Hľadať

CHRISTIAN LOUBOUTIN – „ihličky s červenými podošvami“

Famózne. Fenomenálne. Vášnivé. Očarujúce. Luxusné. Takýmito prívlastkami sa pýšia jedinečné, celebritami uznávané ihličky s červenými podošvami od francúzskeho génia Christiana Louboutina. História ženských lodičiek zvaných ihličky siaha do 50. rokov 20. storočia a vyjadrovala typ elegantnej ženskej obuvi s priemernou výškou podpätku okolo 50 mm.

Tento typ dámskej obuvi sa stal inšpiráciou pre módneho návrhára Christiana Loubutina, ktorý dal vďaka svojej vášni a fetišu ihličkám nový rozmer.
Chcel som vytvoriť niečo, čo narúša všetky pravidlá a dáva žene pocit sebavedomia a sily,“ takto prezentoval Christian svoj úmysel. Vidieť, že sa mu to podarilo. Ihličky „louboutinky“ sa stali fenoménom na červenom koberci, na módnych prehliadkach aj medzi svetovými celebritami. Nedá mi nespomenúť Madonnu, Lady Gagu, Jennifer Lopez či napr. Danielle Steelovú, ktorej zbierka sa skladá až z neuveriteľných 6000 kusov. Je pravdepodobne ich najodddanejšou nositeľkou!  

„Louboutinky“ v súčasnosti predstavujú určitý symbol ženskosti, sexepílu a luxusu. Je to status! Ženy nevyhadzujú tisícky dolárov za pár „Loubis“ len preto, lebo sa im páči červená na ich nôžkach! Páči sa im to, čo táto farba, ktorá zároveň nesie v sebe veľa odkazov, reprezentuje. Zvýrazňuje profil úspešnej ženy, silnej, a napriek tomu stále ženskej.

Každý štýl z Louboutinovej tvorby má svoju históriu plnú života a nesie unikátnu pečať jeho kreácií a inšpirácií. Poznačil ho život v ženskej spoločnosti 3 sestier a mamy, pretože otec bol často preč. Preto nečudo, že rozumie ženám aj topánkam viac ako ktokoľvek iný. Už vo svojich 16 rokoch pracoval pre Folies-Bergere, divadlo známe muzikálovými predstaveniami, neskôr pre významných módnych dizajnérov ako Charles Jourdan, Chanel, Yves Saint Laurent a Roger Vivier. Roger Vivier ho naučil, že najdôležitejšou časťou dobrej topánky je jej telo a päta. „Like good bone structure, if you get that right, the rest is make-up.“

Prvý obchod si Louboutin otvoril v 90. rokoch a medzi jeho najpredávanejšie kolekcie patrí „VERY PRIVÉ“. Ide o klasické lodičky či sandáliky známe ako „PEEP TOE“, ktoré majú vpredu otvorenú špičku a skrytú vyvýšenú platformu. Práve skrytá platforma zmenila siluetu obuvníctva počas 90. rokov a napomohla mu vybudovať si meno. Prvé topánky, ktoré navrhol, boli nízke s nápisom LOVE a priniesli mu obrovský úspech. „Ako zamilované vtáky, ktoré sa nemôžu od seba odtrhnúť, a iba keď spojíte tie dva dokopy, sú kompletné,“ vyjadril sa Christian. Nové ikonické topánky s názvom PIGALOVE sú známe historkou o princeznej Diane. „Keď som ju v televízii videl smutnú, zadumanú, s pohľadom smerom dolu k nohám, pomyslel som si, že keby mala niečo pekné na nohách, krásne lodičky s nápisom Love, určite by ju to rozosmialo a nebola by už viac smutná.“

DÉCOLETÉ je najvyhľadávanejším klasickým štýlom aj v tejto sezóne pod sériou „544″. Táto séria prišla s krásne vyzbrojeným  ihličkovým podpätkom a s krátkou špicatou špičkou. Tretia kolekcia sa niesla pod názvom TEENSE – MARY JANE FLOWER. Pri jej navrhovaní sa inšpiroval dielami Andyho Warhola, pop artom a jeho žiarivými farbami. Len čo vyšiel prvý prototyp, Christian bol síce s výsledkom veľmi spokojný, len mu na tej lodičke stále niečo chýbalo. Pozeral na návrh a späť na lodičku a na jej spodok – podošva bola čierna, čo na návrhu nebolo vidieť. Modelka Sarah sedela na zemi a lakovala si nechty na červeno. Christian schmatol jej lak a začal farbiť podošvy. „Stal sa zázrak! Podošva je odkaz, červená signál.“

PIGALLE predstavuje ďalší typ lodičiek. Jeho najväčšou inšpiráciou boli práve „showgirls“ pôsobiace v známej štvti Paríža PIGALLE, presláveného miesta svetiel, kabaretu a prvotriednej zábavy. Línia lodičiek zvýrazňovala jemnosť, ladnosť pohybu a sexepíl ženy.
Najštýlovejšou a najfotografovanejšou lodičkou súčasnosti podľa stylistov je DAFODILLE. Jej doménou je vyčnievajúca špička, vyvýšená skrytá platforma a enormne vysoký podpätok dosahujúci až 116 mm. Najhonosnejšou ozdobou je štras a Swarowského krištále.
Každá Louboutinova kolekcia, každá lodička nesie svoj príbeh, svoj názov aj kus jeho tvrdej práce, fantázie a vášne.

Jeho topánky sú ako sochy, objekty, klenoty,“ vyhlásila o nich Diane von Furstenberg, módna návrhárka.

Vďaka bohatej fantázii, absolútnej oddanosti žene, rýchlemu rastu prosperity značky a nezameniteľným červeným podošvám sa Louboutin stal uznávaným vizionárom a pánom obuvníkom dnešných dní.

Denisa Majská                                                        Photos: ISIFA, PRESS

www.christianlouboutin.com

Mohlo by sa Vám páčiť