Autentické príbehy, nadčasové témy

Čo je to Armaňak?

0

Čo je to Armaňak?

Francúzsky juhozápad nie je iba domovinou koňaku. Z vína pestovaného na severných svahoch Pyrenejí, v oblasti Gaskonska nazvanej Armagnac a vzdialenej asi sto kilometrov od Cognacu, sa vyrába rovnako akostné vínne brandy. Jeho pôvod siaha až do stredoveku, destilovali ho dokonca ešte skôr ako oveľa populárnejší koňak. Najstaršia zmienka o jeho výrobe pochádza z roku 1411.

Gaskonsko je aj u nás populárne najmä vďaka rytierovi Charlesovi de Batz, známejšiemu pod menom D’Artagnan, ktorý bol síce historickou postavou, ale preslávili ho až romány Alexandra Dumasa. A takisto známy maliar Henri de Toulouse-Lautrec bol čistokrvným gaskonským šľachticom – a, mimochodom, milovníkom armaňaku.
Ešte v 15. storočí bolo brandy len farmaceutickým výrobkom, nazývali ho aqua ardente a používali na oživovanie umierajúcich i ako protijed pri epidémiách. Až dakedy v 16. – 17. storočí sa stalo populárnym ako nápoj. Destilácia dosiahla svoj vrchol v 19. storočí, s ročnou produkciou 100 000 hektolitrov.
V roku 1909 vyniesla francúzska vláda dekrét, ktorým vymedzila oblasť pestovania a výroby armaňaku, takže tento ušľachtilý destilát získal tzv. Appellation d’Origin. V priebehu desaťročí sa hranice armaňakovej oblasti všelijako posúvali, no tieto zmeny boli len veľmi drobné a bezvýznamné (aj keď pre dotknutých výrobcov, ktorí sčista-jasna stratili alebo získali právo nazývať svoje brandy hrdým titulom armaňak, asi dosť významné).
Od januára 1999 sa v rámci armaňaku zmenili označenia na etiketách, a tak má armaňak s koňakom ešte menej spoločného ako predtým. Odteraz roku 1999 existujú štyri základné kategórie armaňaku. Najmladší je tzv. biely armaňak (Armagnac Blanche), čo je vlastne čistá nevyzretá vínovica. Destilát, ktorý strávil v sude 1 – 5 rokov sa volá jednoducho armaňak (Armagnac). Destilát starší ako päť rokov sa nazýva starým armaňakom (Vieil Armagnac). Štvrtou kategóriou je ročníkový armaňak (Millésime), tak ako aj predtým. Tento nový systém nie je pre výrobcov zatiaľ povinný a zaviedli ho zatiaľ len na skúšobnej báze.
Armaňak sa síce možno nevyznačuje jemnosťou koňaku, je skôr ostrý a trpký, ale presvedčivá impozantnosť dobre uležaného destilátu je rovnocennou a vysoko dôstojnou náhradou za hodvábnu ušľachtilosť jeho slávnejšieho a viac preferovaného príbuzného.

Najznámejšie značky: Castarede, Marquis de Montesquiou, Sempé, Baron de Fissac, Gelas Cles des Ducs, Albert de Montaubert a veľa iných.


Jerezské brandy

Za pôvodcu jerezského brandy sa považuje lekár a alchymista doktor Arnaldo Vilanova (1240-1311), ktorý napísal knihu Liber Aqua Vitae, v ktorej zadefinoval základný výrobný postup. Ten sa v podstate dodržiava dodnes. Kniha sa dnes nachádza vo vatikánskej knižnici.
Obyvatelia Jerezu sa naučili destilovať nadprodukciu vína na liehovinu a tú pridávať do svojich vín, čím sa zvyšoval percentuálny podiel alkoholu. Na dochutenie i prifarbenie sa do vína okrem toho začali pridávať arrope – tmavo zafarbený sladký sirup vyrobený odparením z hroznového muštu, čím kvapalina zhustla a jej objem sa zmenšil na pätinu predošlého objemu. Takto sa vyrábalo prvé sherry.

Likérové vína z Jerezu sa stali slávnymi po celom vtedajšom civilizovanom svete. Veľmi obľúbené boli najmä v Anglicku. Anglickí obchodníci s vínom si v 13. storočí dokonca otvorili v Andalúzii stálu obchodnú kanceláriu. Vzťah Španielska k Veľkej Británii však nebol vždy ideálny. Keď sa Henrich VIII nepohodol s pápežom a založil vlastnú cirkev, ochladol vzťah Španielov voči anglickým kacírom na nulu. Obchod sa skončil. Našťastie, v roku 1587 Sir Francis Drake podpálil v Cádizskom zálive španielsku flotilu a vrátil sa domov s obrovskou korisťou, ktorá obsahovala aj 3000 sudov sherry. Táto korisť umožnila prežiť anglickým milovníkom sherry do čias, kým sa vzťahy zasa znormalizovali a britské obchodné zastúpenie v Jereze sa znovu otvorilo.

Dnes sa sherry vyrába v zákonom vymedzenej oblasti Jerez. Technologický postup sa prísne dodržiava. Sú povolené tri odrody viniča: Palomino, Pedro Ximénez a Moscatel fino. Najväčší podiel má Palomino, považované za klasickú sortu na výrobu sherry. Pedro Ximénez (často sa používa aj skratka PX) sa používa skôr na osladenie, hoci samozrejme existujú vzácne sherry s vysokým podielom PX, ba výnimočne sa dajú nájsť aj vína vyrobené výhradne z PX.

