Autentické príbehy, nadčasové témy

Časť elektroniky v roku 2009 pravdepodobne zdražie

0

Časť elektroniky v roku 2009 pravdepodobne zdražie

Výrobcovia spotrebnej elektroniky upozorňujú, že v roku 2009 môže časť elektroniky zdražieť o 10-15%. Dôvodom je extrémne posilnenie japonského jenu voči doláru a tiež silnejší dolár voči euru, ktoré predražujú v Ázii vyrábané súčiastky. V kombinácii so silným dopytom to najmä v kategórii LCD a plazmových televízorov resp. notebookov môže znamenať zvýšenie cien.

Silnejší jen a dolár zdvíha ceny elektroniky

Prevažná časť komponentov japonských výrobcov pre elektroniku a počítače sa vyrába v Ázii v jenoch, ale na svetových trhoch sa obchoduje už v dolároch. Tým, že jen voči doláru posilnil o 12% a dolár voči euru o ďalších cca 16% výrazne zdraželi aj ceny súčiastok. Pri technologicky zložitej elektronike ako sú napr. kamery, ktoré obsahujú takmer 100% súčiastok  z Ázie to znamená, že navýšenie sa prejaví na celej cene výrobku. Aj keď konkurencia aj v tomto prípade čiastočne stlmí prejavy zdraženia, predpokladá sa, že časť elektroniky zdražie o 10-15%.


Kríza neznamená nižší predaj elektroniky, práve naopak

Elektronika je vo vyspelom svete z hľadiska investície predmetom krátkodobej spotreby. Znamená to, že kríza obmedzuje vysoké investície ako je nákup áut, ale elektroniku ľudia  kupujú v nezmenenom tempe. “Keď ľudia nemajú veľa peňazí, stiahnu sa z veľkých nákupov a kupujú veci, ktoré im spríjemnia život, napríklad elektroniku,” hovorí výrobcu navigácií TomTom Corinne Vigreuxová.

Podľa DisplayResearch narástol celkový predaj televízorov v USA v 2. štvrťroku kvartálne o 26% a pri LCD televízoroch bol medziročný rast až 52%. Z európskych trhov sa podľa Reuters len v Nemecku sa očakáva výmena 170 miliónov starších televízoroch za LCD, resp. plazmy v najbližších rokoch. „Aj keď v Nemecku bude predaj elektroniky v roku 2009 skôr stagnovať, niektoré segmenty ako ploché televízory, Blu-ray prehrávače a digitálne zrkadlovky naopak výrazne porastú,” Rainer Hecker, prezident výrobcu televízorov Loewe. Svetové trhy budú pravdepodobne zápasiť s nedostatkom plochých televízorov a notebookov, čo bude dodatočným impulzom pre rast cien.


Výrobcom klesá zisk, pokles predaja ale nečakajú

Prudké posilňovanie jenu spôsobuje vrásky japonským firmám, ktoré sú svetovo najväčšími exportérmi elektroniky a elektronických súčiastok. Toshiba sa na konci 3. štvrťroku 2008 prepadla do straty vyše 270 mil. dolárov, Fujitsu predpokladá 40% pokles zisku a Sony, ktorého zahraničný predaj tvorí až 80 percent obratu stráca na posilnení o každý o 1 jen voči doláru 40 miliónov USD a za každý 1 jen voči euru až 77 miliónov USD zisku. Napriek tomu je priemysel optimistický čo sa týka rastu predaja. „Ľudia sa chcú zabávať aj v ťažkých časoch. Ak musia obmedziť cestovanie, hľadajú viac zábavy vrátane hier v domácom prostredí. Preto sa neobávame poklesu predaja v dôsledku krízy,” povedal prezident Sony Howard Stringer.

Words: Seesame         Photos: ISIFA