Autentické príbehy, nadčasové témy

Čaro japonského minimalizmu

0

Je pravdepodobné, že minimalizmus, obľúbený trend v dizajne, sa do sveta rozšíril z Japonska. Práve v krajine vychádzajúceho slnka sú totiž interiéry bytov zariadené jednoducho a nenáročne v detaile. V jednotlivých miestnostiach nenájdete veľa nábytku, niektoré priestory dokonca vyvolávajú dojem, že sú nevyužité.

S teóriou minimalizmu sa môžeme stretnúť vo východnej filozofii, z ktorej námety čerpá aj Japonsko. Základná myšlienka tohto „štýlu” spočíva v sústreďovaní pozornosti na vnútorné pocity človeka. Tie sa neskôr stávajú kľúčovými pri navrhovaní a zariaďovaní obytného priestoru. Filozofia japonského minimalizmu taktiež hovorí, že jednotlivec by sa nemal nechať rozptyľovať nádhernými „zbytočnosťami”, ale myslieť na to, že skutočná krása spočíva v jednoduchosti. Striktná japonská estetika totiž považuje excesívne detaily v bytovom interiéri za nepotrebné a škaredé. Priestor by mal byť využitý vhodne, aby spĺňal kritériá minimalistickej filozofie. V praxi to znamená, že zariadenie miestností tvoria len využiteľné dekorácie a ten najdôležitejší nábytok. Rozmanité potreby pre domácnosť sú napríklad šikovne ukryté pred zrakmi pozorovateľov v praktických skrinkách. Hoci na prvý pohľad sa zdá, že japonský interiér nemá veľa spoločného s luxusom, nie je to pravda. Aj minimum „vecí” rozmiestnených v priestore môže byť predsa dostatočne zaujímavých a pohľadných, dostupných vo vysokej kvalite…  

Špecifikom japonskom filozofie je, že dom alebo byt nepozostáva z viacerých izieb, ale
z tzv. „funkčných zón”. Mnohé z nich sú z hľadiska dizajnu umelecky nádherné. Nápaditý interiér napĺňajú pokojné, teplé farebné odtiene, použité zariadenie a minimalistické dekorácie harmonizujú s prírodou. Práve v tom spočíva hlavná esencia japonskej filozofie.
Nábytok a jednotlivé ozdobné predmety sú vyhotovené z menej tradičných materiálov – bambusu, či dokonca ryžového papiera. Dlážka v príbytku je väčšinou prírodná. Kombináciou tmavého dreva (dekorácie), zlatistých odtieňov (nábytok) a farieb sušenej trávy (podlaha), sa dá docieliť skutočne zaujímavý vizuálny efekt. Akoby ste sa zrazu ocitli v čarovnej jesennej záhrade, ale bez toho, že by ste opustili obytné priestory. Čo je zaujímavé, istá časť zariadenia v japonskom obydlí plní dvojakú funkciu. Napríklad lakovaný kávový stolík nachádzajúci sa v strede miestnosti môže byť využitý jednak pre dekoratívne účely, ale taktiež pre účely v Ázii obľúbených čajových posedení. Súčasťou japonského interiéru sú už tradične aj bambusové závesy, rohože tatami, keramické sošky a suché, prípadne živé vázy (ikebany). Špeciálnu rolu v japonskej filozofii hrá svetlo, čo sa odzrkadľuje aj v bytovom interiéri. Vďaka prítomnosti jemne žiariacich lámp izby neupadnú do temnoty.  

Nie je prekvapením, že japonský interiér v minimalistickom štýle nie každému vyhovuje. S veľkou pravdepodobnosťou negatívny postoj vyjadria ľudia, ktorí preferujú okázalé párty a rušný, až búrlivý život. Ich domov by bol totiž plný rozľahlých prázdnych plôch a na pohľad nevyužitých priestorov, navyše vzdušný a pomerne jednoducho zariadený. Na druhej strane je dosť zrejmé, že v obydlí navrhnutom so zreteľom na japonský minimalizmus pookrejú milovníci východnej filozofie, premýšľajúci účelovo a prakticky.

Marcel Letko                                                               Photos: ISIFA

www.taiko.org