Autentické príbehy, nadčasové témy

Hendaye – prímorská perla Francúzska

0

Hendaye je najjuhozápadnejším mestom Francúzska. Z jednej strany ho ohraničuje pobrežie Atlantického oceánu, z druhej pohorie Pyrenejí. Leží na severnom brehu ústia rieky Bidassoa a ponúka jedinečný výhľad na nádherný záliv. Hendaye je východzou stanicou pre mnohé – dobre známe diaľkové trasy križujúce Pyreneje. Rovnako je však dôležitou zástavkou na pútnickej ceste do Santiago de Compostela. Jeho veľmi dobrá poloha ho žiaľ predurčila k osudu nezávideniahodného terča mnohých útokov a mesto bolo v priebehu stáročí niekoľkokrát zničené.

Výstavba medzinárodnej vlakovej stanice v roku 1864 a otvorenie dvoch mostov napomohli k rozvoju mesta a prispeli k tomu, aby sa Hendaye stalo veľmi známym prímorským letoviskom. Dlhý piesočnatý mys v  ústi rieky Bidassoa láka každoročne húfy turistov. Mesto však oplýva aj plážami, ktoré návštevníci nájdu na polostrove formovanom Atlantickým oceánom.

Dnes je Hendaye tradičným prímorským centrom, ktorému atraktivitu dodávajú aj dve jazerá, umožňujúce pestovanie vodných športov – plachtenie, potápanie, vodné lyžovanie, windsurfing a člnkovanie. Táto časť Hendaye – pri ústí rieky – je pomerne nová a predstavuje miesto, kde je možné nájsť veľký prístav, hotely a kasína. Záliv ponúka množstvo príležitostí na vodné športy, zatiaľ čo prímorská pláž je vyhľadávaná hlavne pre výhodné podmienky na surfovanie. Hendaye je však aj pohraničné mesto, ktoré leží neďaleko Španielska a výlety za hranice ponúkajú výhodné nakupovanie v Irune a Fonterrabii, kam je možné sa dostať pravidelnými linkami trajektu z prístavu Hendaye.

Piesková pláž dlhá 3.5 kilometra, ktorá sa pozvoľne zvažuje do mora, patrí k najbezpečnejším v tejto časti pobrežia Atlantického oceánu. Teplota vody v lete dosahuje až 24ºC, čo láka rodiny s deťmi, vyhľadávajúce priestor a bezpečnosť, rovnako však aj začínajúcich surferov dychtiacich po adrenalíne.

Hendaye však neponúka len relax pri vode, ale zvádza tiež k romantickým prechádzkam v tieni pôvodných budov a prírodných záhrad. Námestie, kde sa každý týždeň vždy v stredu koná trh pod holým nebom, preslávil kamenný kríž zo 17. storočia, vyzdobený vyrytými alchymistickými symbolmi, ktoré mnohí okultisti považujú za zašifrovanú správu o budúcom konci sveta.

Kostol Sv. Vincenta bol postavený v roku 1598. V  priebehu storočí – po množstve požiarov a bombardovaní, sa dočkal veľkej rekonštrukcie. Svoju súčasnú podobu získal v roku 1968 a v jeho útrobách je ukrytý najcennejší poklad, kríž z 13. storočia.

K ďalším lákadlám Hendaye patrí úžasná kuchyňa. Skladá sa prevažne z morských plodov a červeného vína, pričom dokonale lahodí svojou jednoduchosťou. Väčšina receptov na tradičné pokrmy sa dedí z generácie na generáciu. Vyberie si tu naozaj každý, aj ten najprieberčivejší milovník jedla. Zo známych špecialít za zmienku určite stojí grilovaný pleskáč, pripravovaný tradičným španielskym spôsobom, podávaný s dresingom zo zmesi petržlenu, oleja a štipľavých papričiek.  Skúsení gurmáni určite nepohrdnú ani casserole z mladých úhorov, ktoré sú jednou z najznámejších vychytávok kuchyne tohto regiónu. Servírované v hlbokom tanieri sa konzumujú veľmi horúce spolu s omáčkou z cesnaku a petržlenu.

K jedinečným zážitkom môže patriť i večera v pivniciach s dozrievajúcim jablčným muštom, doplnená tradičnými zvykmi a rituálmi, kedy majster pivnice hlasným pokrikom vyzýva hostí k ochutnávke muštu z  rôznych sudov, tzv. „kupelas“. Tradične sa hoduje v stoji, pozdĺž dlhých drevených stolov a hostia si pochutnávajú na pokrmoch z rýb, grilovaných rebierkach, kozom syre s figami a orechmi. Muštom sa nešetrí.

Hlavný chod býva častokrát zavŕšený na jazyku sa rozplývajúcim „txapela“, čokoládovým dezertom na ľahkom, ako obláčik nadýchanom piškótovom ceste. No a aby hostia boli dokonale pripravení na delikatesy nasledujúceho dňa a nemali ťažké sny, bodkou za výdatnou večerou býva pohárik patxaranu. Tento, trávenie podporujúci likér, je vyrobený z divých trniek naložených v anízovom alkohole. Hoci ho charakterizuje mimoriadne lahodná chuť, piť sa odporúča s mierou.

Words: Michaela Fuleková

Photos: Hendaye Tourist Office

www.hendaye-tourisme.fr