Autentické príbehy, nadčasové témy

Exkurzia svetom kávy

0

Exkurzia svetom kávy

Pitie kávy sa stalo obľúbenou činnosťou už aj v našich zemepisných šírkach. Mnohí z nás nedajú na šálku horúceho aromatického nápoja dopustiť a s veľkou radosťou sa k nemu vracajú. Chvíľka strávená s rannou prípadne poludňajšou kávou je príjemnou súčasťou denného rituálu, ktorý neublíži, ale naopak poteší. Ak voňavý nápoj navyše pijete v skvelej spoločnosti, potešenie z kúzelného momentu sa znásobí.


Arabika verzus robusta

Rozlišujeme dva základné typy kávy. Jedným z nich je delikátna Arabika, ktorej ker vyžaduje pre rast dostatok slnka, tieňa a vlhkosti. Manipulácia s jej nespracovanými zrnami musí byť veľmi opatrná, žiaľ, tie sú až pričasto napádané rozmanitými škodcami.Vždyzelený ker Arabiky charakteristickej po pražení jemne ovocnou vôňou a sladkastou chuťou, najčastejšie rastie v nadmorskej výške od 600 do 2000 metrov. Najlepšie sa mu darí pri teplote 18 až 22 stupňov, neobľubuje však tuhé mrazy. Druhým typom kávy je o čosi menej náročná Robusta, uspôsobená k rastu aj v nižších polohách (200 až 800 metrov). Jej zrno má neutrálnu chuť a v neopracovanom stave vonia po surových orechoch. V porovnaní s obľúbenejšou a vyhľadávanejšou Arabikou má Robusta nižšiu kvalitu, na druhej strane však obsahuje vyššie percento kofeínu.


Výhody a nevýhody kávy

Podobne ako niekoľko ďalších povzbudzujúcich nápojov, aj káva môže mať na ľudský organizmus pozitívne i negatívne účinky. Tomas DePaulis, výskumník z inštitútu Vanderbiltovej univerzity však tvrdí, že v tomto prípade klady prevyšujú zápory. Podľa jeho slov viac problémov dokážu spôsobiť iné nápoje s obsahom kofeínu ako cola, prípadne sóda. Káva plní predovšetkým úlohu stimulantu, je považovaná za synonymum pohody a dobrej nálady. Jej zrná obsahujú dôležité antioxidanty, ktoré sú kľúčové pri udržiavaní buniek DNA pri zdraví. Viaceré lekárske výskumy ukázali, že primerané pitie kávy napomáha pri prevencii vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, cukrovky, rakoviny hrubého čreva a cirhózy pečene. Kofeín je zároveň veľmi účinnou látkou pri redukcii výskytu astmatických záchvatov a bolestí hlavy. Pomerne známe sú taktiež pozitívne vplyvy kávového extraktu pridávaného do kozmetických výrobkov. Ich cieľom je starostlivosť o ľudské telo a pleť.

Kávy by sa mali vyvarovať predovšetkým ľudia so srdečnými problémami a tí, ktorí zápasia s vysokým krvným tlakom. Aromatický nápoj sa neodporúča konzumovať ani tehotným ženám, nakoľko kofeín sa placentou prenáša na plod a dostáva sa do materského mlieka. Za nevýhodu kávy môžeme považovať aj jej vplyv na zvyšovanie kyslosti organizmu. Doktorka Tracy Kimová, homeopatka z Los Angeles, pridáva ešte jedno negatívum. Kofeín stimuluje tvorbu adrenalínu a tým spôsobuje záťaž pre nadobličky. Ľudia konzumujúci nadmerné množstvo kávy by mali počítať aj s rizikom podráždenia močového mechúra, nespavosťou, prípadne zvýšením napätím. U žien pijúcich 4 šálky kávy denne hrozí v neskoršom veku výskyt osteoporózy. V najhorších, i keď skutočne veľmi zriedkavých prípadoch môže mať nadmerný prísun kofeínu vplyv aj na rozvinutie mentálnych porúch ako sú bi-polarita a schizofrénia.


Pestrosť kávových nápojov

Kávových nápojov, ktoré sú mimoriadne obľúbené v spoločnosti, jestvuje niekoľko. Najtypickejším je espresso, pripravované podľa klasických talianskych receptúr z jemne zomletých kávových zŕn a 25 ml vody. Chuťovo lahodná káva s výraznou silou sa podáva v malých šálkach z hrubostenného porcelánu so zaguľateným dnom. Pena plávajúca na hladine by mala mať farbu lieskového oriešku.
Pri menovaní známych a obľúbených kávových nápojov pokračujeme ďalej. Možnosť okúsiť šálku capuccina Premium prizdobeného prúžkami vanilky, kúskami celej škorice, šupinkami strúhanej čokolády a „prachom” z osemnásťkarátového zlata, dostalo zatiaľ len minimum ľudí. Drahá špecialitka sa totiž podáva v luxusnom hoteli v arabskom Dubaji. „Obyčajné” capuccino je vlastne espresso skombinované s horúcim mliekom. V Taliansku sa pije ráno, nikdy však nie po obede alebo večeri.
Ďalším nápojom obsahujúcim povzbudzujúcu látku kofeín je Late, považované za taliansku verziu mliečnej kávy. Vo variante Latte Macchiato ho v domácnostiach na Apeninskom polostrove servírujú z vysokého skleneného pohára, najčastejšie na raňajky. Podľa oxfordského slovníka sa výraz Caffe Latte na verejnosti prvýkrát objavil v roku 1847. Hoci podobné nápoje sa v Európe vyskytovali už niekoľko generácií „komerčnú” verziu laté „vynašli” Američania. Veľkú popularitu zaznamenal tento kávový drink začiatkom 80-tych rokoch v meste Seattle. Ako sa však spomenutý nápoj pripravuje? Jeho základom je espresso (30 ml do klasického late pohára), na ktoré sa naleje ohriate mlieko. Na hladinu sa vzápätí „položí” približne 1 cm peny. Prizdobuje sa čokoládou alebo škoricou.

Z menej tradičných kávových nápojov môžeme spomenúť napríklad Caffé corretto (káva s prídavkom talianskeho vínneho destilátu Grappa, prípadne koňaku), Caffe marocchino (espresso s „kvapkou” horúceho mlieka a kakaového prášku) alebo zaujímavý nápoj Granita di caffe con Panna, čo je vlastne chladivá káva s hoblinkami ľadu a so šľahačkou na povrchu.

Marcel Letko                                                                            Photos: ISIFA

www.coffeereview.com