Autentické príbehy, nadčasové témy

Dubai World Cup – neobyčajná história

0

Keď 27. marca v roku 1996 vyšlo na trať Nad Al-Sheba v Dubaji jedenásť koní svetového rangu na prvé dostihy Dubai World Cup, mal z toho najväčšiu radosť šejk, viceprezident, prvý minister i minister spravodlivosti v jednej osobe – Mohammed bin Rashid Al Maktoum, ktorému sa prostredníctvom lásky ku koňom, dostihom a veľkému svetu peňazí splnil detský sen.

Viac ako dve dekády majitelia a chovatelia koní z arabského sveta pracovali na naplnení túžby zviditeľniť arabský dostihový svet nielen víťazstvami v najprestížnejších dostihoch, ale aj žili v nádeji, že sa im časom podarí priniesť na arabský polostrov okrem svetovo uznávaných dostihov aj špičkových chovateľov koní na svete. Tradícia dostihov v Spojených Arabských Emirátoch sa datuje od roku 1981, kedy ešte prašná dráha slúžiaca pre dostihy tiav hostila prvého plnokrvníka. Dostihový míting v tom čase pozostával z troch hlavných dostihov – šprintu, dostihov na jednu míľu a na jednu a pol míle. Až o desať rokov neskôr – v roku 1992 – začala písať históriu dnes už legendárna stajňa Godolphin, o niekoľko rokov neskôr (1996) premiérový Dubai World Cup. Na mapu uznávaných dostihových mítingov sa tak Dubaj dostal až vďaka Dubajskému svetovému poháru. I napriek pomerne krátkej histórii začal z roka na rok pútať stále väčšiu pozornosť dostihových fanúšikov na celom svete.

Históriu začal písať americký zázrak, kôň Cigar, ktorý si ako prvý dobehol po víťazstvo v premiérovom ročníku. V ako z detektívky vystrihnutom súboji v cieľovej rovinke, keď na neho útočil z posledného miesta Soul of the Matter, si vyslúžil Cigar famóznym výkonom na posledných dvesto metroch titul „defenzívneho kráľa”. Vzrušujúci záver tohto dostihu akoby predurčil kvalitu  i napätie pre ďalšie súboje v nasledujúcich rokoch,
počas ktorých nebolo núdze o podobné, nervy drásajúce súboje na záverečných metroch v cieľovej rovinke. Vďaka svojmu štatútu (účasť len na pozvánky) si Dubai World Cup získal za veľmi krátky čas pozornosť miliónov dostihových fanúšikov. Spomeňme len niekoľko koní, ktoré sa objavili počas prvého ročníka na listine pozvaných – trinásťnásobný víťaz z Austrálie, sedemnásobný víťaz z Veľkej Británie, či „špinavý kôň” z Japonska i už spomínaný Cigar, americký kôň roka v sezóne 1995.

Vďaka kombinácii arabskej štedrosti a pohostinnosti, priťahuje tento míting dostihových zástupcov zo všetkých kútov sveta. Pre džokejov je Dubai World Cup tým najlukratívnejším dostihom. Tí sa však na oplátku svojou osobnou účasťou podieľajú na propagácii arabského dostihového športu, zvyšujúc tak atraktivitu tohto jedinečného podujatia. Pri príležitosti 15. výročia Dubai World Cup a otvorenia „ikony” všetkých hipodrómov sveta – areálu Meydan a jedinečnej tribúny – Meydan Grandstand, bol nedávno zverejnený program rozvoja týchto dostihov. Súčasťou programu je aj rozšírenie „race card” Dubai World Cup na osem dostihov vrátane Group 3 Al Quoz Sprint na 1200 metrov, s celkovou dotáciou 1 milión USD. Celková dotácia Dubai World Cup prekročila ohromujúcu čiastku v hodnote 26,25 miliónov USD, čím sa nestal len najlukratívnejším dostihovým sviatkom na svete, ale aj kvalitou obsadenia všetkých ôsmich dostihov ďaleko predstihol všetky svetové dostihové podujatia.

Tohto roku sa koncom marca Dubai World Cup predstaví hneď s niekoľkými novinkami.  Spočiatku boli dostihy doménou štvorročných a starších čistokrvných plemien na pieskovej dráhe  a na vzdialenosť 2000 metrov, čo predstavovalo jedna míľu a dva furlongy. Tento rok sa pobeží na polytraku. Dvaja najväčší sponzori, každý zo sponzorskou sumou 5 miliónov USD, budú Dubai Duty Free a Dubai Sheema Classic. Súčasťou programu bude aj Dubai Golden Shaheen a UAE Derby, oba dostihy s dotáciou 2 milióny USD i jeden miliónový Godoplhin Mile. O začiatok programu sa postará Dubai Kahayla Classic pre arabských plnokrvníkov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa Dubaj stal príťažlivý pre priaznivcov turfu nielen vďaka super kvalitnému závodisku a všetkému čo s tým súvisí, ale aj tým, že je globálnou obchodnou križovatkou a v neposlednom rade aj turistickou destináciou, čoho najlepším dôkazom je každoročná päťdesiattisícová kulisa Dubai World Cup.

I keď by sa mohlo zdať, že vzhľadom na svetovú a nedávno i na arabskú ekonomickú krízu by mohol Dubai World Cup pocítiť nedostatok štedrých „sponzorov”, opak je pravdou. Práve preto sa aj tento rok, ako je už tradíciou, upriami pozornosť celého dostihového sveta na konci marca exkluzívne na Dubaj.

Boris Mojto                                                Photos: ISIFA

www.dubaiworldcup.com