Hľadať

Český architekt buduje Las Vegas

Miss America 2010, starosta Las Vegas a miliardár David Siegel na konci januára slávnostne otvorili hotelový a bytový komplex Planet Hollywood Towers Westgate, ktorého návrh vytvoril český rodák – architekt a designer Michal Postránecký.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnil okrem mnohých iných významných hostí tiež starosta Las Vegas a veľmi známa osobnosť Oscar Goodman; tiež Holly Madison, ktorá bola jednou z tria dievčat žijúcich v dome zakladateľa a majiteľa Playboya – známych ako „The Girls Next Door“ –  Katie Stam, držiteľka titulu Miss America 2009 a s ňou všetky finalistky súťažiace o titul Miss America 2010, vrátane neskoršej víťazky Caressy Cameron. Oslava sa konala v lobby hotela, ktoré je po celej svojej dĺžke presklené s výhľadom na bazén obklopeným ‚cabanas‘ (súkromnými kabínami). Hlavnou postavou večera bol David Siegel, miliardár, zakladateľ a majiteľ najväčšej súkromnej ‚timeshare‘ spoločnosti na svete (Westgate Resorts), predávajúcej a prevádzkujúcej bytové komplexy – tzv. timeshare (vacational ownership) po celej severnej Amerike.

Planet Hollywood Towers Westgate v Las Vegas, Nevade, je situovaný na hlavnom bulvári v Las Vegas, známom ako Strip. Je súčasťou už existujúceho komplexu, Planet Hollywood Hotel a Casino a obchodného centra Miracle Mile. Všetky tri objekty sú prepojené do jedného celku a navzájom tak môžu využívať svoje zázemie.  
Nová 52 poschodová budova predstavuje prvú fázu pôvodného návrhu. Ďalšie dve budovy budú dobudované v priebehu nasledujúcich rokov. Jedna, rovnako 52 poschodová a druhá 46 poschodová, ktorá ich obe prepojí. Po dokončení celého objektu tu bude celkom 2500 hotelových / timeshare jednotiek. Prvá dokončená fáza projektu má celkom 1201 rezidenčných jednotiek.

V nedávno otvorenej budove sa nachádzajú „izbovéjednotky“, ktoré sa predávajú ako timeshare jednotky a zároveň využívajú ako hotel. Od 46. poschodia vyššie sú situované bytové jednotky, takzvané „penthousy“ s rozmermi medzi 400 až 1200 metrov štvorcových s luxusným výhľadom na celé Las Vegas. Vstupné lobby je situované v prvom nadzemnom poschodí budovy. Hlavné lobby s recepciou, barom a obchodom so suvenírmi je v druhom nadzemnom poschodí. Z lobby je tiež hlavný prístup do obchodného centra Miracle Mile a ďalej do hotela a kasína Planet Hollywood. Na rovnakom poschodí je rovnako umiestnená konferenčná sála. O poschodie vyššie sa nachádza  niekoľko ďalších konferenčných miestností a tiež  „predajné centrum“ s prekrásnym výhľadom na bazén, kde môžete sledovať obchodné stretnutia s potenciálnymi kupcami timeshare jednotiek. Na štvrtom poschodí je umiestnené fitness centrum.

Prístup k bazénu je z hlavného lobby na druhom poschodí. Okolo bazéna je situovaných štyridsať privátnych ‚cabanas‘ (kabín), ktorá si je možné prenajať, a sport bar, kde môžu hostia sledovať športové prenosy na mnohých televíznych obrazovkách.


Michal Postranecký

Michal Postránecký, ktorý v súčasnej dobe žije a pracuje v Spojených Štátoch, kde sa natrvalo presťahoval v roku 2001, bol v roku 2005 oslovený architektonickou kanceláriou Morris Architects, aby sa stal hlavným dizajnérom pre túto prestížnu zákazku v Las Vegas, v Nevade. Architektonický návrh, ktorý Michal Postránecký vytvoril a v spolupráci s tímom architektov zo štúdia Morris Architects pod vedením jedného z riaditeľov Geralda B. Koia, bol z dôvodu globálnej finančnej krízy rozdelený do dvoch hlavných etáp výstavby.

Words & Photos: Accedo

www.postranecky.com

Mohlo by sa Vám páčiť