Hľadať

Hotel na koľajniciach

Hotel na koľajniciach

V Milliardcity sme si v minulosti predstavili už niekoľko luxusných vlakov. Cieľom ich cesty bola zdanlivo neprívetivá Kanada, horami a jazerami posiate Škótsko, či tajomná, mýtmi opradená India. Všetko miesta ako stvorené pre netradičné dovolenkovanie, spoznávanie rozmanitých kultúr alebo krás prírody. Prečo však spomínam luxusné vlaky? Z jednoduchého dôvodu. V našom miliónovom meste si totiž priblížime ďalší z nich – Danube Train.

Mestá ako perly

Tento skvele vybavený dopravný prostriedok križuje hneď niekoľko krajín Európy. Pokiaľ sa ním chcete čo najskôr previesť, urobte si rezerváciu na september. Podľa webovej stránky je zopár miest vo vlaku ešte stále voľných. Pýtate sa, čím vás Danube Train prekvapí? Už jeho názov naznačuje spojitosť s Dunajom. Všetci vieme, že druhá najväčšia rieka Európy sa ako široká stuha vinie viacerými krajinami. Preteká Slovenskom, Poľskom, či Nemeckom, neobíde ani východ starého kontinentu. Luxusný Danube Train sa však sústreďuje hlavne na srdce Európy. Predstavte si drahocenný náhrdelník s perlami. Počas cesty týmto vlakom je každé jedno navštívené mesto akoby onou perlou. Originálnou a krásnou, schopnou zapáliť v očiach ohníčky radosti. Do pozornosti sa dostanú pôvabné metropoly ako Budapešť, Praha, či Viedeň, tešiť sa môžete i na Istanbul – križovatku európskych a islamských zvyklostí. Do pestrého rozpisu zastávok vlaku sa vošla aj historická Bratislava a univerzitný Krakov. Rušné mestá so svojimi obyvateľmi postupne striedajú osamotené horské lúky a jazerá. Niekoľko skutočne krásnych sa dá obdivovať napríklad v Tatrách alebo v Transylvánii.

small_1

Pohárik maďarského vína?

Tichý klepot kolies, pohodlné sedenie a veselá nálada v jednotlivých vagónoch. Tri z mnohých znakov cestovania luxusným vlakom. Ani v Danube Train nezabudli kompetentní na patričný komfort a starostlivosť o pasažierov. V ktorejkoľvek fáze dňa. Napríklad na také prebúdzanie s voňavou kávou, prípadne lahodným čajom servírovaným ešte v spacom vozni sa zvyká rýchlo… Obzvlášť pri dobrej obsluhe. A potom… Hor sa do raňajok! Len čo si vybrať? Ráno sa v Danube Train zvyčajne podávajú cereálie, koláčiky a ľahké regionálne jedlá. Na požiadanie cestujúceho však dokážu v kuchyni pripraviť aj o čosi výdatnejšie mäsové pokrmy. Obedy i večere sú v reštauračnom vozni servírované vo forme obľúbených švédskych stolov. Inak v priebehu dňa je na palube vlaku Danube Train kedykoľvek k dispozícii čaj, káva, rozličné nealkoholické nápoje a pivo. Len pre informáciu, všetky tieto položky sú už započítané v cene výletu. Za mierne netradičný bonbónik môžeme považovať servírovanie značkového maďarského vína Szeremley, pochádzajúceho z regiónu Badascony. V minulosti získal tento opojný mok niekoľko ocenení. Tak čo, dáte si pohárik?

small_2

Aj s Prezidentským vagónom

Pýchou každého luxusného vlaku by mali byť ubytovacie priestory. Cestujúci musí cítiť predovšetkým pohodlie. V Danube Train nájde v jednotlivých kupé komfortné lôžka, stoličky na sedenie, stolík, skriňu i trezor na uloženie cenností. Nie je žiadnym prekvapením, že súčasťou spacích vozňov sú umývadlo, sprcha s horúcou vodou a WC. V prípade potreby sa cestujúci môže spoľahnúť aj na kvalitnú posteľnú bielizeň, dostatok čistých uterákov a fén. Vo všetkých priestoroch vlaku Danube Train bola zavedená komplexná klimatizácia s individuálnou kontrolou teploty. Očný kontakt s okolitou prírodou a prostredím zabezpečujú rozmerné otvárateľné obloky. Ak si zarezervujete ubytovanie vo vozni s kupé kategórie Deluxe, ten je uspôsobený pre ubytovanie desiatich cestujúcich. K zvyčajne osemmiestnej vlakovej súprave ťahanej elektrickým rušňom môže byť pripojený aj historický Prezidentský vagón, v ktorom sa stretáva uzavretá spoločnosť. Jedálenské, spacie a spoločenské vozne sú prirodzenou a stabilnou súčasťou vlaku Danube Train. Jeden vagón je ešte potom vyhradený pre potreby personálu.

small

Čaro štvorice výletov

„Náš“ luxusný vlak pravidelne absolvuje štyri dlhšie cesty naprieč strednou a východnou Európou. Je na vás, ktorú z nich si vyberiete. Napríklad si môžete zarezervovať 10-dňový pobyt „Istanbul to Prague.“ Ako už hovorí názov, navštívite hlavné mestá Česka a Turecka. To ale nie je všetko. Vlak prechádza západnou Transylvániou, pričom v noci stojí v Budapešti, kde sú pre cestujúcich pripravené špičkové služby a prenocovanie v štvorhviezdičkovom hoteli. Pokiaľ máte chuť na detailnejšiu exkurziu do sveta histórie, výlet „Central European“ je pre vás ako stvorený. Sú to štyri dni spoznávania krásnych stredoeurópskych miest a honosných palácov. Určite uvidíte viedenský zámok Schönbrun, historické hrady v Bratislave a Krakove (Wavel) alebo aj známy palác Festetitz, jeden z najrozsiahlejších v Maďarsku. Keby vás to predsa len ťahalo iným smerom, môžete skúsiť cestu na východ vďaka zvyšným poznávacím pobytom „Transylvanian West“ a „Transylvanian East„. Čaká na vás štvorica dní spojených s obdivovaním krás Bulharska a Rumunska, dostanete sa aj do blízkosti Bosporského zálivu a Dunaja. Je možné, že veľa z uvedených miest ste už v minulosti videli, ale cesta luxusným vlakom predsa len ponúka nový, jedinečný zážitok. Štvordňové cesty v kupé Deluxe sú k dispozícii od 2 990 eúr, desaťdňový pobyt z Istanbulu do Prahy vyjde záujemcu na 5 490 eúr. Program vlaku Danube Train je dobré kombinovať aj s výberom leteniek do určených destinácií.

Marcel Letko
Photos: Press
www.danube-express.com.

Mohlo by sa Vám páčiť