Autentické príbehy, nadčasové témy

Chráňte aktívne oči

0

Chráňte aktívne oči

Viete čo je Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) ?


Vekom podmienená degenerácia makuly je jednou z hlavných príčin slepoty. Iba v Európe trpí rôznou formou ochorenia asi 12 miliónov ľudí nad 40 rokov. Na Slovensku trpí príznakmi degenerácie makuly viac než 250 000 ľudí a 30 000 pacientov má VPDM v pokročilom štádiu.

Pri VPDM je postihnutá žltá škvrna – makula lutea. Je to miesto najostrejšieho videnia, ktoré sa nachádza v centrálnej časti sietnice oka. Sietnica prijíma obrazy predmetov z prostredia a vysiela ich v podobe impulzov do mozgu. Makula je zodpovedná za najostrejšie, tzv. centrálne videnie a umožňuje rozoznávať jemné detaily spoznávať tváre, čítať, sledovať televíziu…

Poškodením makuly môže dôjsť k výraznej strate zraku, neskôr k praktickej slepote. Príčiny vzniku ochorenia VPDM, nie sú známe. Okrem populácie nad 40 rokov sú ním vo zvýšenej miere ohrození najmä fajčiari, obézni ľudia a ľudia s vysokým krvným tlakom, cukrovkou, a zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Vyššie riziko výskytu existuje u žien, ale tiež u ľudí, ktorí už majú diagnostikovanú VPMD na jednom oku alebo sa toto ochorenie vyskytlo u ich rodinných príslušníkov. Pravdepodobnosť výskytu VPDM narastá s vekom.


VIETE AKÉ FORMY VPDM EXISTUJÚ?

Existujú dve formy VPDM – suchá a vlhká.
Suchá forma vzniká v dôsledku atrofie a následného obmedzenia funkčnosti makuly Tento stav spôsobí, že postihnutí pozorujú výpadky zorného poľa alebo slepé miesta v centrálnom videní.
Vlhká forma sa vyskytuje zriedkavejšie, ale až u 90 % spôsobuje vážnu stratu zraku, tzv. praktickú slepotu. Vlhká forma je spôsobená prerastaním abnormálnych krvných ciev do makuly a priľahlej vrstvy sietnice. Keď z týchto ciev uniká tekutina do okolitého tkaniva na zadnej strane oka, začnú sa tvoriť jazvy a rýchlo dochádza k strate zraku. V ranom štádiu ochorenia má pacient zvyčajne zahmlené videnie alebo vidí objekty zdeformované.

ČO JE PIGMENT V MAKULE A AKÁ JE JEHO ÚLOHA?

Pigment v makule je tvorený z antioxidantov luteínu, zeaxantínu a mezozeaxantínu. Tieto pigmenty si organizmus nevie vytvoriť, musia byť organizmu dodávané v strave, prípadne vo forme výživových doplnkov. Pigment v makule sa nazýva ochranný pigment, pretože chráni makulu pred voľnými radikálmi a tak pred starnutím a poškodením. Existujú množiace sa presvedčivé dôkazy, že nedostatok pigmentu zvyšuje riziko vzniku a rozvoja VPDM a že vhodné výživové doplnky toto riziko znižujú.

VIETE, ŽE OTVORILI Prvé Európske stredisko pre výskum pigmentu v makule (macular Pigment research group- MPRG) ?

Technologický inštitút vo Waterforde (WIT) otvoril nové centrum pre výskum ochranného pigmentu v makule. Výskum je zameraný na hlavnú úlohu výživy pri prevencii tohto ochorenia. Posledná štúdia publikovaná vedeckou skupinou pre výskum pigmentu v makule v tomto inštitúte dokazuje, že ľudia s vyšším rizikom vzniku VPDM, vrátane starších ľudí, fajčiarov a ľudí s pozitívnou rodinnou anamnézou, majú nedostatočnú hustotu tohto dôležitého ochranného očného pigmentu.

PRÍSTROJ MACUSCOPE- SVETOVÁ JEDNOTKA V URČENÍ RIZIKA VZNIKU VPDM!

Až dodnes nebolo možné vyhľadávanie a diagnostikovanie zvýšeného rizika a skorých štádií ochorenia VPDM v populácii. Dr. John Nolan BSc PhD, riaditeľ skupiny pre výskum pigmentu v makule a jeho zástupca Dr. Stephen Beatty vystúpili na podujatí, kde sa predstavil nový prístroj Macuscope, ktorý umožňuje oftalmológom zistiť a zmerať hodnotu ochranného pigmentu v makule.
Macuscope, ktorý je svetovou jednotkou v detekcii VPDM a umožňuje včas diagnostikovať a liečiť pacientov je v jednej z prvých krajín v Európskej únii už aj na Slovensku!
Bližšie informácie o pracoviskách, kde Vám môžu pigment v makule odmerať sa informujte na tel. čísle: + 421 903 631 100.

