Autentické príbehy, nadčasové témy

Galavečer slovenského turfu v bratislavskom Technopole

0

Slovenský dostihová sezóna má každý rok vo svojom kalendári dve podujatia, v ktorých názve je slovo gala. Tým prvým je júnový míting na centrálnom hipodróme v bratislavskom Starom háji Turf-gala, ktorý už roky patrí neodmysliteľne do diára majiteľov, trénerov, jazdcov i divákov nielen zo Slovenska, ale aj spoza hraníc, ako naprestížnejšie rovinové zápolenie v stredoeurópskom regióne. Druhé gala je v názve Galavečera slovenského turfu, ktorý je zasa definitívnou bodkou za sezónou.

Tu si „svojich warholovských pätnásť minút slávy” pri vyhlasovaní výsledkov výročných ankiet užívajú vo svetle reflektorov predovšetkým tí, ktorí dobyli sezónne turfové vrcholy. V kongresovej sále Bratislavského Technopolu usporiadalo v poradí dvanásty Galavečer Závodisko Bratislava š.p. spolu s tohtoročným patrónom, OTP Bankou. V sále nechýbal vari nikto, kto v slovenskom turfe niečo znamená, prišli aj majitelia a tréneri z Česka a Maďarska. Medzi čestnými hosťami bol aj minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky Vladimír Chovan.

Hipodróm zmení vizáž

V hodnotiacej správe riaditeľ Závodiska Bratislava š.p. JUDr. Marián Šurda s uspokojením konštatoval že, „uplynulá sezóna prebehla na veľmi solídnej úrovni a nevybočila z náročného štandardu posledných rokov. Z bilancie uvediem aspoň zopár štatistických údajov. Zo 190 dostihov bolo 127 rovinových, tucet cez prútené prekážky, 16 steeplechase a 35 klusáckych zápolení, čo považujem pri súčasnej kapacitnej základne dostihových koní na Slovensku za optimálne. Z dotačného portfólia sme majiteľom zo siedmich krajín uhradili 707 285 eur, ďalších 11 300 eur sme vyplatili na chovateľských prémiách, bonusy pre slovenských majiteľou formou prémií tvorili 70 930 eur. Osobne ma teší, že slovenské dostihové subjekty získali z tejto sumy 55,6 percenta, čo je s vlaňajšími 56,0 percenta ďaleko najlepšia bilancia od roku 1993. Aj tento údaj dokumentuje rastúcu kvalitu slovenského turfu.” S rastúcou kvalitou však rastú aj požiadavky na špičkové zabezpečenie podmienok pre dostihové mítingy. V tomto smere riaditeľ Závodiska potešil všetkých informáciou, že centrálny hipodróm v bratislavskom Starom háji by mal v blízkej budúcnosti výrzane zmeniť svoju vizáž výstavbou novej tribúny s komplexným zabezpečením, aké je pre moderný dostihový stánok nevyhnutné. „Výstavba tribúny dostala vďaka úžasnej podpore a veľkorysosti ministrov Stanislava Becíka a Vladimíra Chovana reálne kontúry. Predpokladám, že pri dobrej konštelácii a splnení všetkých zákonných a administratívnych podmienok by sa začalo koncom mája 2010 s realizáciou.” Minister Vladimír Chovan slová riaditeľa Závodiska potvrdil a s humorom poznamenal: „Za mňa ju začneme stavať a môj nástupca ju skolauduje.”


„Takého koňa už asi mať nebudem”

Zo všetkých ankiet má najväčšiu prestíž hlasovanie o Koňa roka. Tohtoročný kráľ žije a trénuje vo Velkých Karloviciach v centrále Valencio trénerského mága Františka Holčáka. Trojročný Age of Jape má poľský pôvod a je to fenomenálny žrebec. V tomto roku vyhral päť klasických dostihov, čo sa ešte nikomu v stredoeurópskom regióne nepodarilo.V Českej republike zdolal súperov vo Veľkej jarnej cene, Derby i Saint Legeri za čo získal prestížnu „trojkorunu”, v Bratislave triumfoval v 17. Slovenskom derby i v Saint Leger Charvát, navyše pridal hneď na jar víťazstvo v Cene trojročných žrebcov. Vo všetkých zápoleniach ho navigoval francúzsky džokej Jean Pierre Lopez, ktorý po poslednom víťazstve v bratislavskom Saint Leger Charvát povedal: „Je to najlepší kôň, na akom som v kariére jazdil. Nikdy na neho nezabudnem.” František Holčák kúpil žrebca v Poľsku pôvodne pre iného majiteľa, ale nakoniec sa dostal do stajne Bača Palkovice, palkovického starostu Radima Baču.

Age of Jape zvíťazil v ankete s jasným náskokom. Získal 59 hlasov, čo bolo 76,6 percenta. Pri siedmich tohtoročných štartoch, z toho troch v Bratislave, ani raz neprehral, na dotáciách zarobil na Slovensku 46 000 a celkovo úctyhodných 120 900 eur. Po preberaní ceny bol tréner František Holčák zasa na mäkko ako vždy, keď sa hovorí o Age of Japeovi. „Pre mňa je to vrchol, je to dostihový olymp. Každému trénerovi by som doprial tento pocit. Myslím si, že už nikdy takého koňa mať nebudem.” Holčákov zverenec navyše vyhral zákonite aj anketu o najlepšieho trojročného žrebca a triumfoval aj medzi vytrvalcami.


