Autentické príbehy, nadčasové témy

Fantázia a mýtus v Savoy Gallery

0
Fantázia a mýtus v Savoy Gallery

Začiatok septembra  patril dvom umelcom – výtvarníkovi a grafikovi Mariánovi Komáčkovi a sochárovi Igorovi Mosnému, ktorí sa predstavili na slávnostnej vernisáži v známej Savoy Gallery. Spoločná výstava oboch umelcov nesie zaujímavý názov – Fantázia a mýtus.

Hostí privítala moderátorka Adriana Špronglová, ktorá predstavila program výstavy a poďakovala sa partnerom galérie.

Následne pozvala na pódium uznávanú slovenskú jazzovú speváčku Adrienu Bartošovú. Po hudobnom programe moderátorka priblížila tvorbu a úspechu našej speváčky. Následne ju vystriedala kurátorka výstavy Mária Horváthová. Po krátkom príhovore sa  k nej pridali obaja umelci a následne sa s príhovorom uviedol aj manažér Savoy Gallery Igor Turuk.

Po slovách prišla na rad opäť hudba v podaní Adrieny Bartošovej. Jej pieseň uzavrela program slávnostnej vernisáže.

Marián Komáček už roky patrí medzi výrazné osobnosti slovenskej grafiky a maľby. Je to autor, ktorý vníma farbu ako jedinečné médium a ťaží z jej nespútanej eruptívnej sily, ale i jemnej decentnosti. Jeho tvorba vychádza z reálneho sveta, smeruje však do ríše poetickej imaginácie, kde otvára pred nami svet fantázie a snových zážitkov. Realita v Komáčkových figurálnych kompozíciách dostáva príchuť raz výnimočnosti a tajomna, inokedy jemného humoru, sarkazmu, ba až absurdity, ktoré vnímame cez zmysluplnú reč symbolov a metafor. Diváka upúta nielen sugestívna farebnosť jeho diel, ale i dynamický rukopis a štylizácia tvarov až na hranicu abstrakcie.

V dielach Mariána Komáčka nájdeme bežné, ale i výnimočné situácie každodenného života, medziľudské vzťahy a kontakty, vnútorný svet a vášne človeka, s prihliadnutím na rozmanité sociálne vrstvy. Hudba, umenie, svet módy a tajomná atmosféra kaviarní, ale i zázračný mužský svet plný automobilov, rýchlej jazdy i nostalgie za hudbou Jimiho Hendrixa, to sú témy, ktoré najčastejšie rezonujú v jeho dielach. Často sa však vracia i do histórie, kde v dávnych biblických i mytologických príbehoch hľadá symbolické paralely k súčasnému dianiu.

V tvorbe sochára Igora Mosného sa prirodzeným a nevtieravým spôsobom prelína jedinečná zručnosť a výnimočný cit pre materiál s talentom, kreativitou a nevšednou predstavivosťou. Fantázia mu umožňuje nachádzať inšpiráciu v príbehoch minulosti i dneška a svojským spôsobom vnášať poetiku a vzrušujúcu tajomnosť do uponáhľanej všednosti nášho života.

Igor Mosný je vyznávačom čistých tvarov, redukovaných až na hranicu akéhosi univerzálneho znaku. Tajomná reč symbolov a nečakaných metafor nás zasiahne pri pohľade na jeho hlavy a torzá ľudských i zvieracích postáv, masky, ale i kaplnky, kyvadlá a rozmanité magické objekty. V ich archetypálnej jednoduchosti a znakovosti i v ich sugestívnej farebnosti je utajená nezvyčajne silná a emotívna výrazovosť, ktorá nám evokuje autorovo prepojenie s mýtickou dobou od archaického domáceho prostredia až k dávnym kultúram Mediteránu.

Pre tvorbu Igora Mosného je príznačné spájanie sochárskeho materiálu, najmä dreva či kameňa s použitými, nepotrebnými a odloženými vecami. Neoddeliteľnou súčasťou jeho sôch sa tak stali staré kovové reťaze, obruče, kolesá, podkovy, ktoré práve svojou tvarovou jedinečnosťou a adresnou symbolikou vnášajú do diel neobyčajnú poetiku, metaforu a nadčasový odkaz.

Výstava Fantázia a mýtus je realizovaná v kurátorskej koncepcii Márie Horváthovej

Marián Komáček

Narodil sa 11. decembra 1959 v Gbeloch. V rokoch 1975– 1979 študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave a v rokoch 1980 – 1986 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Albína Brunovského.

Žije v Bratislave-Devínskej Novej Vsi a venuje sa grafike, maľbe, ilustrácii, známkovej tvorbe i grafickému dizajnu. Je popredným členom niekoľkých profesijných združení, v rokoch 1995 – 1999 bol predsedom Spolku grafikov, je viceprezidentom klubu Art Diagonal vo Viedni a predsedom Združenia grafikov Slovenska.

Marián Komáček je organizátorom mnohých umeleckých aktivít a zakladateľom Medzinárodného grafického sympózia. Svoju maliarsku i grafickú tvorbu predstavil na početných individuálnych i kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí.

Zúčastnil sa na mnohých domácich i zahraničných sympóziách a workshopoch a za svoju grafickú tvorbu získal početné ocenenia (Káhira, 1996; Portland a Chamalieres, 1997; Ostrów Wielkopolski, 1999; Conflans-Sainte-Honorine, 2007). Je nositeľom Identifikačného kódu Slovenska (2012).

Igor Mosný

Narodil sa 9. januára 1959 v Trenčianskych Tepliciach. V rokoch 1974 – 1978 študoval na Strednej priemyselno-umeleckej škole v Kremnici, odbor kováčstvo a v rokoch 1979 – 1985 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení reliéfneho a figurálneho sochárstva u prof. Ladislava Snopeka, prof. Rudolfa Pribiša a prof. Jána Kulicha.

Žije v Trenčíne a venuje sa komornej i monumentálnej sochárskej tvorbe a kresbe. Má za sebou mnoho individuálnych i kolektívnych výstav doma i v zahraničí a je zastúpený v domácich i zahraničných zbierkach. Je autorom mnohých monumentálnych sochárskych diel v exteriéroch i interiéroch architektúr, pamätných tabúľ, búst a medailí.

Výstava je prístupná denne od 5. septembra do 13. októbra 2018. Vstup voľný.

Mária Horváthová, kurátorka, Peter Fritz
Fotografie: Archív Savoy Gallery

 

http://savoygallery.sk