Hľadať

Hotel s pozoruhodnou históriou

Kto by sa nenechal zlákať na kombináciu slnkom zaliatych pláží, talianskeho temperamentu, stredomorskej kuchyne a dokonalého pohodlia v luxusnom hoteli s neobyčajným životopisom? Odtrhnite sa s nami aspoň na chvíľu od reality nevľúdneho zimného počasia a inšpirujte sa pred výberom letnej dovolenky. Vitajte v hoteli  Quisisana na ostrove Capri.

Klinika premenená na luxus

História hotela Quisisana siaha až do polovice 19. storočia. A je mimoriadne zaujímavá. Keď okolo roku 1850 na ostrov Capri prišiel George Sidney Clark, lekár zo Škótska, usúdil, že podnebie ostrova je ideálne na ozdravovacie a liečebné pobyty. Založil tu teda kliniku, ktorej dal meno  Quisisana (vo voľnom preklade toto slovo znamená „tu na liečenie“). Ostrov však postupne objavovalo čoraz viac turistov, ktorých počet prevýšil tých, ktorí sa na Capri dostavili kvôli zdravotným problémom. Vzhľadom na nedostatok kapacít sa hostia ubytovávali na klinike. Tá sa v roku 1868 definitívne premenila na penzión. Cena jednej noci v Quisisane sa v tom čase pohybovala na úrovni 7 až 8 lír.


Skúsil ho aj Hemingway

Penzión začal dostávať črty kvalitného hotela až po smrti Clarka. Jeho deti Quisisanu predali mladému a ambicióznemu podnikateľovi Federicovi Serenovi. Ten celý hotel zrekonštruoval a pristavil ďalšie časti. Po jeho smrti hotel prevzala spoločnosť SIA, a neskôr ďalší majitelia, ktorí do neho „dotiahli“ prominentnú klientelu a komplexne ho prerobili – postupne až do dnešnej superluxusnej podoby.

Hotel Quisisana je dnes symbolom ostrova Capri a luxusu. Počas jeho existencie v jeho izbách strávilo noci mnoho monarchov, hercov, spisovateľov a významných manažérov. Spomeňme napríklad Ernesta Hemingwaya, Toma Cruisa, Sidney Sheldon, či členov rodiny Savoyovcov.

Štýlový luxus

Hotel má v súčasnosti kapacitu 300 hostí, respektíve 150 izieb a apartmánov, o ktorých sa stará 140-členný personál. Súčasťou Quisisany sú dve reštaurácie (Quisi a la Colombaia). Nechýba krytý bazén, telocvičňa, sauna, turecké kúpele, salón krásy a tenisové kurty. O kvalite hotela svedčí aj to, že od roku 1986 je členom asociácie „The Leading Hotels of the World“. Mimoriadne ho obľubujú nielen prominentní turisti, ale tiež manažéri a firmy, ktoré tu organizujú rokovania a konferencie.

„Elegancia priestranných a vynikajúco zariadených apartmánov, spoločne s prívetivou a pohostinnou atmosférou spoločne tvorí perfektný a rafinovaný luxus“. Takto svoj hotel prezentujú jeho zamestnanci. A dodávajú, že Quisisana nie je len obyčajným hotelom. Je to životný štýl. Ideálna poloha hotela umožňuje hosťom, aby sa dosýta nadýchali všadeprítomnej histórie, morského vzduchu a nechali sa rozmaznávať slnkom na kvalitných plážach.


Bez áut

Ako sa do hotela Quisisana dopraviť? Na ostrov Capri sa dá najľahšie dostať trajektom z Neapola, Sorrenta a v letných mesiacoch tiež z Positana. Po príjazde do miestneho prístavu na ohlásených hotelových hostí čaká zástupca hotela, ktorý ich oficiálne privíta a v taxíku sprevádza na námestie Piazza Umberto. Odtiaľ je hotel vzdialený asi tri minúty chôdze. Hotel poskytuje aj možnosť transferu helikoptérou priamo z neapolského letiska, respektíve limuzínou až z Ríma.
Priamo do hotela sa však autom dostať nedá, z centra ostrova Capri je doprava vylúčená. Zástupcovia hotela preto upozorňujú hostí, ktorí plánujú na Capri pomocou trajektu doviesť aj vlastné auto, aby ich pred príchodom kontaktovali a vyhli sa tak zbytočným komplikáciám.


Vivat Italia

Ostrov Capri je skutočným rajom pre tých, ktorí nedajú dopustiť na typickú stredomorskú klímu. Priemerná teplota sa pohybuje od 10 stupňov Celzia vo februári – najchladnejšom mesiaci – do 28 stupňov v auguste, ktorý je najteplejším mesiacom roka. Najvhodnejším obdobím na pobyt je podľa miestnych zdrojov jeseň a jar, kedy sú teploty najpríjemnejšie.

František Kvarda            Photos: Quisisana Press

www.quisisana.com

Mohlo by sa Vám páčiť