Hľadať

Drzý a živelný Ministry of Sound

Londýnsky klub Ministry of Sound sa veľmi rýchlo stal jedným z kľúčových miest pre rozvoj housovej hudby vo Veľkej Británii. Podnik otvorený v roku 1991 získal nesmiernu popularitu aj vďaka jedinečnej atmosfére, v súčasnosti ho už mnohí clubberi označujú za kult. Zaujímavosťou je, že kvalitný zvukový systém, ktorým klub disponuje, údajne nikdy nepracoval pri maximálnej kapacite. Vraj aj počas špeciálnych párty a eventov „bežal“ len na 45 percent…

Ministry of Sound pravidelne priťahuje pozornosť piatich tisícok ľudí. Nadšenci housovej hudby sa do sýtosti vyšantia na jednom z troch tanečných parketov, a keď už cítia únavu  sadnú si k baru a objednajú si z ponuky osviežujúcich, chladivých drinkov.
Ministry of Sound ostal populárny aj vďaka častej prítomnosti hviezdnych dídžejov, v podniku už neraz predviedli svoje umenie Pete Tong a Paul Oakenfold. Hoci je nočný klub s prísnou kontrolou otvorený len počas piatkov a víkendov, navštíviť ho sa určite oplatí. Ceny sú síce dosť vysoké, ale miestna atmosféra a celkový zážitok z večera rozhodne stoja zato.

Budova zábavného podniku pôvodne slúžila ako garáž pre autobusy. Mala však osobitý charakter a črty, aké boli typické pre priestory klubov otváraných v 90-tych rokoch minulého storočia. Spoluzakladateľ Ministry of Sound Justin Berkmann inšpirovaný housovou hudbou rozšírenou v amerických mestách New York, Chicago a Detroit, mal zaujímavú víziu ako miesto premeniť na živelný nočný podnik, ktorý by priťahoval pozornosť po zábave túžiacich clubberov. Tieto predstavy počítali aj s pozvánkami pre svetoznámych dídžejov – ich tvorba by následne prilákala hromady fanúšikov, dôležitých pre zdravé fungovanie biznisu.

Chcel som vytvoriť miesto, ktoré by žilo kvalitným zvukom. Môj koncept bol pomerne jednoduchý,“ spomína si na začiatky Berkmann. „Najskôr musel byť zabezpečený zvukový systém, potom svetlá a nakoniec sme sa mohli zhovárať o dizajne.“

Väčšina iných ľudí by zrejme zvolila kompletne obrátený postup. Ambicióznemu projektu definitívne vdýchol život Berkmann spoločne s Jamesom Palumbom a Humphreym Waterhouseom. Nevyužívaná garáž pre autobusy bola napokon schválená ako vhodné miesto pre nový klub a 21. septembra 1991 sa vo veľkom oslavovalo jeho otvorenie. Premiéru si nenechali ujsť dídžeji Larry Levan, David Morales, Roger Sanchez a Tony Humphries, priestormi sa ozývali tóny vychádzajúce zo zvukového systému od Austena Dereka. Zaujímavé, že počas prvých troch rokov existencie mal klub problémy s obstaraním licencie pre predaj alkoholických nápojov.

Už niekoľko rokov je Ministry of Sound označovaný ako „House of house“, teda domov housovej hudby. Podnik výrazne ovplyvňuje britskú klubovú scénu a vo všeobecnosti patrí medzi najpopulárnejšie na svete. Spojenie Ministry of Sound dokonca funguje aj ako úspešná značka, pod ktorou sa predáva špecifické oblečenie a cd kompilácie s tanečnou hudbou.

Marcel Letko                                                    Photos: ISIFA

www.ministryofsound.com

Mohlo by sa Vám páčiť