Autentické príbehy, nadčasové témy

Génius výtvarného umenia

0

Podobne ako niekoľko ďalších maliarov aj Vincent van Gogh balansoval na hranici geniality a šialenstva. Svoje okolie vnímal veľmi citlivo a pozorne, všetky dôležité vnemy zaznamenával prostredníctvom štetca a farieb na plátno. Život v súčasnosti uznávaného holandského umelca bol pohnutý a pestrý, častokrát okorenený neželanými, komplikovanými situáciami.

Van Gogh prešiel viacerými životnými etapami, ktoré si vyžiadali postupné dozrievanie osobnosti. Z vyberača poplatkov pre londýnske kolégium sa stal misionár, bojujúci za práva chudobných baníkov v belgickom mestečku. Práve kvôli nadšeniu a zapáleniu pre pozitívnu vec sa dostal do sporu s nekompromisnými cirkevnými autoritami. O maľovanie začal van Gogh prejavovať serióznejší záujem až s blížiacimi sa tridsiatimi narodeninami. Jeho prvé obrazy vynikali tmavými farbami a vyjadrovali život obyčajných, jednoduchých ľudí so všetkými ich starosťami a trápením.

Počas života v Paríži, kam sa presťahoval spoločne s milovaným bratom Theom, si van Goghovo srdce získal impresionizmus. Rovnaké očarenie v ňom vyvolávali pozoruhodné drevorytiny japonských umelcov. V tom čase sa maliarovo vnímanie okolia zmenilo a depresívne farby uvoľnili miesto príjemnejším, svetlejším. Na jednotlivých plátnach sa čoraz častejšie objavovala zlatožltá a modrá, nie zriedka na nich bolo vidieť aj odtiene živelnej červenej. Z malieb sa vytrácala prvotná pochmúrnosť, dominovať im začínala dynamika a energia. Zmenil sa i motív maliarových prác, keď často zobrazovaných chudobných roľníkov postupne nahrádzali podobizne širokých mestských bulvárov a útulných parížskych kaviarní.

Tvorbu impresionistov van Gogh nesmierne obdivoval, úctu slávneho Holanďana si vydobyl predovšetkým excelentný Paul Cézanne. S ďalším predstaviteľom obľúbeného výtvarného smeru Paulom Gauguinom sa dokonca spriatelil. Žiaľ bol to pomerne komplikovaný a živelný  vzťah, ktorý napokon po sérii zbytočných hádok a nedorozumení stroskotal. Prvé náznaky problémov sa objavili po tom, čo temperamentný van Gogh atakoval kamaráta britvou. Objavili sa názory, že dôvodom ich vzájomného rozporu bola dáma, o ktorú obaja talentovaní umelci prejavili záujem.
Dosť nečakaným výsledkom skončila chemická analýza uskutočnená skupinkou vedcov. Tí sa pustili do skúmania jedného zo slávnych Holanďanových obrazov. Pod malbou pomenovanou „Trávnik” prekvapujúco odkryli dokonalý portrét ženy, možno skutočného objektu van Goghovej a Gauguinovej rivality. Hoci najskôr sa ich vzájomné rozpory podarilo vyriešiť, po tom, čo si van Gogh odrezal časť vlastného ucha, s ním už Gauguin nechcel mať nič spoločné. Dvojica sa v roku 1889 ešte predsa len stretla, no znovu medzi ňou prepukli hádky a nedorozumenia. Tie už boli predovšetkým následkom van Goghovej vážnej duševnej poruchy diagnostikovanej lekármi. Z pôvodne plánovanej spolupráce tak napokon nebolo nič. Nešťastný Holanďan dokonca neskôr spáchal samovraždu, keď si počas prechádzky pšeničným poľom strelil do hrude. Na následky zranení o dva dni zomrel.

Van Gogh veľmi rád maľoval pod tmavnúcou oblohou a zdôvodňoval to tvrdením, že noc považuje za výraznejšiu a farebnejšiu ako deň. Skutočne, niektoré z jeho najlepších a najuznávanejších prác vznikli v neskorších večerných hodinách. Napríklad obraz Hviezdna obloha namaľovaný v posledných dňoch jeho života, patrí k dielam mimoriadne obdivovaným hollywoodskou divou Elizabeth Taylor. Slávna herečka nadobudla spomenutý umelecký skvost pred vyše 40 rokmi na aukcii v Sotheby’s, no v tom čase zaň zaplatila „iba” 260 000 dolárov. Neskôr hodnota vzácneho majstrovského diela výrazne vzrástla a dnes sa odhaduje už na 10 miliónov. V súčasnosti obraz dekoruje herečkin dom v Los Angeles.

Samotný umelec si za života veľa slávy neužil. Krátko pred smrťou sa mu podarilo predať jeden obraz, no o ostatné diela nebol záujem. Situácia sa však začala meniť k lepšiemu po výstave v Paríži (17. marec 1901). Známe maľby Slnečnice a Arlesanka sa postupne predali za 22,5 miliónov libier, resp. 40 miliónov dolárov a spokojných majiteľov našlo aj veľa ďalších van Goghových diel. Už spomenutý obraz Arlesanka vytvorený v roku 1888, poputoval do rúk izraelského milionára Sami Ofera, ktorý sa doň zahľadel na aukcii v Christie‘s. „Šialenou” dvojnásobnou cenou ponúknutou za van Goghovu umeleckú prácu však prekvapil istý zberateľ z Japonska. Za Portrét doktora Gacheta neváhal zaplatiť neuveriteľných 82,5 milióna dolárov!  Jeho vzťah k obrazu bol natoľko výrazný, že dokonca aj vo svojej poslednej vôli uviedol, aby ho po smrti pochovali spolu s ním. Van Goghove diela teda dokázali v ľuďoch zanechať pozitívnu odozvu.


Život Vincenta van Gogha v skratke:

– narodil sa 23. marca 1853 v Groot Zunderte
– ako 16-ročný odchádza do Haagu, kde pracuje v obchode s umením
– v roku 1876 pôsobí v Londýne ako vyberač poplatkov pre kolégium
– v roku 1878 mieri do baníckej oblasti v Belgicku, kde sa stretáva s veľkou chudobou
– na konci roku 1881 si prenajíma štúdio v Haagu, v lete vznikajú prvé akvarelové a olejové  maľby  Finančne mu pomáha brat Theo
– Obraz s paradajkami namaľovaný v roku 1885 je van Goghovou prvou širokoškálovou kompozíciou
– odchádza do Paríža, kde sa stretáva s impresionistami, v roku 1888 si prenajíma „Žltý dom” v Arles.
– Známy obraz  Slnečnice je výsledkom očakávaného stretnutia s priateľom Gaughinom
– Po fyzickom ataku na Gaughina trávi istý čas v ústave pre duševne chorých, počas tohto obdobia vzniká vyše 150 nových obrazov. Medzi najvýznamnejšie patria Citrusy, Kosatec a Hviezdna noc
– Van Gogh odchádza do dedinky Anvers, kde sa zveruje do opatery psychológa a amatérskeho maliara Paula Gacheta
– 29. júla 1890 vo veku 37 rokov zomiera

Marcel Letko                                                                               Photos: ISIFA, Wikipedia

www.vangoghgallery.com