Hľadať

Tvorca – Jules Verne

„Chceli by sme sa poďakovať Julesovi Vernovi za „spoluprácu“ a jeho dielo, ktoré nás inšpirovalo k vytvoreniu mesta Milliard City na internete. Určite nám pán Verne odpustí, že sme názov románového mesta použili pri tvorbe názvu nášho projektu, ale nič nemá také čaro, ako diela z pera tohto skvelého Francúza. Aj týmto sme mu chceli vyjadriť náš obdiv a uznanie.“

phpThumb_generated_thumbnail-2Jules Verne sa zapísal do povedomia miliónov mladých čitateľov na celom svete. V minulosti sa jeho diela stali bestsellermi a témou mnohých diskusií ľudí, ktorí vyhľadávali dobrodružstvo a odreagovanie v dobe, keď bolo dovolené len snívať. A tak sme snívali o ďalekých krajoch za železnou oponou, o Paríži so slávnou Eifelovkou, Moulin Rouge, o Londýne a princeznej Diane, o vzdialenej Austrálii s červeným Aeyrs Rock, alebo o slávnom Brooklynskom moste v New Yorku.

Dnes je všetko na dosah a my už nemusíme snívať. Môžeme cestovať, preletieť svet za menej ako 80 dní, objavovať tajomstvá Amazonky, sledovať projekty také nezvyčajné, že pán Verne by v nich nachádzal témy na desiatky nových románov. Ale v čiarkovanom svete stále nachádzame čaro a krásu. Tak prečo nevyjadriť vďaku Julesovi Vernovi.
Jules Verne patril k neobyčajne tvorivým ľuďom a tvorivosť máme radi aj my v Milliard City, Vo virtuálnom meste, ktoré symbolicky „založil“ práve pán Verne. Stal sa jeho prvým starostom a tak ho možno zapísať do radov skvelých osobností, akými sú Michael R. Bloomberg, Kerry Prendergast, či Ken Livingstone.

Krátky životopis Julesa Verna

Tento skvelý Francúz sa narodil 8. februára 1828 v Nantes, v rodine úspešného advokáta Pierra Verneho. Otec zvolil Julesovi, ako prvorodenému synovi, kariéru advokáta. Avšak syn, ktorý bol už od detstva kráľom detských hier na školskom dvore, vybavený bezodným dielom fantázie, určite o nudnej kariére úradníka nepremýšľal. Spolu s bratom Pierreom vyrastali v takmer bezstarostnom detstve a sny o veľkých cestách sa nakoniec splnili práve mladšiemu bratovi Pierrovi, ktorý sa stal námorným kapitánom. Jules na želanie otca nastúpil na štúdia do Paríža, kde mal absolvovať advokátske skúšky, následne pokračovať v otcových šľapajach. Paríž ale mladého Verna očaril natoľko, že zmenil všetky svoje plány. Po strastiplných začiatkoch v hlavnom meste Francúzska sa postupne presadil. Snahy uplatniť sa v divadelnom prostredí zlyhali, po niekoľkých divadelných hrách a práci na poste tajomníka, premiestnil záujem na literatúru. Chcel sa stať uznávaným autorom literatúry pre dospelých, podobnou osobnosťou, akou bol Alexandre Dumas, ktorého preslávili veľké historické diela, napríklad nesmrteľní Traja mušketieri. Verne chcel podobný výsledok zaznamenať v oblasti zemepisných románov. Osud však chcel, aby stretol vydavateľa Pierra Julesa Hetzela. Ten nasmeroval Julesovu kariéru na úplne odlišnú koľaj, za čo mu vďačíme. Práve knihy, ktoré zo začiatku nedávali Vernovi spávať, ho priviedli k nesmrteľnej sláve. Hlavne mládež, ale aj dospelých, si získali tituly ako Päť týždňov v balóne, Cesta do stredu Zeme, Deti kapitána Granta, Dobrodružstvá kapitána Hatterasa, Tajomný ostrov, Pätnásťročný kapitán, Dva roky prázdnin, Plávajúci ostrov, Vynález skazy, Čierne Indie, 800 míľ po Amazone, Škola robinsonov, Michail Strogov, Tajomný hrad v Karpatoch, Cesta na Mesiac, Sever proti juhu a mnohé iné.
Jules Verne zomrel 24. marca 1905 v Amiens, obklopený desiatkami svojich hrdinov.
Dnes nájdete všetky informácie na http://jv.gilead.org.il. Vďaka pánovi Zvi Har’El môžete cestovať v čase a obdivovať ilustrácie, ponoriť sa do životopisu a diel Julesa Verna.
Okrem tejto internetovej stránky nájdete zaujímavé info na http://www.cijv.fr – Centre International Jules Verne.

My sme radi, že sa môžeme pochváliť prvým starostom Milliard City, pretože jedine Jules Verne má právo na tento čestný titul.

Vivat Jules Verne!

(Foto: Portrét Julesa Verna nafotil Félix Nadar a je umiestnený na www.wikimedia.org.)