Autentické príbehy, nadčasové témy

Bývanie v štýle Napoleona

0

Bývanie v štýle Napoleona

Dizajn interiéru zvyčajne reflektuje požiadavky spoločnosti a doby. Nemoderné elementy v bytovej architektúre miznú, postupne sa nahrádzajú prvkami sviežejšími, novšími. Časť jednotlivcov ale aj tak nachádza inšpiráciu vo veciach a érach dávno minulých. Môže to súvisieť so všeobecnou náklonnosťou ku histórii alebo s obdivom nejakého konkrétneho obdobia. Isté spoločenstvo ľudí napríklad obľubuje veľkolepý empírový štýl, ktorý je dedičstvom éry Napoleona Bonaparteho.

Práve počas vlády legendárneho generála zažil empír svoj najväčší rozkvet. Percier a Fontaine, cisárovi dvorní architekti, ho priviedli k absolútnej dokonalosti. Hoci dominancia empíru netrvala dlho, pozoruhodný umelecký štýl predsa len zanechal nezmazateľné stopy v architektúre, interiérovom dizajne, či odievaní. Pôvod našiel vo francúzskom  slove „imperium” zosobňujúcom silu, vládnutie a moc. Napoleon nepostrádal nič z toho, teda až dovtedy kým nenastal jeho definitívny pád.

Prvýkrát sa začalo hovoriť o empíre v 19. storočí, v čase Bonaparteho korunovania za cisára. Architekti sa postupne predbiehali, aby vytvorili čo najtriumfálnejšie diela, ktoré by dokonale vystihovali Napoleonovu veľkosť, strategickú silu a genialitu. Empír mal byť jednoducho štýlom moci, triumfov a luxusu. Vychádzal z gréckych, rímskych a egyptských ozdobných motívov, ktoré sa dizajnéri snažili začleňovať do interiérov a exteriérov budov. Cieľom bolo dosiahnuť monumentálny účinok v architektúre s využitím neveľkého spektra farieb. Ku slovu sa dostal  nábytok z ebenu s mosadznými ozdobami, rôzne ďalšie druhy vzácneho dreva a bronz. Empírový alebo aj klasicistický štýl sa veľmi rýchlo udomácnil v celej Európe, no snáď najväčšiu obľubu získal v Rusku. Vo Francúzsku doznieval v roku 1815, teda v čase kolapsu Napolenovho impéria.
V súčasnosti je empír využívaný skôr zriedka. Nechýba mu však výrazná osobitosť ani exkluzivita. Charakteristické prvky tohto štýlu sú badateľné napríklad vo výzdobe interiérov alebo exteriérov rôznych spoločenských budov a zariadení – divadiel, veľkolepých hál, či siení. Empír je taktiež preferovaným umeleckým štýlom pri dizajnovaní úradov a kancelárii, pričom obľubu nachádza prevažne u bohatých a vplyvných ľudí. Aj v tom je možné vidieť podobnosť so slávnym Napoleonom.

Dokáže ale empír nájsť uplatnenie aj pri dizajnovaní tradičného bytového interiéru? Za určitých okolností áno. Kľudne môžete napríklad odpočívať vo vysokej, priestrannej posteli s baldachýnom a napodobiť tak slávneho Napoleona. Je však známe, že empírový nábytok potrebuje priestor, inak nemusí dostatočne dobře vyniknúť. Výborné uplatnenie nachádza najmä v domoch, resp. bytoch s unikátnym rozložením miestností. Empír je v prvom rade ceremoniálny, triumfálny a okázalý. Špeciálne bytové doplnky v tomto štýle skvele imitujú luxus rímskeho alebo gréckeho impéria. Dizajnéri radi vsádzajú na prítomnosť typicky vojenských symbolov ako prekrížených oštepov a mečov, prilieb a ochranných štítov. V interiéri navrhnutom v empírovom štýle je možné nájsť taktiež sošky a rozličné zobrazenia zvierat ako orlov, labutí, či levov, jednotlivé dekorácie sú vzhľadom veľkolepé a pompézne. Intelektuálnu atmosféru dokáže skvele navodiť množstvo kníh na policiach i mapy na stenách, presne ako v sídle skutočného imperátora. Z materiálov plní svoj význam kvalitné drevo – orechové alebo netradičné červené, takisto bronz. Nábytok, napríklad stoličky sú charakteristické nohami v tvaroch zvieracích pazúrov, mahagónová dyha sa kombinuje s mosadzným kovaním. Hojne využívané je čierne lakovanie, z farieb zlatá so zelenou, bielou, modrou, béžovou a tmavo červenou. Všetky hlavné prvky i doplnky by mali dotvárať celkový imidž triumfálnosti, bohatstva a luxusu.

Marcel Letko                                           Photos: ISIFA

www.napoleon.org