Hľadať

Dubaj má novú pýchu

Dubaj má novú pýchu

Pred niekoľkými dňami v Dubaji slávnostne uviedli do prevádzky najvyššiu budovu na svete. Mrakodrap Burdž Chalífa má neuveriteľných 828 metrov a má byť novým symbolom luxusu, bohatstva a sily emirátu.

Mrakodrap oficiálne otvoril samotný dubajský vládca – šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm. Okrem toho sa na slávnostnej udalosti zúčastnilo okolo 60-tisíc hostí.


Rekordér

Výška Burdž Dubaja nebola až do dňa otvorenia, teda 4. januára 2010, oficiálne zverejnená. Vedelo sa len to, že má viac ako 800 metrov. „Výrazne predbehla Taipei 101, ako aj plánovanú Freedom Tower v New Yorku,“ uvdáza internetová encyklopédia Wikipedia. Jeho výstavba začala v roku 2004 a stála viac ako jeden a pol miliardy dolárov.

Gigant so 160 poschodiami

Budova má viac ako 160 poschodí, na ktoré obyvateľov, pracujúcich a návštevníkov dovezie 60 výťahov. Nechýbajú také perly ako najvyššie položený bazén na svete či vyhliadkové poschodie, z ktorého vidno do diaľky takmer 100 kilometrov. Nechýba dokonca ani mešita. Gigantický mrakodrap je multifuknčným centrom života. Okrem tisícky superluxusných apartmánov tu nájdeme administratívne poschodia či hotel.

Podľa oficiálnych zdrojov je tento obor absolútnym svetovým rekordérom v 7 kategóriách. Je nielen najvyššou budovou sveta, ale tiež najvyššou samostatne stojacou štruktúrou na svete, má najviac poschodí, najvyššie obývané poschodie na svete, najvyššie položenú vyhliadkovú terasu a výťah s najdlhšou šachtou.


Nechýba park či Armani

„Oživiť takýto projekt vyžadovalo dokonalú kombináciu vizionárskych ideálov a reálnej vedy,“ tvrdia jeho tvorcovia. Chcete dôkazy, že si nevymýšľajú? Nech sa páči. Vo veži sa nachádza napríklad 4-poschodové fitness centrum, 11-hektárový park či 3-tisíc podzemných parkovacích miest.

Okrem toho, v najvyššom mrakodrape sveta sa tiež nachádza 160 súkromných rezidencií, ktoré sú zariadené exkluzívne firmou Armani. Na kancelárie je vyčlenených 37 poschodí. Výborná reštaurácia je na poschodí číslo 122.

Celá budova je okrem toho špeciálne testovaná na vplyv vetra. A mala by mu bez problémov odolať. Rovnako to je aj so zemetrasením. Ani vyššie magnitúdy by Burdžu nemali robiť problém. Hlavný architektom a autorom budovy je je Adrian Smith, ktorý pracoval do roku 2006 v spoločnosti Skidmore, Owings and Merrill. Staviteľmi sú firmy Samsung Engineering and Construction, Besix a tiež Arabtec.

Jakub Steiner                                Photos: ISIFA

www.burjdubai.com

Mohlo by sa Vám páčiť