Autentické príbehy, nadčasové témy

Dva dostihové sviatky jari

0

Milovníci turfu sa môžu tešiť na dve mimoriadne perličky, ktoré ponúka tohtoročný medzinárodný dostihový kalendár. Pred nedávnom sa konal pätnásty ročník Dubajského svetového pohára, ktorý opustil hipodróm v Nad al Sheba, aby prenechal miesto supermodernému areálu Meydan. Na začiatku mája sa zas prenesieme do amerického Louisville, kde oslávime už 136. Kentucky Derby na známej dráhe Churchill Downs. Napriek tomu, že oba dostihy patria k mimoriadne príťažlivým mítingom, jazdia sa na rovnaké vzdialenosti (dvetisíc metrov), ich podmienky sa v mnohom líšia.

Dubai World Cup už tradične patrí k najbohatším dostihom na svete, ktoré na scéne pod  horúcim slnkom púšte diktujú prvenstvo so sumou desať miliónov dolárov, z čoho približne šesť miliónov pripadne na výhry. Vďaka tejto sume by určite každý fanúšik dostihov predpokladal, že na dráhu najmodernejšieho závodiska sveta vybehli tie najlepšie z najlepších dostihových koní súčasnosti. Existuje tu však jedna výnimka – toto podujatie priťahuje staršie kone, ktoré si stihli vyprofilovať meno ešte skôr, než položia nohu na syntetický povrch dostihovej dráhy Meydan. Väčšina z nich patrí k úspešným milionárom a víťazstvo na svetovom pohári je často vyvrcholením ich úspešnej kariéry. Na druhej strane, Kentucky Derby je previerkou pre kone, ktoré sa môžu za necelé dve minúty vyšvihnúť z virtuálneho neznáma na medzinárodný dostihový trón. Na „dirt track” v Churchill Downs   môžu nastúpiť trojročné kone, pričom žiadny z uchádzačov, ktorý bude zápoliť o slávny víťazný veniec z ruží, nemal doposiaľ možnosť absolvovať takú náročnú dištanciu (2 000 metrov). Až prvá májová sobota (1. mája 2010) rozhodne o víťazovi, ktorý zvládne všetky nástrahy dráhy a prekoná svojich súperov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tieto kone už nikdy nepostavia do boxov, aby vybehli do rovnako dlhých dostihov, no život šťastného víťaza už nikdy nebude rovnaký ako predtým. Ten získa nielen finančnú výhru vo výške dvoch miliónov dolárov, ale zapíše sa do kroniky slávy. Netreba tiež zabúdať na skutočnosť, že samotné Kentucky Derby dokáže pritiahnuť pozornosť obrovského počtu fanúšikov, dokonca aj ľudí, ktorí sa o dostihy príliš nezaujímajú. Víťazstvo v Kentucky Derby predstavuje dostihový sen každého trénera, majiteľa či džokeja.

Nový ročník Dubajského svetového pohára absolvoval svoju premiéru na rozprávkovej dostihovej dráhe Meydan v Dubai City. Hipodróm otvoril svoje brány len počas tohtoročnej zimy a aj vďaka skvostnej tribúne s kapacitou šesťdesiat tisíc divákov nikto nepochyboval o  atraktivite dostihov. V Spojených arabských emirátoch zákon neumožňuje stávkovanie, preto ani toto podujatie nebolo výnimkou. Návštevníci však neprišli o sladký pocit tipovania, pretože im bolo umožnené zapojiť sa do súťaže, keď si mohli vybrať víťaza jednotlivých dostihov a ich úspešné tipy potom organizátori odmenili finančnou výhrou. Dubai Racing Festival prilákal bohatých a štýlových hostí, ktorí obľubujú módne trendy, noblesu a šarm. Závodisko aj tento rok pripravilo zaujímavé ceny pre najlepšie oblečených hostí.

Dostihový míting UEA Derby má často priamy vplyv na Kentucky Derby. Dostať miestenku do Louisville je náročné, nakoľko je počet účastníkov v týchto prestížnych dostihoch limitovaný na dvadsať, pričom záujemcov je vždy oveľa viac. Rozhodujúci faktor, ktorý rozhodne o tom, ktoré kone nakoniec nastúpia na dráhu v Churchill Downs, predstavuje počet víťazstiev v dostihoch graded stakes. Výherná čiastka s približnou hodnotou dvoch miliónoch dolárov, či prvé a druhé miesto v dostihoch počas mítingu UAE Derby často zabezpečí vstupenku do štartovacích boxov v Kentucky Derby. Napriek tomu nie umožnené každému majiteľovi splniť si sen o účasti v tomto prestížnom dostihovom evente.
Cieľom tých majiteľov a trénerov, ktorí uspejú a získajú prestížnu vstupenku do Louisville, je, samozrejme, víťazstvo. Atraktívnym aspektom týchto dostihov je skutočnosť, že veniec z ruží  často nezíska favorit. V roku 2009 vládca Dubaja – Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum priniesol do Kentucky dvoch štvornohých atlétov, ktorí sa zúčastnili UAE Derby.  Plnokrvníky pochádzali z kvalitného chovu a ich cena sa odhadovala na milión dolárov. No ani pôvod či výsledky mu nedokázali zabezpečiť víťazstvo v Kentucky Derby. Tento úspech  je prisúdený majiteľom iných vlastností. O víťazovi často rozhoduje srdce, vytrvalosť a šťastie. U nás tento fakt nazývame „Chytanie blesku do fľaše”. V minulom roku sa to podarilo jednému z najnepravdebodobnejších účastníkov. Víťazstvo si zaknihoval Mine That Bird, mladý valach z Nového Mexika. Jeho tréner ho viezol do Churchill Downs v prívese dlhých dvetisíc kilometrov, zatiaľ čo zverenci Sheikha Mohammeda prileteli na dostihy súkromným lietadlom. Mine That Birda vydražili pred dvoma rokmi na aukcii za 9 500 dolárov. Šance na víťazstvo tohto valacha v Kentucky Derby ohodnotili odborníci v pomere 50:1 a jeho majiteľ spolu s trénerom dúfali, že obsadia piatu či šiestu pozíciu, aby sa mohli neskôr pochváliť, že ich kôň bol účastníkom najslávnejších amerických dostihov. Vďaka majstrovskej jazde džokeja Calvina Borela sa Mine That Bird vypracoval z počiatočného posledného miesta až na neuveriteľnú víťaznú priečku v cieli. Jeho majiteľ a  tréner plakali od šťastia nad skutočnosťou, ako ich malý koník práve porazil šampiónov vo vlastníctve jedného z najbohatších ľudí na svete. Nadšení diváci burácali na znak svojho súhlasu s týmto neuveriteľným výsledkom. Preto sa vždy teším na prvú májovú sobotu.

Dubai World Cup a Kentucky Derby. Dva dostihy, dve rôzne podujatia, no pritom pociťujete rovnaký náboj vzrušenia. A, samozrejme, každý z účastníkov má príležitosť „chytiť blesk do fľaše”.

George Rowand je autorom knihy Diary of a Dream: My Journey in Thoroughbred Racing.

Words: George Rowand                            Photos: George Rowand, ISIFA, Dubai Racing Club

www.dubaiworldcup.com
www.kentuckyderby.com