Hľadať

Čas v podaní Audemars Piguet nezastane

Písal sa rok 1978. Spoločnosť Audemars Piguet prekvapila celý svet hodinárstva unikátnym modelom Jules Audemars. Ten bol vybavený unikátnym systémom takzvaného večného kalendára. To znamená, že dátum ukazuje nepretržite a presne bez akéhokoľvek nastavovania až do roku 2100.

Vlani uplynulo od predstavenia hodiniek Jules Audemars s večným kalendárom okrúhlych 30 rokov. Exkluzívny švajčiarsky výrobca Audemars Piguet si toto výročie pripomenul špeciálnou limitovanou sériou známeho modelu, z ktorej sa vyrobilo iba 90 kusov.

Je priam neuveriteľné, že hodinky, ktoré okrem iného vynikajú svojou hrúbkou – majú iba 9,5 milimetra, dokážu dokonale presne merať okrem času aj dátum, fázy mesiaca a zaznamenať zmeny cyklov priestupného a nepriestupného roka. Hodinky  Jules Audemars majú schopnosť automaticky rozoznávať okrem zmeny priestupnosti rokov aj 31 a 30-dňový mesiac. O všetko sa stará absolútne perfektne premyslený systém ozubených koliesok, motorčekov a mikrokamery.

Vonkajší dizajn ciferníka tohto modelu je jednoduchý, priam minimalistický. Žiadne vystupujúce časti, len klasický okrúhly tvar. Použitým materiálom je platina, ručičky sú z bieleho zlata. Remienok je z krokodílej kože. V prípade hodiniek Jules Audemars na sto percent platí: V jednoduchosti je krása. A bez váhania možno toto heslo pozmeniť na – „V jednoduchosti je krása a dokonalá technika“.


Technické vlastnosti v skratke

Motorček: kaliber 2120/2802, 19 800 vibrácií za hodinu, 355 častí, 38 častí zo vzácnych materiálov

Púzdro: platina 950, priemer 41 milimetrov, odolnosť voči vode  do 20 metrov, sklíčko: zafírový kryštál


Audemars Piguet

Začiatok činnosti spoločnosti Audemars Piguet, uvádza encyklopédia Wikipedia, sa datuje na rok 1875. Vtedy na seba natrafili mladučkí, čosi viac ako 20-roční Jules-Louis Audemars a Edward-Auguste Piguet. Po skončení školy sa začali spoločne naplno venovať hodinárstvu. Značka Audemars Piguet sa oficiálne zaregistrovala v roku 1882. Od tej doby sa firme darilo viac a viac. Významným míľnikom je rok 1925. Vtedy Audemars Piguet svetu predstavil najtenšie vreckové hodinky na svete. Mali iba 1,32 milimetra.

Na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia postihla firmu svetová hospodárska recesia a znova sa „pozbierala“ až počas II. svetovej vojny.  Audemars Piguet je odvtedy na výslní. Sponzoruje mnohé významné športové podujatia a zachováva si exkluzívny nemasový charakter. Jeho zástupcovia pred časom oznámili, že ročne nevyrobia viac ako 16 tisíc kusov hodiniek. Napriek tomu, že dopyt po nich je väčší.

František Kvarda                Photos: Audemars Piguet Press

www.audemarspiguet.com

Mohlo by sa Vám páčiť