Hľadať

Hľadáte dovolenkové výzvy?

Mont Blanc so svojou nadmorskou výškou 4807 metrov patrí k najvyšším horám západnej Európy. Je to hraničný vrch Francúzska a Talianska. Jeho okolie ponúka viaceré športové a relaxačné možnosti.


Cesta a ubytovanie

Ak sa vyberiete zdolať túto mohutnú horu a pokochať sa krásami francúzskych Álp, našim cieľom sa stáva mestečko Chamonix. Môžete využiť viacero letísk, ale najlepšie a najbližšie je švajčiarske letisko v Berne. Odtiaľ je to už iba 150 km autom priamo do tohto rozprávkového, horského, francúzskeho mestečka. Chamonix so svojou nadmorskou výškou 1034 metrov patrí k najznámejším a najvyhľadávanejším francúzskym lyžiarskym strediskám. V roku 1924 sa tu konali dokonca zimné olympijské hry.
Môžete tu nájsť veľmi veľa štýlových horských chát, ale aj množstvo luxusných hotelov, v ktorých bude o vás postarané, ako by ste boli v bavlnke. Do pozornosti dávame jeden z mnohých prepychových hotelov Hameau Albert 1Er. Okrem super luxusne zariadených izieb, z ktorých je samozrejme nádherný výhľad na Mont Blanc, môžete využívať fitness, masáže, osobných trénerov, kozmetiku, balneoterapiu… Hotel disponuje vonkajším a vnútorným bazénom. V zime, keď je všade sneh, vy popíjate šampanské vo vonkajšom bazéne s teplou vodou a kocháte sa panorámou francúzskych Álp.

Mestečko je typické tým, že je situované v hlbokej kotline, obklopené z jednej strany masívom Mont Blancu a z druhej strany ostatnými kopcami. Zeleň, nádherné záhrady, námestia, dotvárajú príjemnú horskú atmosféru. Je tu množstvo luxusných obchodov so športovými potrebami, štýlové reštaurácie, kaviarničky. Pri popíjaní exkluzívnych francúzskych vín a pochutnávaní si na vychýrených syroch a iných gurmánskych špecialitách, sa môžete kochať panorámou Álp a pozerať na krásny masív Mont Blancu.

Chamonix má každoročné využitie. Okrem pešej turistiky, lezenia na cvičných skalkách, cykloturistike, downhillu na upravených zjazdových tratiach, paraglidingu, výhliadkových jázd po okolí s vrtuľníkom, golfu….až po zimné športy. Samozrejmosťou je aj lanovka, pomocou ktorej môžete absolvovať výlet a už za 25 minút spraviť prevýšenie z výšky 1034 m. n. m. až do 3800 m. n. m. Odtiaľ ďalšou lanovkou si môžete spraviť výletík do Talianska. Návrat do Chamonix je zabezpečený tunelom popod Mont Blanc. Dá sa povedať, že toto malebné mestečko ponúka každoročné športové vyžitie.


Možnosti výstupu

Zdolať najvyšší kopec v západnej Európe sa odporúča iba so skúsenými sprievodcami. Priamo v mestečku Chamonix sa nachádza „Dom horských vodcov“. Tu si môžete objednať skúseného sprievodcu a vydať sa na bezpečnú cestu. Každý výstup je podmienený počasiu.
Existujú tri varianty na cestu na vrchol Mont Blanc, ktoré sú diferencované z hľadiska dĺžky, fyzickej náročnosti a technickej obtiažnosti. Výstupy môžu trvať 2, 4, 6 dní (vrátane návratu). Potrebná horolezecká výstroj sa dá zapožičať, alebo kúpiť priamo v meste. Ceny za sprievodcovské služby sa pohybujú od cca 1300 eur na osobu.
Po ceste sú horské chaty, kde je v cene sprievodcu zabezpečený nocľah. Tieto chaty sú účelne vybavené.

„V prípade dobrého počasia sa dá výstup na Mont Blanc z pohľadu technickej obtiažnosti prirovnať k výstupu na ostrý Roháč v Západných Tatrách. Jedinec, ktorý dokáže odbehnúť maratón, či prejsť na bicykli 180 km by nemal mať s výstupom žiadne problémy“, vysvetľuje Martin Belás, reprezentačný tréner horskej cyklistiky, ktorý miluje horskú turistiku a Mont Blanc zdolal už niekoľkokrát. Čiže ide o stredne náročnú vysokohorskú ľadovcovú turistiku. Treba si uvedomiť, že každých 1000 m. n. m. stúpania, klesá teplota o cca 6 -7 stupňov Celzia. Na vrchole Mont Blancu je v lete cca 1,6 stupňa.

Belás upozorňuje: „Určite však neodporúčam absolvovať výstup osobám, ktoré majú strach z výšok a časté bolesti hlavy, ktoré sa môžu pôsobením zmeny tlaku vzduchu znásobiť. Ak je na plánované dni výstupu zlá predpoveď počasia, odložte ho! Nerešpektovanie predpovedi počasia, slabá technická a kondičná pripravenosť, či nedostatočné materiálne vybavenia sú hlavné príčiny, prečo sa na Mont Blancu stáva množstvo smrteľných úrazov.“


Alternatíva výstupu

V prípade, že chcete zdolať Mont Blanc a nemáte veľmi „horolezecko-turistického ducha“, máme pre vás jedno skvelé riešenie. V mestečku Chamonix okrem výhliadkových jázd vrtuľníkom po okolí, vás priamo týmto vrtuľníkom vyvezú až na vrchol Mont Blancu. Vy si pokojne na vrchole vystúpite a pár minút sa kocháte nádherným výhľadom na Alpy. Na fotografii z výstupu, nikto nebude ani tušiť, ako ste tento „stredne-náročný európsky vrchol“ zdolali.

Jana Milošovičová     Photos: Martin Belás, www.hameaualbert.fr

www.hameaualbert.fr

www.chamonix.com

Mohlo by sa Vám páčiť