Kalašova obhajoba, Línekov návrat

V ďalších dvoch hlavných anketách sa z víťazstva tešili muži. Medzi trénermi dostali hlasy desiati školitelia, no 48 percent z nich rozhodlo, že po rokoch 2003, 2005 a vlaňajšom víťazstve poputuje titul opäť do centrály na Kurtovom majeri Pavlovi Kalašovi, ktorý pripravuje také stálice ako Camill, All About Sam, Colorado Kid či víťazku Jarnej ceny kobýl Lenku Top. Kalašovi patrí aj titul šampióna medzi trénermi rovinových koní. Jeho zverenci v tomto roku vybehali na domácich dráhach 18 víťazstiev a pre majiteľov zarobili 79 890 eur.

Medzi jazdcami bolo víťazstvo Jaroslava Líneka takisto jasné. Získal viac ako 58 percent hlasov a po dvoch rokoch sa znovu vrátil na trón, odkiaľ zosadil v tomto roku druhého Zdenka Šmidu. V šampionáte jazdcov už nebolo Línekovo víťazstvo také jednoznačné. Bojoval oň do posledných dostihov. Na predposlednom mítingu naň tvrdo zaútočil hetrikom, o týždeň neskôr mu hetrikom odpovedal Zdenko Šmida a bodoval aj dlho vedúci František Drozda. Viac druhých miest pri osemnástich triumfoch Líneka a Drozdu rozhodlo, že po siedmich rokoch sa šampiónom stal Línek. Ním navigované kone zarobili 70 600 eur.

Víťazná premiéra Agroliptu

Pavel Kalaš je úzko spojený so stajňou Agrolipt doktora Karola Liptáka, ktorá sa prvý raz stala najúspešnejším majiteľom rovinových koní so ziskom 55 295 eur. Jej esami sú All About Sam, víťaz Kincsem Preis a pardubickej Ceny mesta Doncaster, druhý v Kincsem-Díj za Ryanom, dobré služby odvádza aj Colorado Kid, no najmä Camill, vyhlásený za najlepšieho staršieho žrebca. Camill v Starom háji vyhral v rámci Turf-gala Veľkú cenu Slovenska, taktiež Veľkú májovú cenu a v Prahe Zlatý pohár. Štvrtým miesto sa nestratil ani v grupových dostihoch Premio Federico Tesio v Miláne. Skvelé meno robila v tomto roku majiteľovi aj Lenka Top, ktorá ako jediná zo slovenských stajní vyhrala tohto roku klasické dostihy a stala sa suverénne aj najlepšou trojročnou kobylou na Slovensku.


Hetrik MPL Racing

Aj tento rok sa Závodisko Bratislava rozhodlo oceniť mimoriadne výsledky slovenskej stajne doma i v zahraničí titulom „Majiteľ roka 2009″. Od premiéry pred dvoma rokmi bol do tretice ten istý víťaz – MPL Racing Miroslava Pisku z centrály na Vampilovom dvore pri Malackách. Zo zahraničných štartov reprezentantov tejto stajne zarezonovalo predovšetkým víťazstvo Ryana, najbohatšieho slovenského koňa v histórii s doterajším ziskom 240 849 eur,  na milánskom San Sire v Listed dostihoch Premio Duca d´Aosta a prvenstvo v najprestížnejších maďarských porovnávacích dostihoch trojročných a starších koní Kincsem-Díj. Doma Ryan vyhral v rámci Derby dňa Zlatý pohár. Z ďalších úspechov MPL Racing v cudzine treba ešte spomenúť prvé miesto So Fantastica v ebreichsdorfských Vederemo-Rennen.

Nástupcovia a nádeje

V ďalších anketách sa oproti minulému roku poradie viackrát zmenilo. V niektorých to bolo zákonite, pretože aj kone prechádzajú z jednej vekovej kategórie do druhej, v ďalších nastúpili po predchádzajúcich lídroch iní. Už vlani bolo jasné, že viacročný panovník medzi šprintérmi Scyris sa už na dráhe po odchode do chovu neobjaví, a tak prišla šanca pre vlaňajšieho korunného princa, 6 ročného zverenca trénerky Jaroslavy Morávkovej Suprbleska z Mostry Senica, ktorý získal nadpolovičnú väčšinu hlasov a pritom bodoval na treťom mieste aj medzi míliarmi. Práve v tejto kategórii nerozhodla obrazne o víťazovi ani cieľová forografia, pretože zhodným počtom hlasov sa o prvenstvo podelili vlaňajší víťaz Ypsilon King zo stajne Vimar-Dvorníky Pavla Vigaša v opatere trénera Petra Kubíka a nekorunovaný najlepší stredoeurópsky míliar, zverenec trénera Sándora Petőho Steady As A Rock z maďarskej stajne Leticie Ecsediovej. Ralizačnému tímu s veľkou radosťou odovzdal ocenenie generálny riaditeľ OTP Banky Ernő Kelecsényi.
Slovenský turf sa môže s nádejami pozerať aj do budúceho klasického ročníka, pretože medzi juniorkami je najlepšou kobylou Quissisana z Vimar-Dvorníky a medzi „šuhajmi” Bribon zo stajne EMOP z lotu trénerky Zuzany Kubovičovej.

O tom, že slovenský turf si udržuje svoej postavenie v regióne svedčí aj to, že z dvanástich ankiet je medzi premiantmi deväť koní zo slovenského tréningu, tri víťazstvá putovali do Čiech, na čom má zásluhu kôň roka a zároveň najlepší trojročný žrebec a vytrvalec Age of Jape i najlepšia staršia kobyla Determinacja z EŽ Praha a jedno do Maďarska, o ktoré sa Steady AS A Rock podelil s Ypsilon Kingom.

Ivan Niňaj                                                    Photos: Karel Němec

www.zavodisko.sk