Akú úlohu ZOHRÁVAJÚ Luteín a Zeaxantín?

Pigment makuly sa skladá z troch zložiek – luteínu, zeaxantínu a mezozeaxantínu. Luteín a zeaxantín sú významnými antioxidantmi, ktoré chránia bunky sietnice pred poškodením voľnými radikálmi, znižujú riziko vzniku šedého zákalu a degenerácie makuly. Pravidelný príjem luteínu a zeaxantínu tiež znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, podporuje hladinu HDL, tzv. dobrého cholesterolu a môže mať ochranný vplyv pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Voľné radikály vznikajú v ľudskom tele počas látkovej premeny a ich pôsobením dochádza k poškodeniu buniek. Ich zvýšenú tvorbu zapríčiňujú aj škodliviny z vonkajšieho prostredia, ako napr. UV žiarenie, znečistenie ovzdušia či cigaretový dym. Preventívne užívanie antioxidantov chráni ľudský organizmus pred škodlivým pôsobením voľných radikálov, zvyšuje hustotu ochranného pigmentu v makule a tak znižuje riziko vzniku VPDM.

Nie je luteín ako luteín

Luteín sa v prírode vyskytuje ako voľný alebo vo forme zlúčeniny (esteru). V tele sa voľný luteín vstrebáva priamo nepotrebuje k štiepeniu v tenkom čreve enzýmy alebo vyšší príjem tukov ako je to pri estere luteínu. V dnešnom uponáhľanom svete rýchleho občerstvenia a rôznych diét, málokto prijíma dostatok luteínu a zeaxantínu zo stravy (obsahuje ho najmä brokolica, ružičkový kel, mrkva, kukurica, zelená fazuľka, kel, listový šalát, čerstvý špenát a paradajky). Preto je dôležité príjem luteínu a zeaxantínu dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov.


PREČO máme užívať LUTAMIN A VITAMÍNY ?

Výživový doplnok pre Vaše zdravie LUTAMIN obsahuje 7 mg voľného luteínu, ktorý sa vstrebáva priamo, v tenkom čreve bez vyššieho príjmu tukov 7, zeaxantín, provitamín vit. A – beta karotén, vitamíny E, C, B1, B2, B3, B6, B9, B12 a minerálne látky Zn, Se, Cu, Mn. Voľný luteín, zeaxantín a vitamíny sú silné antioxidanty, ktoré pôsobia v ľudskom tele na ochranu buniek, pred ničivým pôsobením voľných kyslíkových radikálov 3. Ochraňujú tráviaci systém pred vznikom rakoviny hrubého čreva a konečníka6, chránia srdce a cievy pred nižším výskytom kardiovaskulárnych ochorení 5, chránia kožu pred vznikom rakoviny kože a prejavom starnutia3. Taktiež pôsobia ako „prírodné slnečné okuliare”, ktoré chánia makulu- žltú škvrnu v oku pred a po operácii sivého zákalu a pred vznikom VPDM 8,9 a sú podporným prostriedkom pre pacientov už s diagnostikovanou formou poškodenia makuly 1,2,5.

AKO UŽÍVAŤ LUTAMIN?

Pravidelný príjem antioxidantov vo forme výživového doplnku LUTAMIN, ktorý obsahuje 30 kapsúl v jednom balení sa ako efektívne v rámci prevencie odporúča užívať 1 tabletu denne po dobu 3 mesiacov v roku. Pacientom, ktorým bola diagnostikovaná znížená hustota pigmentu v makule oka, príp. VPMD sa odporúča užívať doplnok minimálne po dobu 6 mesiacov v roku.

Chcete sa dozvedieť či VÁM HROZÍ SLEPOTA ?

Vekom podmienená degenerácia makuly ( VPDM).
Vekom podmienená degenerácia makuly je jednou z hlavných príčin slepoty.

Prelomová technológia – meranie hustoty pigmentu v makule prístrojom MacuScope je prvou prínosnou skríningovou metódou VPDM, pomocou ktorej je možné zistiť riziko vzniku VPDM ešte pred nástupom prvých príznakov.

Navštívte očné pracoviská, ktoré sú vybavené prístrojom MacuScop, kde Vám oftalmológovia bezplatne odmerajú optickú hustotu ochranného pigmentu v makule a tak určia riziko vzniku VPDM. Včasné zistenie rizika vzniku VPDM je veľmi dôležité, pretože rozvinutá forma ochorenia môže poškodiť zrak veľmi rýchlo a viesť k praktickej slepote.

O najbližšom očnom pracovisku, kde Vám bezplatne odmerajú hustotu pigmentu v makule sa informujte na tel. Infolinke : 0903/ 631 100

MUDr. Erika Bilá     Photos: Archive, ISIFA