Autentické príbehy, nadčasové témy

História predávaná na aukcii

0

Obohatiť vašu zbierku o nové drahocennosti môžete naozaj jednoduchým spôsobom. Stačí, keď si vyhliadnete niektorú z renomovaných aukčných siení a zúčastníte sa vzrušujúcej dražby. Váš pohľad okamžite upútajú rozmanité vzácnosti, počnúc pôsobivými sochami a šperkmi, končiac nádhernými, raritnými obrazmi. Atmosféra na aukcii je už tradične príjemná, miestami podobná tej bazárovej. Rozdiely spôsobujú len ceny a kvalita ponúkaných položiek.

Predmetom dražieb zvyknú byť veľmi často klenoty. Niektoré majú veľkú historickú hodnotu, iné sú novšie, no napriek tomu dokážu zaujať. Po starobylých umeleckých kúskoch túžia predovšetkým vášniví zberatelia, ktorých nadovšetko láka minulosť. V očarujúcich šperkoch nachádzajú isté prepojenie s kultúrou krajiny i s jej panovníkom, naveky patriacom histórii. Práve prekrásne starožitné klenoty ponúka svetoznámy aukčný dom Christie’s klientom už niekoľko storočí.

V roku 2010 sa na zozname predmetov ocitol aj vzácny diamant, kedysi vlastnený členom habsburgovskej dynastie Ferdinandom Maximiliánom Jozefom. Životný príbeh niekdajšieho vládcu Mexika je na jednej strane vzrušujúci, no na strane druhej, smutný. Ako milovník prírodných vied a predovšetkým biológie navštívil Ferdinand v roku 1860 brazílske pralesy. Pri potulkách nekonečnou zelenou džungľou sa mu podarilo nadobudnúť dva vzácne diamanty, ktoré pomenoval Maximilian I a Maximilian II. Kým prvý drahý kameň vážiaci 42 karátov vynikal krištáľovou priezračnosťou tej najvyššej kvality, ten druhý 33 karátový, ktorého vlastníkom sa neskôr stala Ferdinandova manželka princezná Carlotta, bol zvláštnej žltozelenej farby. Ani jeden z drahokamov však mexickému panovníkovi šťastie nepriniesol. Ferdinand sa čoraz častejšie ocital uprostred neľútostných bojov o moc, až napokon skončil uväznený a popravený výstrelom zo zbrane na základe rozsudku vyrieknutom vojenským súdom. Diamant Maximilián I. tvoril súčasť smutného dedičstva, ktoré panovník po sebe zanechal. Princezná Carlota, smútiaca vdova, istý čas čas nosila prívesok s týmto vzácnym kameňom, no neskôr ho bola nútená predať. Majitelia drahokamu sa niekoľkokrát zmenili a až po tom, čo ho odkúpil na istej aukcii „kráľ diamantov” Lawrence Graf, prešiel výraznou optickou premenou. Do párady si ho vzali klenotnícki profesionáli, ktorí ho precízne vybrúsili a posadili do prstena z platiny. Finálny umelecký kúsok vážiaci 39,55 karátov bol naposledy predaný anonymnému kupcovi na aukcii za úžasných 1,762 milióna amerických dolárov.

Veľmi vzácne predmety sa už tradične ocitajú aj na položkovom liste aukčného domu Sotheby’s. Spomenúť môžeme napríklad nádherné náramkové hodinky Oyster Perpetual Rolex s čiernym ciferníkom a diamantovými číslicami. Hoci slávny švajčiarsky výrobca v súčasnosti produkuje aj oveľa okázalejšie modely, v tomto prípade sa jedná o skutočne pozoruhodnú starožitnosť značnej zberateľskej hodnoty. Pôvodným vlastníkom samonaťahovacích hodiniek bol totiž vietnamský vládca Bao Dai, ktorý ich kúpil v roku 1945 v jednom ženevskom butiku. Panovníka vo svete preslávil vyberavý spôsob života, pozitívny vzťah k luxusu, ale aj preferovanie európskeho štýlu pred ázijským. Keď sa na konci druhej svetovej vojny dostali vo Vietname k moci komunisti, Bao abdikoval a opustil krajinu. Radšej dal prednosť životu exilanta v čarovnom Francúzsku, než aby sa stal bábkou v rukách silných oponentov. Vodotesné hodinky Oyster Perpetual vyhotovila spoločnosť Rolex v špeciálnej limitovanej edícii troch kusov. Záujemca na dražbe za ne zaplatil rekordných 235 000 dolárov.

Oba aukčné domy Sotheby‘s a Christie‘s majú vo svete významné renomé. Medzi rozmanitými položkami, ktoré klientom ponúkajú sa nachádzajú umelecké diela, starožitnosti, klenoty, ale aj automobily.

Marcel Letko                                                                     Photos: ISIFA

www.christies.com