Výrobcovia najlepšieho jerezského brandy sú z pochopiteľných dôvodov tí istí, ako výrobcovia najlepšieho sherry. Medzi najznámejších patrí Sandeman, Croft, Terry, Garvey, Gil Luque, Pedro Domecq, Gonzalez Byass, Osborne či Williams & Humbert.


Gruzínske brandy

Kým víno sa v Gruzínsku dorába od biblických čias, tradícia gruzínskeho brandy sa začala roku 1884, keď sa gruzínsky podnikateľ, chemik a filozof David Saradzišvili, vrátil domov z francúzskej oblasti Cognac s jasným cieľom: rozbehnúť výrobu domáceho brandy. Výsledkom spojenia francúzskej metódy dvojitej destilácie v kotlíkových destilačných prístrojoch s tradičnými gruzínskymi vínnymi odrodami (najmä Rkaceteli) bol vysoko kvalitný destilát, ktorý si rýchlo získal obdivovateľov na celom svete.
Ani počas vlády sovietov sa na príslovečnej kvalite pravého gruzínskeho brandy nič nezmenilo. V 30. rokoch podnik pôvodne založený Davidom Saradzišvilim začal v Tbilisi stavať nový výrobný závod. Počas 2. svetovej vojny sa síce stavba pozastavila, ale v roku 1954 sa opäť začalo.

Na príslovečnej kvalite gruzínskeho brandy sa nič nezmenilo ani počas sovietskej vlády. Ako „gruzínsky koňak” bolo populárne i v bývalom Československu. V súčasnosti sa vyrába viac značiek gruzínskeho brandy, z ktorých najvýznamnejšími sú David Sarajishvili, Tiflisi Marani, Kakheti, Iori či Le Caucase.


História brandy na Slovensku

História vinohradníctva a vinárstva v našej vlasti siaha hlboko do minulosti. Vznik vinohradníctva umožnili nielen vhodné prírodne podmienky, ale najmä civilizačný dotyk s Rímskou ríšou. Vplyv rímskej kultúry s jeho kultúrou konzumácie vína sa začal šíriť aj cez hranice Limes romanus a skúsenosti s pestovaním viniča si začali osvojovať obývatelia dnešného juhozápadného Slovenska. V období 2. až 4. storočia sa tak vďaka Rimanom rozšírilo na území dnešného Slovenska pestovanie prvých ušľachtilých odrôd viniča.
Po dlhé stáročia bola najvýznamnejším vinohradníckym regiónom u nás Malokarpatská oblasť. Predovšetkým v okolí Pezinka a Sv. Jura vlastnili rozsiahle vinohrady grófi z Pezinka a sv. Jura, ktorí odvodzovali svoj pôvod od preduhorského veľmožského rodu Hunt-Poznanovcov. Nim sa pripisujú prvé pokusy s pálením vína na brandy.
Začiatky novodobej destilácie vína v Pezinku sú spojené s vybudovaním pálenice v roku 1927, ktorá sa stala v roku 1951 súčasťou Vinárskych závodov. V tom čase zastrešovali Vinárske závody viacero podnikov na spracovanie hrozna a združovali tak najvýznamnejších výrobcov vína na Slovensku. Jedným z nich bol aj závod v Seredi, ktorý vyrábal šumivé víno Hubert. V tom čase sa ako súčasť tirážneho likéru do šumivého vína používalo brandy dovážané z Francúzska. Keďže dovážať toto brandy zo zahraničia bolo nákladné, v centrále vinárskych závodov v Bratislave sa rozhodli inovovať a do šumivého vína začať pridávať vlastný výrobok. Úlohou vyvinúť vlastné brandy poverili vinárske závody v Pezinku. 
Vinárske závody Pezinok sa rozhodli použiť najkvalitnejší vínny destilát z vlastnej pálenice na zrenie v dubových sudoch. V roku 1968 v Pezinku vypálili prvé litre a uskladnili prvé sudy tohto ušľachtilého destilátu. Pri jeho zrode stáli páni Štefan Mikláš, Rudolf Valdner, Michal Valachovič a Štefan Grúzik, ktorí svoje poznatky čerpali aj na štúdiách v zahraničí, v tom čase u najlepších výrobcov koňakov a brandy vo Francúzsku a v Gruzínsku. Za výrobu neskôr prevzal zodpovednosť pán Milan Mikláš.
V roku 1973 sa dostal na trh pod názvom Novum predchodca Karpatského brandy Špeciál. Prvé ochutnávky výsledného produktu prekvapili aj odborníkov: nádherná zlatohnedá farba, buket po dubovom dreve a harmonická chuť boli dôkazom toho, že v Pezinku vzniklo brandy mimoriadnej kvality. To sa potvrdzovalo aj na rôznych výstavách a medzinárodných konkurzoch, kde Karpatské brandy žalo a dodnes žne zlaté a strieborné medaily.
Roku 2009 prevzala zodpovednosť za výrobu Karpatského brandy spoločnosť Hubert J.E., takže po dlhom období došlo k opätovnému spojeniu dvoch silných produktov a ikon slovenského vinárstva – šumivého vína Hubert a Karpatského brandy – pod jednou strechou. Spoločnosť Hubert J.E. zachováva naďalej výrobný postup podľa pôvodných receptúr, pričom na ich dôkladné dodržiavanie dozerajú aj zamestnanci s dlhoročnými skúsenosťami s výrobou brandy v Pezinku. Aj vďaka nim patrí Karpatské brandy Špeciál medzi vysoko kvalitné vínne destiláty, ktoré ocení každý milovník koňaku a brandy.

Seesame/ Peter Pišťanek                                                        Photos: ISIFA

www.armagnac.fr