Hľadať

Giorgio Armani: Majster módneho štýlu

Kto z nás by sa nechcel obliekať v štýle Armani a žiť luxusným štýlom nielen na móle, ale aj mimo neho? Nech je aj pre nás inšpiráciou príbeh človeka, ktorý  vytvoril impérium vlastnými rukami, no  napriek tomu stál a stále stojí pevnými nohami na zemi.

Giorgio Armani, neporaziteľný kráľ talianskej módy, verný obraz ikonickej osobnosti talianskeho štýlu. Najnovšie prieskumy ukázali, že v spojitosti so slovom „móda“ znamená takmer pre 70% opýtaných spojitosť s menom tohto  módneho návrhára i umelca v jednej osobe, pochádzajúceho z mesta Piacenza, kde aj s rodinou vyrastal. Pre mnohých sa bude javiť priam neskutočným zistenie, že na začiatku kariéry sa uberal úplne odlišným smerom, pokúšajúc sa o získanie diplomu na lekárskej univerzite v Miláne…

Pre šťastie nás všetkých ( a aj jeho samotného), v štúdiu nemal veľa šťastia a tak krátko na to našiel prácu vo veľkých módnych domoch v hlavnom meste Lombardie ako buyer (nákupca).  Priblížil sa tak k jemu dovtedy neznámemu svetu, ku svetu módy. Stal sa asistentom známeho milánskeho fotografa a zároveň pracoval v módnej agentúre na úseku marketingu. Z tejto privilegovanej pozície mal možnosť dozvedieť sa takmer všetko o materiáloch, látkach, formách a tvaroch  pochádzajúcich z celého sveta. Profesionálne pozadie, ktoré navždy zmenilo jeho prácu a život. Nové formy a interpretácie štýlu „alla Armani“ si krátko na to získali uznanie nielen v Miláne.

„Na začiatku šesťdesiatych rokov to chcelo poriadny kus odvahy, aby ste dokázali preraziť vo svete milánskej módy“, spomína Armani. Giorgio mal odvahy na rozdávanie, keď v roku 1964 podpísal, bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti, kontrakt so značkou Nino Cerutti, pre ktorú mal vytvoriť kolekciu. Po krátkom čase ju však opustil a rozhodol sa pracovať na voľnej nohe v úlohe nezávislého módneho návrhára i poradcu. Pozitívne výsledky nenechali na seba dlho čakať a už v roku 1975 vznikla akciová spoločnosť La Giorgio Armani S.p.A., ktorá prišla  na trh s pánskou a dámska kolekciou „pr?t-?-porter“. Už o rok na to predstavil v prestížnej Bielej sále vo Florencii svoju prvú kolekciu, výnimočnú revolučnými sakami a originálne prevedenými koženými doplnkami, ktoré sa následne objavili v kolekcii „casual“. Odborníci tento krok považovali za akési znovuobjavenie perspektívneho módneho štýlu. Zrodili sa nové, nezvyčajné kreácie, ktoré verne stelesňovali vtedajší životný štýl a používanie prvkov šatníka, v minulosti považovaných za „zastaralé“. Svoje slávne sako oslobodil od formálnych predsudkov vytvorených tradíciou a prešiel od prísne určených línií k formám charakterizujúcim voľnosť a príťažlivosť, pričom rešpektoval módne trendy i kvalitu.

„Neformálnosť“, práve toto slovo bolo hneď od začiatku kľúčovým v spôsobe interpretácie módy podľa Armaniho v pánskej kolekcii, následne doplnenej o dámsku kolekciu. Aj v tomto prípade Giorgio nenasledoval zaslepene tendencie času a priestoru, v ktorom sa pohyboval. Tvoril nové štýly, vymýšľal nové spôsoby obliekania, ako „tailleur“ a pritom zbavil módnej „tajomnosti“ večerný oblek, ktorý doplnil o topánky s nízkym opätkom, nevynímajúc športové  tenisky. Jeho sebaistota v používaní materiálov v neočakávanom kontexte a v neobyčajných kombináciách priviedli mnohých k presvedčeniu, že to sú znaky, ktoré charakterizujú módneho génia. To, čo možno s určitosťou povedať o Armanim, je skutočnosť, že aj napriek svojej práci dokáže žiť každodenný život módneho „virtuóza“.
Stačí spomenúť skutočnosť, že na výrobu svojich „umeleckých diel“ používa obyčajné vlákna, nikdy sa neprezentuje úzkou spoluprácou so svetoznámymi krajčírmi, vyrába obleky v striedmom štýle, no zároveň dostatočne príťažlivé a vo svojej jednoduchosti zvýrazňuje jedinečnosť osobnosti.
V roku 1982 sa definitívne stal „kráľom“ módy, keď mu na titulnej strane venoval priestor prestížny týždenník Time. Jediným návrhárom, ktorému sa dostalo podobného uznania vo svete módy bol Christian Dior – približne štyridsať rokov pred ním.

Dnes, hviezdy šoubiznisu súťažia medzi sebou o prestíž, ktorá z nich má tu možnosť pochváliť sa kolekciou „Re Giorgio“. Napriek tomu sa zdá, že návrhára z Piacenzy zaujíma stále viac tvoriť diela veľkej módy pre „bežných“ ľudí a pre každodenný život. Je fascinovaný kultúrou východnej Číny a väčšinu inšpirácie pri tvorbe nových  kolekcií čerpá práve tu.

A ako charkterizuje štýl Armani? „Je to otázka elegancie, nielen estetiky. Vybudovať si štýl znamená, že ste v sebe objavili potrebnú odvahu na to, aby ste boli schopní samostatne rozhodovať a tiež povedať nie. A pritom ste obdarení talentom objaviť niečo nové, bez potreby zachádzať až do extravagancie. Je to o zmysloch a kultúre“, – vyznáva sa Armani.

Boris Mojto                                                        Photos: ISIFA

www.giorgioarmani.com

Mohlo by sa Vám páčiť