Autentické príbehy, nadčasové témy

Hongkongská architektúra je svetovým unikátom / INTERVIEW

0

V Hongkongu žijú všetci vertikálne. Ľudia tu kvôli ochrane prírody neosídľujú stredy ostrovov ale tlačia sa na viac-menej iba na ich okrajoch v mrakodrapoch. Byty sú tu okrem toho astronomicky drahé a miniatúrne, vysvetlil v exkluzívnom rozhovore pre Milliard Sun prezident Hongkongského inštitútu architektov Dominic Lam Kwong-ki.

Čo považujete za medzníky vývoja architektúry v Hongkongu?
Ak hovoríme o architektúre v Hongkongu, je potrebné začať v období pred vyše sto rokmi, vtedy bol ešte rybárskou osadou. Po jeho prevzatí Britániou sa tu však rapídne začal rozvíjať obchod. A s ním architektúra – v európskom štýle. Predovšetkým v britskom.  Stále v Hongkongu nájdete niekoľko budov v koloniálnom a viktoriánskom štýle, je ich už ale iba minimum. Ďalšou veľkou architektonickou etapou je povojnové obdobie, kedy mesto začalo rásť do výšky. Na okrajoch ostrovov. Vo vidieckych oblastiach nájdeme zas mnoho stavieb v tradičnom čínskom štýle. Hlavný rast mesta ako metropoly ale nastal v 50. rokoch, kedy tu bohatí Číňania priniesli skutočne veľké peniaze, začal sa budovať Hongkong ako metropola.
Odvtedy nie je čínskych ani európskym architektonickým stánkom, ale medzinárodným.

Mňa tu prekvapila jedna vec – vedel som, že Hongkong žije vertikálne, ale že až v takej miere a takej hustote budov, to som nečakal…
Hongkong ukázal svetu, aká hustá môže byť obytná zástavba. Tá hustota a výška je skutočne svetovým unikátom. Rovnako ak multifunkčnosť budov. Vezmite si, iba štvrtina hongkonských ostrovov je obývaná a zastavaná, zvyšok – smerom od pobrežia – tvorí nedotknutá príroda. Výstavba  v týchto oblastiach nie vôbec povolená, preto sa
budovy v okolí brehov mora stavajú do takých výšok. V tomto je unikátny.

„Vysokých” je však mnoho iných miest – vezmime si taký New York…
V New Yorku ale máte mrakodrapy iba v určitých oblastiach – napríklad na Manhattane. Ale zvyšok mesta z veľkej časti tvoria rezidenčné štvrte s prízemnými domami. Toto v Hongkongu nemáme. Aj na predmestiach, nie iba v biznis štvrtiach, máme vysoké budovy. Vynímajúc jedno či dve percentá ľudí, všetci žijú v obytných domoch vysokých viac ako 40 poschodí.

Ako funguje dennodenný presun 7 miliónov ľudí na takom malom a zároveň hustom priestore?
Viac ako 90 percent obyvateľov denne do práce dochádza mestskou dopravou, máme veľmi dobre vybudovanú sieť metra, autobusov a električiek. Iba menej ako 10 percent ľudí jazdí do práce autami. Napríklad v mnohých amerických mestách je tento pomer presne opčný.

Ako ľudia vnímajú fakt, že bývajú v stiesnených podmienkach? Ak mate byt na nižšom poschodí mrakodrapu, pravdepodobne takmer nevidíte slnko či oblohu…
Viete, ľudia tu po vojne boli relatívne chudobní. Generácia našich rodičov po príchode sem musela žiť doslova v slumoch. Preto po tom, ako sa dostali k bytom v mrakodrapoch, boli mimoriadne spokojní – ich kvalita života sa totiž výrazne zlepšila. Napriek tomu, že v začiatkoch verejnej masovej výstavby to boli byty bez vlastných kuchýň či toaliet – to mali ľudia spoločné na chodbách.

Kvalita bývania sa ale odvtedy, predpokladám, zlepšila…
Samozrejme, ale platí, že miestni majú extrémne malé byty, neporovnateľne menšie s európskymi štandardmi, o Amerike ani nehovoriac. Byt s 80 metrami štvorcovými si tu môžu dovoliť iba veľmi bohatí ľudia. Všetko súvisí s cenami. V Hongkongu môžete lacno
nakúpiť oblečenie, elektro, jedlo… ale bývanie je neuveriteľne drahé.

To znamená?
Predovšetkým platí, že najdrahšie sú najvyššie poschodia, každý chce bývať čo najviac hore – kvôli slnku a výhľadu. V dobrej lokalite stojí 40-metrový byt približne 6-miliónov  hongkongských dolárov, to je 600-tisíc eur.

Existujú obmedzenie na nákup nehnuteľností pre cudzincov?
Absolútne žiadne. To platí napríklad aj pre zakladanie firiem. To môžete urobiť v priebehu 24 hodín. Kupovať nehnuteľnosti ako investíciu by som tu však veľmi neodporúčal – to je podľa mňa vždy výhodné urobiť v krajine, kde trvalo žijete. Pretože len tam dokonale poznáte trh a jeho nuansy.

Jakub Steiner                                                 Photos: Archive, PRESS

www.discoverhongkong.com