájde premožiteľku? 12. marec, ktorý nesie označenie „Ladies day“ je okrem jazdeckého športu venovaný dámskemu šarmu a kráse. Za sprievodu širokých úsmevov a nadšeného potlesku publika sa odovzdávajú ocenenia pre najlepšie odetú lady festivalu. Popri pestrofarebnej módnej show postupne odštartuje sedem vynikajúcich dvojmíľových dostihov, vrátane Queen Mother Champion Chase. Tretí deň v Cheltenhame  poteší predovšetkým priaznivcov írskej kultúry. Oslavy na počesť svätého Patrika sa tak uskutočnia v menšom predstihu, už o pár dní skôr. Hovorí sa, že v tento deň sú súboje na 5 331 metrovej dráhe vyrovnanejšie a napínavejšie ako inokedy.

Minulý rok však na dostihoch Ladbrokers World Hurdle chýbal skvelý prekážkar Big Buck. Absenciu favorita napokon dokázal využiť desaťročný valach Solwhit, trénovaný Írom Charlesom Byrnesom. Ako už tradične, cheltenhamské „športové hody“ dosiahnu svoj vrchol 14.marca, keď je na programe záverečné podujatie Betfred  Cheltenham Gold Cup. Je skutočne náročné prekonať fantastickú atmosféru tohto dňa. Triumf z predošlého roka obhajuje síce vzrastom pomenší, zato však dostatočne svižný Bobs Worth, ktorý doprial mimoriadne úspešnému trénerovi Nickymu Hendersonovi ďalší dôvod na radosť. Očakáva sa aj návrat minuloročného debutanta Our Conora. Bude zaujímavé sledovať ako sa popasuje so staršími a oveľa skúsenejšími protivníkmi.

small_1

Čas na prestávku

Festival v Cheltenhame navštívi počas štyroch súťažných dní približne 230 000 ľudí. Nechýbajú rozmanité hviezdy ani zástupcovia z radov „high society“. Podujatie musí byť preto skvelo zorganizované po športovej, kultúrnej i spoločenskej stránke. Samotné dostihy dopĺňajú prehliadky historicky najúspešnejších koní, prezentácie zaujímavostí zo sveta jazdeckej módy i vystúpenia hudobníkov kombinujúce prvky popu, rocku, punku a jazzu. Čo sa týka cateringu, reštaurácie v areáli hipodrómu servírujú luxusné päťchodové menu, vytvorené z čerstvých miestnych surovín. Pokiaľ má  návštevník chuť na niečo menšie, môže sa veselo pustiť do vynikajúcich sendvičov. V ponuke nájde aj obľúbené írske pivo Guinness a samozrejme vychladené šampanské.

Okrem panoramatickej reštaurácie nachádzajúcej sa na hlavnej tribúne a niekoľkých ďalších roztrúsených po dostihovom komplexe sú na stravovanie určené tzv. privátne boxy. Zabezpečujú potrebný komfort, ale predovšetkým väčšie súkromie ako otvorené tribúny. Popri jedle sa hostia prirodzene môžu venovať aj samotným dostihom. Či už vďaka priamemu výhľadu na dráhu alebo prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek.

small

Čo je dôležité, brány do cheltenhamského areálu sa počas všetkých štyroch súťažných dní otvárajú dopoludnia o 10.30. Prvé dostihy sa konajú o 13.30, posledné o 17.15. Pokiaľ ste na túto výnimočnú športovú udalosť kvôli rozličným povinnostiam pozabudli, prípadne ste tamojšie dostihy naživo ešte nezažili, môžete to veľmi rýchlo napraviť. Vstupenky sa  dajú ešte stále zakúpiť prostredníctvom oficiálnej webovej stránky festivalu. Chvíle strávené v jednom z najväčších svätostánkov jazdeckého športu majú jednoducho nenapodobiteľné čaro.

Marcel Letko
Photos: ISIFA
www.cheltenham.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť