Hľadať

Čajovňa s históriou – Sally Lunn´s v Bath

Nemôžete navštíviť historické mestečko Bath v starobylom Anglicku a nezastaviť sa v tejto najznámejšej čajovni v meste. Miestni ľudia sa zaprisahávajú, že  nepotrebujete ani mapu k tomu, aby ste sa k nej dostali. Stačí, keď sa opýtate domácich, všetci vedia, že sa nachádza len pár krokov od dávnych kúpeľov, ktoré tu postavili Rimania.

Sally Lunn´s je však viac než len svetovo známou čajovňou a reštauráciou v centre nádherného mestečka Bath, historická budova čajovne je najstaršou budovou v meste a múzeum priamo v dome ponúkne návštevníkom pohľad na skutočnú kuchyňu mladučkej pekárky Sally Lunn, ktorá dala mestu miestnu autentickú špecialitu známu po celom svete – chutnú briošku z Bath. A nielen to, ponúknu vám tu aj lahodné dobroty z miestnej kuchyne a to všetko za veľmi prijateľné ceny.

Čo vlastne je tá známa žemlička z Bath? Je to bohato nadýchaná brioška okrúhleho tvaru, ktorú do mesta približne v roku 1680 priviezla Sally Lunn´s, tiež známa ako Solange Luyon. Tá utiekla z Francúzska, aby sa vyhla poprave a tu začala pomáhať miestnemu pekárovi, ktorého pekáreň v tom čase sídlila v historickej budove dnešnej čajovne. Postupne predstavili obyvateľom Bath túto okrúhlu chutnú a nadýchanú delikatesu, ktorej jemná a lahodná chuť neskôr očarila chuťové bunky nielen obyvateľov Bath, ale aj širokého okolia. Jej výnimočná chuť a ľahkosť umožňuje jej využitie nielen ako sladký doplnok k čaju, ale aj ako príloha k teplým jedlám anglickej kuchyne, ktoré návštevníkov dokonale zahrejú počas daždivých a chladných dní.
Obdoby tejto briošky  dnes môžeme nájsť v Kanade, Spojených štátoch, Novom Zélande, či Austrálii. Dokonca aj vo Veľkej Británii sa snažia kopírovať originálny recept tejto chutnej dobroty. No len tu – v Sally Lunn´s – si môžete pochutnať na pravej brioške vyrobenej podľa tajnej originálnej receptúry, ktorú dodnes ručne miesia a s láskou pečú pre všetkých návštevníkov čajovne.

Ponúkajú tu rannú kávu, obed, popoludňajší čaj a večerné menu pozostávajúce z pôvodných receptov autentických historických jedál miestnej anglickej kuchyne.
Avšak aj budova čajovne má svoju históriu a pamätá si ešte časy pred príchodom samotnej Sally. Vykopávky v pivnici tohto dnes drevom obloženého domu bezpochyby dokazujú, že na tomto mieste v časoch Rimanov stál dom, kde zvykli pripravovať a servírovať jedlo. S polohou tak blízko kúpeľov, mohol na tomto mieste stáť v tých časoch „penzión“, ktorý ponúkal strechu nad hlavou hladným pocestným.

Samozrejme, na pravej voňavej a maslovej žemličke od Sally Lunn, ktorú naďalej pečú v Bath podľa tajného pôvodného receptu, si môžete pochutnať, len ak navštívite Bath. My vám však ponúkame veľmi jednoduchý recept na briošku, ktorú si môžete upiecť doma a vychutnať si počas zimných mesiacov pri šálke horúceho čaju alebo kakaa.

2 a 1 hrnčeka hladkej múky
prášok do pečiva
štipka soli
1 hrnčeka cukru
1 hrnčeka masla
1 hrnček hrozienok
1 hrnček mlieka

Postup:
Všetky suché ingrediencie zmiešajte spolu, pridajte maslo, hrozienka a mlieko a rukami vymieste zľahka na hladké cesto. Na pomúčenom povrchu vyvaľkajte na asi 1cm hrubý plát a povykrajute z cesta kolieska. Tie poukladajte na maslom vymastený plech, potrite pred upečením rozšľahaným žĺtkom a pečte pri 200 stupňoch asi 15 minút, alebo dovtedy, kým nie je povrch zlatistý a vnútro prepečené. Podávajte ešte teplé s maslom a džemom, tak ako si s obľubou na sladkých žemličkách pochutnávajú praví Angličania.

Michaela Fuleková                                                          Photos: ISIFA, Press

www.sallylunns.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť