Hľadať

Galéria moderného umenia

Legendárny Bob Dylan, ktorý začiatkom júna navštívil Slovensko sa rozhodol poodhaliť verejnosti svoju ďalšiu, dovtedy bezpečne skrytú stránku osobnosti. Len málokto vedel o spevákovom maliarskom nadaní, no 13. februára 2010 mohli fanúšikovia 69-ročného hudobníka uzrieť jeho prvé farbisté počiny. Premiérové zverejnenie umelcových prác sa uskutočnilo v Londýne.

Dylan vsadil na prestížnu galériu Halcyon nachádzajúcu sa v štýlovej štvrti Mayfair. Slávny interprét však nebol jediný komu sa vkusné, nóbl miesto zapáčilo.  
Londýnska galéria situovaná v samom srdci britskej metropoly učarovala aj ďalším významným umelcom, ktorí chceli svoje práce bezpodmienečne sprístupniť oku verejnosti. Pochopili, že sa jedná o miesto s výbornou návštevnosťou i nezameniteľným čarom. V súčasnosti patrí galéria Halcyon k tým, ktoré ponúkajú pohľad na diela reprezentujúce chápanie a myslenie moderného sveta. Špecializuje sa predovšetkým na originálne práce talentovaných umelcov i na vzácne druhy a formy grafík.

Od februára 2008 sa časť galérie presunula do modernej päťposchodovej budovy nachádzajúcej sa na Bruton Street 24. Mnohé umelecké diela však ostali aj na pôvodnej adrese (New Bond Street 29). Šlo predovšetkým o to, aby sa dodatočne rozšírili exhibičné priestory. Nová, pôvodne georgiánska budova prešla veľmi starostlivou obnovou a v súčasnosti už ponúka vynikajúce výstavné plochy pre to najpríťažlivejšie moderné umenie.

Paul Green, aktuálny prezident galérie ju pôvodne založil v roku 1982 v Birminghame, neskôr sa ale rozhodol pre jej presun do Londýna. Jeho počiatočná vízia o mieste, ktoré by dokonale slúžilo umeniu a talentu sa postupne sformovala do príjemnej reality.  
Green túžil pracovať s výnimočnými umelcami, zároveň sa však snažil aj o to, aby jednotlivé diela pozorovali špeciálni, jedineční ľudia. Šlo mu teda o dosiahnutie istej rovnováhy. Galéria Halcyon sa ani v dnešných dňoch nebojí dlhodobo investovať do budúcnosti. Uzatvára kontrakty s nádejnými umelcami, prípadne im pomáha rozbehnúť sa v náročnejšom počiatočnom období. Navyše dokáže zabezpečovať svojim „zverencom“ výhodné podmienky, ktoré nebrzdia, ale naopak podporujú ich kreativitu a tvorivú slobodu.

Galéria veľmi úzko spolupracuje s viacerými talentovanými tvorcami. Významné miesto zapĺňa napríklad španielsky maliar Ibanez s prácami porovnateľnými so Zuburanom alebo Velasquezom, dostatočný priestor pre prezentáciu dostáva aj excentrický Robert Lenkeiwicz. Sochár Lorenzo Quinn, ktorého úspešná exhibícia sa konala práve v čase otvorenia zrenovovanej budovy na Bruton Street, spolupracuje s galériou Halcyon už viac ako desať rokov. V roku 2005 galéria venovala práve Quinnovu sochu pomenovanú Strom života mestu Birmingham ako pamiatku na tých občanov, ktorí tam zahynuli počas druhej svetovej vojny. Talentovanému sochárovi bola poskytnutá pomoc aj pri jeho projekte v katarskom meste Dauhá.

Prestížna londýnska galéria sa dostatočne angažuje aj v charite. Podporuje rozmanité dobročinné podujatia a usiluje sa o nastolenie pozitívnych zmien. Zainteresovaná je napríklad v pomoci nadáciám The Royal Parks Charitable Foundation a Award World Fellowship, ktorej predsedá samotný vojvoda z Edinburghu. Galéria taktiež sponzoruje každoročný turnaj póla odohrávajúci sa v Longdole za účasti princov Williama a Harryho.

Marcel Letko                                                       Photos: ISIFA

www.halcyongallery.com

Mohlo by sa Vám páčiť