Hľadať

Čaro menom Gurhan

Čaro menom Gurhan

Keď som po prvý krát uvidela šperky značky Gurhan, srdce mi ihneď začalo biť rýchlejšie. Po márnych rokoch hľadania nádherných skvostov, ktoré by presne zodpovedali môjmu vkusu, tam zrazu boli. Inšpirované mojim najobľúbenejším obdobím – antikou. Za všetkým stojí bývalý elektrotechnický inžinier, Gurhan Oran.

O tom, že naplniť svoje sny a vízie nie je nikdy neskoro, svedčí aj Gurhanov príbeh. Iba jediné stretnutie s čistým 24-karátovým zlatom stačilo na to, aby štyridsať ročný rodák z Ankary zasvätil svoj život kovu, ktorý mnohí klenotníci dnes považujú za príliš ťažký, mäkký a drahý.  Dnes určite neľutuje, že sa zamiloval do tohto zlata, s ktorým nepracoval nik od antických čias. Gurhan sa pustil do štúdia remesla starých zlatníkov byzantskej ríše, navštevoval múzeá, aby mohol skúmať pravé antické kúsky do najmenších podrobností. Zoznamoval sa s ich technikou a opracovaním, aby následne mohol vrátiť kúsok antického sveta do súčasnej doby. A o tom, že sa mu to podarilo na výbornú, svedčia aj jeho početné obdivovateľky. Hillary Clinton, jordánska kráľovná Raina, Angelina Jolie, Laura Bush, Charlize Theron, Joni Mitchell – to je len zlomok jeho prestížnej klientely, ktorá podľahla čaru jeho ručne robeného majstrovstva.

Gurhanovou filozofiou je vytvárať šperky, ktoré zvádzajú hlavne ženu samotnú. Ako s obľubou hovorí: „Šperk nikdy nevzniká ako prvý. Na začiatku stojí vždy žena, o ktorej snívam, a ktorá je pre mňa inšpiráciou k jeho výrobe.“ Napriek tomu, že čisté zlato stále zostáva jeho srdcovou záležitosťou, do svojho repertoáru zaradil aj striebro a platinu. Výsledok? Unikátny, bezkonkurenčný, pôsobiaci na všetky moje zmysly, ktoré sa sústreďujú na krásu, ktorá je dych berúca. Nasadiť si čo i len jeden šperk Gurhan znamená vyzdvihnúť tú najkrajšiu a najdôležitejšiu časť ženy – ju samotnú. A veta „Dnes vyzeráš tak prekrásne, akoby si bola z antického Ríma“, ma nikdy nemôže omrzieť. Pretože som.

Words & Photos: Rebecca Šafáriková

www.gurhan.com

Mohlo by sa Vám páčiť