Autentické príbehy, nadčasové témy

Hodnota diel Paula Gauguina ani po 100 rokoch neklesá

0

Paul Gauguin patril medzi lídrov post-impresionistického smeru a ako väčšina post-impresionistov, aj on zomrel v skromných podmienkach. Napriek tomu však po sebe zanechal pozoruhodné dedičstvo. Jeho neobyčajné práce sú totiž znalcami umenia vysoko hodnotené a ak sú predmetom aukcií, vždy možno očakávať, že budú ponúkané verejnosti za neštandardné ceny.

Gauguin strávil istú časť svojho života na prekrásnom ostrove Tahiti. Počas tejto životnej etapy namaľoval niekoľko vzácnych umeleckých diel, po ktorých ešte aj dnes túžia vášniví zberatelia z celého sveta. Práve obrazy z nesmierne plodného tahitského obdobia nazývajú odborníci „skutočnými umeleckými skvostami”.
Maliarove práce nezvyknú byť ponúkané na dražbách príliš často, ale keď sa tak predsa len stane, ich hodnota sa dokáže vyšplhať až do skutočne astronomických výšok. Pre ilustráciu Gauguinovu maľbu „Materstvo II” (rok 1899) získala do rúk anonymná osoba, ktorá bola počas aukcie konajúcej sa v roku 2004 v New Yorku ochotná zaplatiť 39,2 milióna amerických dolárov.

Podobne skvele obstála v očiach milovníkov výtvarného umenia aj. maľba „Te Poipoi” /Ráno/. Na jesennom evente v Sotheby‘s konajúcom sa pred dvoma rokmi bola predaná presne v rovnakej cene ako obraz „Materstvo II.”
Ďalšie výnimočné dielo „Dve Tahiťanky” (rok 1902) našlo svojho nového a určite aj. šťastného majiteľa na aukcii v Londýne. Maľba vznikla len rok pred Paulovou smrťou, ale táto skutočnosť jej  na kvalite vonkoncom neubrala. Práve naopak – jedná sa o ďalší nesmierne drahocenný kúsok z dielne majstra Gauguina. Na plátne sú zobrazené dve do pol pása obnažené ženy, obraz je plný príjemného tahitského slnka a prekrásnych farieb. Niet divu, že maľba bola predaná počas londýnskej aukcie za 21,4 milióna amerických dolárov.

Paul Gauguin sa snažil vo svojich prácach premietnuť vlastné skúsenosti. Bol vášnivým cestovateľom a poznávanie nových kultúr ho pri maľovaní do značnej miery ovplyvňovalo. Ako dieťa žil napríklad niekoľko rokov v Peru. Tamojšia kultúra ho dostatočne inširovala a to dokonca nielen pri tvorbe, ale aj. pri rôznych životných rozhodnutiach.

Umelci sú zvláštni a svojskí ľudia a ani Gauguin nebol výnimkou. Svoju manželku s piatimi deťmi zanechal v dánskej Kodani a sám sa vrátil do Paríža. Neskôr „blúdil” po exotických ostrovoch, kde sa venoval zobrazeniu tahitských ľudí a tento kút sveta opísal ako nádherný raj nepoškvrnený európskou civilizáciou. Okrem už spomínaných umeleckých diel sa v tomto období zrodila aj výnimočne komplexná kompozícia „Opýtaj sa, odkiaľ prichádzame” Jeho „ostrovné” diela charakterizujú živé, exotické zobrazenia miestnej populácie, zveličené časti ľudského tela, zvieracie totemy, geometrické tvary a rôzne náboženské symboly. Práve náboženská tematika je citeľná v maľbe „Žltý Kristus”, vzniknutej počas krátkeho pobytu na Martiniku.

Treba podotknúť, že Gauguin nebol len vášnivým maliarom, ale aj.nadaným drevorytcom. Túto svoju zábavku považoval za plnohodnotnú formu umenia. Okrem francúzových malieb sa zachovalo aj niekoľko jeho drevorezieb a sôch, ktoré sa zrejme už čoskoro stanú predmetom aukcií. Aj. v tomto prípade ide o zobrazenia čarovnej tahitskej kultúry a jej nevinnosti. Britská aukčná sieň Sotheby‘s hovorí o menej ako dvadsiatich Gauguinových soškách, ktoré budú v blízkej budúcnosti zrejme predstavené na dražbe.

Marcel Letko                               Photos: ISIFA

www.abcgallery.com/G/gauguin/gauguin.html