Autentické príbehy, nadčasové témy

Hudobný mág Santaolalla nadchol aj Antonia Banderasa

0

Tí najlepší hispánski filmoví tvorcovia sa zišli počas minulého týždňa na prestížnom Festivale latinskoamerických filmov v Los Angeles. Mimoriadne ocenenie hispánskej komunity bolo v tomto roku udelené Gustavovi Santaolallovi, hudobnému skladateľovi roka 2006, nositeľovi filmového ocenenia Zlatý Glóbus a dvojnásobnému držiteľovi Oscara za hudbu k filmom Skrotená hora a Babel.

Cenu Gabi si Santaolalla prevzal z rúk jej minuloročného nositeľa, prominentného Andalúzčana a herca populárneho aj medzi inými ako hispánskymi fanúšikmi, Antonia Banderasa. Samotné meno Gustava Santaolallu je možno pre slovenského diváka menej známe, s jeho hudbou sa však už určite stretli mnohí z nás. Nie nadarmo sa tento pôvodne argentínsky muzikant dostal v minulom roku na zoznam 50 najmúdrejších ľudí v Hollywoode. Dvere do sveta amerického filmu mu otvorila hudba k mexickému filmu Amores Perros, ktorého nezvyčajný štýl a osobité obrazové spracovanie viedlo členov Americkej filmovej akadémie v roku 2001 k Oscarovej nominácii v kategórii zahraničný film. Santaolalla sa spoločne s režisérom filmu, Mexičanom Alejandrom Gonzálezom Inárritu, služobne presunul do Hollywoodu, kde v roku 2003 zložil hudbu k jeho thrilleru 21 gramov. Nasledoval kritikmi ospievaný hit Motocyklové denníky o dospievaní Ernesta „Che” Guevaru a v roku 2005 Santaolalla premenil už svoju prvú Oscarovú nomináciu na skutočnú zlatú sošku za hudbu k filmu Skrotená hora. O rok neskôr ho Hollywood videl na Oscarovom pódiu znova. Mnohí očakávali, že Inárritov film Babel zhodnotí väčšinu svojich 7 oscarových nominácií, ale ďakovnú reč mal v ten februárový večer iba Gustavo Santaolalla, a to za zisk Oscara za najlepšiu originálnu hudbu k filmu Babel.

„Dnes sa s ním osobne stretávam po prvýkrát a cítim sa poctený.  Rád by som cenu Gabi za celoživotné dielo odovzdal skvelému hudobníkovi, Gustavovi Santaolallovi,” uviedol na adresu Santaolallu Antonio Banderas, ktorý hudobníka pozdravil na červenom koberci pred Grauman Chinese Theatre v Los Angeles. Jeho filmová hudba je podľa Banderasa jednoducho krásna a každého diváka vtiahne späť do filmového príbehu, aj keď si ju vypočuje mimo premietacej sály. ukončil svoj gratulačný príhovor Banderas. Dvojnásobný držiteľ zlatej Oscarovej sošky Gustavo Santaolalla si prevzal špeciálne ocenenie so slzami v očiach a priznal sa, že je pre neho mimoriadne významná, keďže je tak úzko spojená s jeho identitou. Aj keď Santaolalla žije už roky v Kalifornii, na svoj argentínsky pôvod nezanevrel. Práve na festivale predstavil svoj najnovší dokumentárny projekt Café de los Maestros, v ktorom pátral po pôvode a niekdajšom temperamente argentínskeho tanga.

Festival latinskoamerických filmov v Los Angeles patrí už vyše 10 rokov k najdôležitejším miestam prezentácie hispánskeho filmového umenia v Amerike. Pre hispánske filmové hviezdy je zároveň príležitosťou zažiariť na Hollywoodskom červenom koberci a získať dôležité kontakty na hollywodskych producentov a komerčné filmové štúdiá. Odborná porota tohto ročníka sa na víťazovi festivalu vzácne zhodla s festivalovým publikom. Hlavnú cenu si odniesol kolumbijský film Paraiso Travel, ktorého názov síce evokuje snímku o luxusnej dovolenke, ale filmári v ňom spracovali príbeh mladej mileneckej dvojice počas ilegálnej imigrantskej cesty z Kolumbie do New Yorku. Prisťahovalectvo je jednou z dôležitých tém latinskoamerickej kinematografie, obľúbenej aj medzi americkými divákmi. Mnohí z nich, či už legálne alebo ilegálne, podobne ako Santaolalla, opustili z ekonomických alebo politických dôvodov svoje rodisko a nový život začali za neľahkých podmienok v USA.

Words & Photos: Marika Ondruchová (Los Angeles)

www.latinofilm.org