Autentické príbehy, nadčasové témy

Čarovné útočisko umelcov

0

Pred rokom 1880 opustil Leonard Lipp rodné Alsasko, aby skúsil šťastie v parížskej štvrti Saint Germain. Podarilo sa mu založiť a s úspechom rozbehnúť reštauračný podnik, ktorý v súčasnosti navštevujú nielen Parížania, ale aj ľudia z celého sveta. Do dnešných dní plní „jeho” Brasserie Lipp funkciu obľúbenej „skrýše” umelcov, politikov a intelektuálov.

Aj preto teda nie je len obyčajným stravovacím zariadením, ale i miestom pre zaujímavé diskusie. V brasérii sa človek môže venovať rozličným aktivitám – čítaniu, prípadne písaniu vlastných článkov a veršov. Aj v minulosti sa to v interiéri parížskeho podniku len tak hemžilo spisovateľmi, maliarmi, či hercami, hľadajúcimi pre svoju prácu čo najnezvyčajnejšie prostredie. Inšpirácia sa predsa môže dostaviť v akejkoľvek chvíli a to dokonca na mieste, ktoré ani nemusí byť pre umeleckú tvorbu úplne bežné. Mnohí sa však už presvedčili, že v Brasserie Lipp sa rodia naozaj výnimočné nápady a myšlienky.  

Hostia si mohli vyberať z jedálnička orientovaného na delikatesy alsaskej kuchyne a chutný pokrm „spláchli” dúškom dobrého piva, či vína. Menu samozrejme rokmi „dozrievalo” a stávalo sa kvalitnejším, sofistikovanejším. Tieto zmeny prirodzene nemohli uniknúť pozornosti významných osôb verejného života. Mnoho z nich rado popíjalo kávu, prípadne „skúšalo” netradičné dobroty, ktoré sa pripravovali s úmyslom potešiť vyberavé gurmánske jazýčky. Napriek vyspelosti miestnej kuchyne, ostali v brasérii naďalej vyhľadávané jednoduché pokrmy, vyhotovované podľa tradičných alsaských receptúr. Kultivovaný personál napríklad veľmi často servíroval hosťom marinovaného baltického sleďa (Hareng Bismark), prvýkrát podávaného v brasérii v roku 1928, alebo aj Choucroute Lipp, teda varenú kyslú kapustu kombinovanú najčastejšie s bravčovým mäsom, šunkou a slaninkou. Časť klientely nepohrdla ani bravčovými nožičkami tepelne upravovanými na grile (Pied de Porc Farci) a zo sladkých dezertov napríklad maškrtou Mille-feuilee, pozostávajúcou z créme pátissiére, lístkového cesta, cukru a ovocia. Po výdatných, mäsitých jedlách hosťom vždy dobre padol dúšok piva, či vína, už tradične podávaného v elegantných karafách. Návštevníci brasérie mali taktiež k dispozícii skutočne pestrý výber šampanského a sektov, v ponuke sa ale napríklad nenachádzali žiadne kolové nápoje. Čo možno považovať za zaujímavosť – v podniku je zakázané fajčiť z vodnej fajky a používať mobilné telefóny.

Unikátnu atmosféru Brasserie Lipp pretrvávajúcu dlhé roky, navodzujú originálne umelecké dekorácie z roku 1926. Pôsobivý interiér dotvárajú starobylé žlté dlaždičky, dielo Léona Farqua, i keramika Belle Epoque s nápaditými kvetinovými motívmi. V interiéri zariadenia nechýbajú ani zvláštne mozaikové panely a dekorované zrkadlá, ktoré sú umiestnené tak, aby klientela videla, čo sa práve deje v hlavnej miestnosti. Takto majú vynikajúci prehľad o celkovom dianí. Očarujúcu atmosféru art deco vytvárajú strop skrášlený veronskou maľbou a svetlá kombinujúce elementy štýlov gothic a fin de siécle. Aj vďaka týmto zvláštnostiam je v brasérii príjemne a útulne, presne ako kedysi dávno, pred vyše polstoročím.

Čo sa týka rezervácie stola, telefonický kontakt v tejto veci je zbytočný. Museli by ste byť priamo francúzskym premiérom alebo aspoň členom jeho rodiny. Tak ako všetkých ostatných, aj vás čakajú chvíle strávené v rade na voľné miesto v brasérii. V obľúbenom parížskom zariadení je to už niekoľko rokov súčasťou rituálu. Ak vám však zamestnanec podniku povie, že o 20 minút sa uvoľní miesto, môžete si byť istí, že vás na určené miesto okamžite po uplynutí doby dovedie. Dovtedy je možné spríjemniť si čakanie na terase chutným aperitívom. Byť trpezliví sa v tomto prípade určite oplatí.

Keď už nastane ten správny okamih a vy vstúpite do hlavnej miestnosti, možno sa vám naskytne príležitosť naobedovať sa, prípadne sa navečerať v blízkosti nejakej známej celebrity. Tie navštevujú Brasserie Lipp v skutočne hojnom počte. Kedysi dávno mali „bežní” hostia možnosť vídať Marcela Prousta, veľkého nadšenca alsaského piva, alebo Ernesta Hemingwaya, píšuceho svoje predvojnové články práve v tejto parížskej reštaurácii. Jedlám a nápojom skvelej brasérie nedokázali odolať ani herečka Simone Signoret a jej mužskí kolegovia Gérard Depardieu a Yves Montand. Stravovacie zariadenie poctili návštevou dokonca aj francúzski prezidenti Francois Mitterand a Jacques Chirac, hollywoodsku hereckú elitu zastupovali Richard Gere a Sharon Stone. Nechýbali ani hrdinovia z akčných filmov Arnold Schwarzenegger a Silvester Stallone.

Marcel Letko                                                                     Photos: ISIFA

www.ila-chateau.com