Hľadať

Dáma na bicykli – Mariella Burani

Mariella Burani patrí v Taliansku k úspešným módnym ikonám. Jej modely dokážu stále fascinovať fanúšikov „vysokej módy“. Príbeh ukrytý pod iniciálkami MB je zaujímavý, precítený, plný zaujímavých momentov. Tak prečo ju bližšie nespoznať? Predstavujeme vám krátku autobiografiu tejto fenomenálnej talianskej módnej návrhárky.

Vydaj v mladom veku

Narodila som sa v Cavriagu, ale moji rodičia ma poslali na súkromnú školu do San Vincenza. Tam som žila prakticky od piatej triedy, až kým som sa nestala učiteľkou. Už vo veľmi mladom veku, mala som 17 a bola chudobná, som sa proti vôli mojej patriarchálne založenej rodiny vydala za Waltera Buraniho. Vtedy už krátko pracoval pre značku Max Mara. Chcela som sa venovať učiteľstvu, ale manžel ma „dotiahol“ do módneho biznisu. Bolo to v roku 1964.


Sexi aj v zime

Najprv som sa venovala dievčenskej móde, neskôr som prešla na dámsku. Boli to časy, keď ženy oblečením chceli vyjadriť svoj protest voči tomu, čo sa im nepozdávalo a požadovali trochu vulgárne oblečenie. Moje predstavy sa však s návrhmi firmy veľmi nezhodovali, preto som po čase odišla a vrátila sa späť, keď sa im začali páčiť aj moje nápady.

Aj potom však nešlo všetko hladko, ja som totiž vždy – v lete i v zime, dosť vehementne presadzovala priehľadné sexi látky. Ako na vrchnej, tak aj na spodnej časti oblečenia. Ženu, ktorej som moje modely venovala, by ste určite nemohli zaradiť k upraveným tipom, skôr ju charakterizovali neupravené, strapaté vlasy. Na rúž a špirálu však nedala dopustiť. A mala to byť žena „turbulentná“, plná života. Tak ako ja.


Osudový Lindbergh

O nejaký čas som náhodou v Miláne stretla Petra Lindbergha, renomovaného nemeckého fotografa, ktorý žil v Paríži a zoznámil sa s mojím štýlom tvorby. A zaujal ho. Spoločne sme začali tvoriť obraz „čiernobielej“ ženy, ktorá nerobí kompromisy, ktorá rada nosí ženské šaty, ale nevyhýba sa ani androgénnym prvkom. Ale pozor- nikdy nie je vulgárna. Neznášam vulgárne ženy.


Módna prehliadka

Mojim cieľom nie je dizajnovať šaty pre konkrétny vek. Existujú predsa nielen šaty ale aj tričko či blúzka. Dobrým, vekovo univerzálnym príkladom je kostým- ten nosí každý. Hoci som vždy neznášala slovo „módna prehliadka“, časom som ich samozrejme začala pripravovať aj ja. Je to dôležité z hľadiska kariéry. Rovnako ako otváranie nových butikov. Výhodou oboch vecí je, že „vychytáte“ vlastné chyby a poučíte sa. Okrem toho, ide o komplexný pohľad na vašu módu, pričom dôležitú úlohu hrajú aj doplnky.

Prevzaté z knihy „Donne nelle Moda“ autorov: Mara Pellegrino, Dimma Spaggiari a Rina Spagni.

Redakčná úprava Jakub Steiner                                 Photos: Mariella Burani Press

www.mariellaburani.com

Mohlo by sa Vám páčiť