Hľadať

If you can’t make it fake it

If you can’t make it fake it

Daniel Denes patrí k autorom, ktorí preferujú kreatívnu kreativitu. Okrem toho, že vo svojich obrazoch objavuje neobjavené, rád provokuje a núti publikum k nespočetným otázkam.

To dokazuje aj jeho projekt z leta minulého roka, kedy sa rozhodol svoju výstavu v Prahe okoreniť „objavením Mesiaca“. Po otvorení a úvodnom slove sa Daniel v kostýme astronauta vydal na cestu naprieč Prahou, aby napokon „pristál“ na Pražskom hrade, kde symbolicky umiestnil americkú zástavu. Týmto gestom sa chcel stotožniť s osobou známeho astronauta  Apollo 17 slovenského pôvodu, Eugena Cernana, ktorý bol súčasťou misie na Mesiaci. A tak ako Eugen Cernan zapichol vlajku na mesiaci, chcel autor rovnakým počinom vysloviť veľký otáznik a vyvolať diskusiu či misia Apollo 17 na Mesiaci nebol len FAKE. (Podvod).

Cieľom akcie v Prahe bolo prekročiť konvenčné témy. Na výstave bolo k nahliadnutiu 25 olejomalieb. Diela vychádzali z päťročného vnímania, pozorovania iných kultúr a etnických skupín okom autora s dávkou humoru. Prostredníctvom svojej tvorby predostrel divákovi nadľahčeným spôsobom ťažké a niekedy až spolitizované témy.

V máji tohto roku čaká Daniela Denesa veľký veľký májový  prezentačný večer slovenskej kultúry Slovak Fashion Night, ktorý sa uskutoční v New Yorku –  v Bohemian National Hall na Manhattane.

NIPOS             Photos: Daniel Denes Archive

www.denes.sk

Mohlo by sa Vám páčiť