Hľadať

Chirurg cisára Napoleona

Kniha Johannesa K. Soyenera Císřúv Stín (Der Schatten des Kaisers), ktorá vyšla v českom preklade vo vydavateľstve Moravská bastei MOBA v roku 2007, nepatrí k horúcim novinkám, no pre milovníkov histórie nestratila iskru ani plynutím času.

Na rozdiel od mnohých rýchlo vykvasených bestsellerov, ktoré sa však častokrát strácajú v bludisku klišé, dokáže zaujať a s osobitým čarom privedie čitateľov do obdobia napoleonských vojen. Císařúv stín je historický román, ktorý prináša netradičný pohľad na éru vojenských výprav cisára Napoleona I. Tento raz sa na toto obdobie pozrieme spod stanov poľných nemocníc.

Osudy lekára Jeana-Dominiqua Larreya sa začínajú na brehu Seiny v roku 1840, kedy na žiadosť Bourbonovcov priviezli do Paríža pozostatky cisára Napoleona. V zrode studeného decembrového rána sa stretávame s postavou Larreya, ktorý ako starý muž v maršalskej uniforme starej cisárskej armády prichádza na nábrežie Seiny, aby sa stal účastníkom „veľkolepého divadla“. V dave ľudí bývalého chirurga spoznajú vojenskí veteráni, ktorí ho oslavujú ako záchrancu svojich životov. Táto skutočnosť Larreya opäť v spomienkach privádza do minulosti. Od tohto momentu sa dej začína postupne prelínať rôznymi obdobiami vojenských ťažení napoleonskej armády.

Práve neblahé výsledky bojov priviedli hlavného hrdinu k myšlienke venovať svoje úsilie zraneným vojakom, ktorí často zomierali na bojiskách bez akejkoľvek pomoci. Vytvoril princípy pomoci zraneným a nesmrteľnosť si získal vďaka Ambulance volante – lietajúcich lazaretov, ktoré zachránili množstvo ľudských životov. Okrem príbehov počas vojenských výprav odhaľuje autor aj súkromný život cisárovho chirurga, jeho milostné dobrodružstvo, ale aj boj proti nespravodlivosti a ľudskej hlúposti.

Čitateľom, ktorí hľadajú kombináciu zaujímavého čítania a historických faktov, román Johannesa K. Soyennera odporúčam Mňa dokázal po dlhom čase dokonale zaujať.

Peter Fritz                

 Photos: Johannes K. Soyener, MOBA

www.soyener.de

Mohlo by sa Vám páčiť