Hľadať

Fall in love…in Tuscany

Fall in love…in Tuscany

Toskánsko je na jeseň ešte čarovnejšie ako inokedy. O autentické pocity a poznatky priamo z miesta činu sme vyspovedali Zdenku Jakešovú, majiteľku zážitkovej agentúry Sí, Italy, ktorá žije priamo v srdci božského Chianti. A prečo je podľa nej toskánska jeseň taká úžasná? „Výpravy za vínom, lahodnou divinou, mladým olivovým olejom, vychýrenými steakmi, hľuzovkou, domácimi cestovinami a bazalkou…v Toskánsku vládne magická jeseň! Život treba osláviť, na jedle nešetriť a hlavne – spomaliť.“

Prečo práve Chianti?

Chianti je čarovná oblasť. Tam, kde sa do všetkých strán vlnia kopce bohatých viníc, kde olivovníky rodia ako divé a výhľad z okna kamennej vily vyzerá ako gýčová olejomaľba. Krajina je taká inšpiratívna a dychberúca, všetko je akurát divoké, také nádherné a harmonické, tuje nekonečne zelené, nebo dokonale modré, staré usadlosti impozantné. Úzke kľukaté cesty sa vinú pomedzi malebné stredoveké dediny, zelené stráne a olivové háje. Vidiecke samoty a panské sídla z obdobia renesancie učupené na pahorkoch kopcov pôsobia majestátnym dojmom. Zub času k nim bol milosrdný a čo viac, pridáva na ich hodnote a veľkoleposti. Autorovi tohto veľkolepého diela večná česť a sláva. Vďaka aj za to, že ho strategicky „namaľoval“ vo vzdialenosti približne deväť hodín svižnej jazdy zo Slovenska, že v ňom máme svojich ľudí, a že ho vybavil bonusom nad všetky bonusy – božským jedlom. Takým, až sa prelína s posadnutosťou, a pôžitok z tunajšej kuchyne si uchováte v srdci ešte dlho, dlho po návrate domov.
Pomalý taliansky život…je to naozaj tak? Aký je život v Toskánsku naozaj?

Taký, aký si ho človek spraví. Problémy a prekážky sú aj tu – ako kdekoľvek. Dôležitý je náš postoj a spôsob, ako sa k problémom postavíme. Život na vidieku je skutočne spomalený, avšak keď sa denne stretávate s množstvom ľudí, zažívate a vstrebávate množstvo zážitkov, čas vám uletí expresne rýchlo aj v Toskánsku. Krútim hlavou, keď si spomeniem na dnešný dátum…kedy sa to všetko zomlelo? Avšak kvalita času stráveného tu je neporovnateľná s tou, akú som zažívala doma.

Čo by ste odporučili vašim hosťom, keby prišli navštíviť Toskánsko? 

Mojim hosťom odporúčam pár základných vecí: nechať starosti doma, nestresovať sa nad kilami, ktoré tu pribúdajú jedna radosť, uvoľniť sa, spomaliť, a tak sa naladiť na tunajšiu nôtu; nič neplánovať a stratiť sa cestou necestou, pretože tak objavia tie najčarovnejšie miesta. A ešte, nechať si odo mňa poradiť, pretože im chcem vždy len to najlepšie.

 

Ktoré sú vaše obľúbené miesta v Toskánsku?

Tie skryté, ktorých je už čoraz menej. Práve tie, kde sa cítite ako v starom čiernobielom filme, kde nič nie je umelo vytvorené pre turistov a kde vás miestna „nonna” pozve do svojej kuchyne k obedu, ktorý práve dovarila. Aj keď to znie ako sci-fi, ja o takýchto miestach viem a mám z nich zážitky na celý život.

Prezradíte nejaký z vašich „wow“ pocitov, ktorý vás ubezpečil, že toto je miesto, kde chcete žiť?

„Wow“ momentom sú dojímavé a vďačné správy od našich hostí, ktorí mi po návrate z Toskánska vylejú svoje srdce, otvoria sa mi a keď cítim, že všetko toto má význam a dodáva mi to silu a energiu do ďalších plánov. „Wow“ momentom sú tu najmä ľudia, ktorí vám v dnešnom preumelkovanom a divnom svete pripadajú ako mimozemšťania. Vždy ochotní pomôcť, povzbudiť, s úsmevom na perách, s ľahkosťou, nezištne, tak naozaj od srdca. Môžu byť pre nás vzorom ako žiť bez stresu, kývnuť rukou nad problémami, ako si užívať každý nový deň a nachádzať radosť v maličkostiach. Nečudo, že ich celý svet označuje za majstrov „la dolce vita“. Nielen rozprávkové okolie, energia stáročných kamenných sídiel a odkaz slávnych umelcov dejín, ale predovšetkým miestni vytvárajú TÚ atmosféru, ktorá vás prinúti zastaviť a povedať si „wow“!

 

Čo pre vás znamená luxus?

To je veľmi jednoduché. Luxusom pre mňa nie sú plné skrine oblečenia, drahé autá a šperky. Luxus pre mňa znamená krásna sloboda, ktorú so sebou moje podnikanie prináša. Možnosť rozhodnúť sa, kedy a kde budem pracovať (áno, aj na pláži či z postele), možnosť robiť to, čo je môjmu srdcu blízke a čo mi robí radosť, možnosť žiť na jednom z najkrajších miest, aké som kedy videla a byť obklopená prajnými ľuďmi. To je bohatstvo, ktoré žiadne materiálne veci nenahradia.

FAST INTERVIEW

Raňajky v bare alebo aperitív pri západe slnka? Predsa oboje!

Vinobranie alebo olivobranie? Olivobranie.

Shopping vo Florencii alebo ochutnávka vína v Chianti? Podľa nálady, ale skôr by ma zlákali vínka v nejakom chutnom malom vinárstve.

Jazda po Chianti – scootrom alebo autom? Skútrom Vespa.

Morský vánok alebo prechádzka po viniciach? Keďže viníc mám okolo seba neúrekom, morský vánok je pre mňa cennejší.

Červené alebo biele víno? V lete ma to ťahá skôr k bielemu a bublinkám, hneď ako sa ochladí a začne byť sychravo, otváram červené.

Kabelka od Gucciho alebo zberateľská fľaša vína? Fľaša vína, a nemusí byť ani zberateľská.

 

Text: Veronika Nováková v spolupráci so Zdenkou Jakešovou

Fotografie: Veronika Nováková

 

 

Mohlo by sa Vám páčiť