Autentické príbehy, nadčasové témy

CHANTILLY – MESTO PRINCOV, MEKKA KONÍ

0

Už viac ako štyri storočia život v Chantilly plynie podľa toho, čo sa deje v zámku.

Od Anny de Montmorencyovej v 16. storočí zažilo Chantilly množstvo šľachticov – kráľov, princov, vojvodov, vojvodkýň, básnikov. Poľovačky sú tu takou istou veľkou vášňou, ako organizovanie veľkých banketov.

Duch týchto dávnych čias môžeme stále cítiť v jeho zámku, Múzeu Condé, Kráľovských stajniach (1719), Živom múzeu koní, Dostihovej dráhe (1834), fare (koniec 17. str.), ako aj v lese, ktorý je ako stvorený pre poľovačku. Lemujú ho dlhé rovné aleje, ktoré križujú hviezdicovo usporiadané cesty pre kone.
K najznámejším postavám v Chantilly nesporne patrí Louis – Henri de Bourbon, siedmy Princ de Condé, ktorý veril v prevteľovanie. Bol presvedčený o tom, že po smrti sa prevtelí do konského tela a preto požiadal architekta Jeana Auberta, aby mu navrhol a vybudoval stajne.
V roku 1830 vojvoda de Bourbon odkázal Grand Stables ďalšiemu vojvodovi d´Aumale a ten v roku 1884 Francúzskemu inštitútu. V roku 1982 Yves Bienaime oživil minulú slávu stajní a vytvoril „Living Museum of the Horse” – Živé múzeum koní.

V súčasnosti mestečko Chantilly s 11 500 obyvateľmi – vzdialené 40 kilometrov od Paríža – každý rok privíta viac ako pol milióna návštevníkov.
Mekka koní
Chantilly, so svojim veľmi piesčitým terénom vyhovuje krehkým kopytám čistokrvných koní, sa stal najväčším tréningovým centrom na svete. Každé ráno trénuje v Chantilly a v okolitých mestách okolo 2 500 čistokrvných koní, čo prispieva k rastu miestnej ekonomiky. Jazdenie, golf a pólo sú hlavné športy, pre ktoré sú vytvorené podmienky v Chantilly a jeho okolí.
Dostihová dráha parí k najkrajším na svete. Hippodróm bol vybudovaný v roku 1834 na hranici lesa, blízko stajní, len niekoľko sto metrov od hlavnej zámockej brány. K nezabudbuteľným zážitkom patrí pohľad na plnokrvníky, ktoré cválajú blízko historických múrov zámku. Podobnú kulisu nikde vo svete nenájdete.
Mesto umenia a tradícií

Chantillská čipka zdobila dámske šály, slnečníky a vejáre ktoré zažili svoj rozmach v období osvietenstva.


Chantillský porcelán

Chantillský porcelán nesmel chýbať na stoloch šľachty a je tomu tak dodnes. Jeho vznik siaha do obdobia slávy Princa de Condé, ktorý patril k vášnivým zberateľom porcelánu z Ďalekého východu, Číny a Japonska. Najskôr princ požiadal známeho umelca Cicaire Cirou, aby odkopíroval japonský porcelán. V roku 1730 vyrástla v Chantilly prvá dielňa, kde sa začal vyrábať porcelán. Tá zavrela svoje brány v roku 1870, ale v roku 1945 bola výroba obnovená a slávny Chantillský porcelán sa opäť „narodil”.

Creme Chantilly

Creme Chantilly je preslávený a obdivovali ho už hostia Princa de Condé. Dozvedieť sa však originálnu receptúru je doposiaľ nemožné. Dokážeme len stanoviť, že úspech krému tkvie v kvalite a čerstvých ingredienciách. Creme je pochúťkou mnohých gurmánov na celom svete.
Aktivity na voľný čas

Môžete si pozrieť výstavu v Múzeu Condé na zámku, alebo zdieľať letný večer s hercami v divadle pod šírym nebom, v Záhrade kráľovských kuchýň. V zime môžete navštíviť koncert v divadle Jeu de Paume v Hradnej záhrade. V júni sa nechajte uniesť atmosférou dostihov Jockey Club Trophy, ktoré sú známe aj ako Francúzske derby, alebo dostihmi o Pohár Diany.

Rovnako sa môžete túlať mestom a dozvedieť sa čo to o histórii Chantilly čítajúc tabule na priečeliach domov a sôch. Môžete tiež ísť na predstavenie do Živého múzea koní alebo si urobiť prechádzku v Záhradách hradnej kuchyne.

A ak ste na konci dňa nevideli všetko, môžete prijať pozvanie vrátiť sa späť.

Alica Štrbavá        Photos: ISIFA

www.chantilly-tourisme.com