Hľadať

Iný kraj, iný mrav. To platí aj o vínach z Talianska

Talianske vína vo svete považujú na najlepšiu kombináciu ceny a kvality, tvrdí v rozhovore pre Milliard Sun Alexander Pöthe, majiteľ online vinotéky Porta Italia, ktorá ponúka tie najexkluzívnejšie talianske delikatesy. Sám sa do vína zamiloval a po týchto riadkoch tak urobíte aj vy.

Čo vás priviedlo k rozhodnutiu venovať sa vínu a otvoriť online obchod a vinotéku?
Bola to zhoda okolností. S manželkou máme radi Taliansko, jeho kultúru aj tradície. Naša reštaurácia ponúka talianske jedlá a je logické, že sme chceli ponúkať vo svojej vínnej karte aj víno z tejto krajiny. A tak sme začali. Postupne nás umenie vína a jeho pitia zaujalo natoľko, že sme sa rozhodli otvoriť aj vinotéku a obchod. Našimi klientmi sú aj top reštaurácie, napríklad Le Monde, Flowers, Camouflage, hotely a iné gastrozariadenia.

Navštíviť stránku Porta Italia znamená vstúpiť do sveta skvelých vín a lahodných dobrôt. Nie je ľahké si z nich vybrať. Mohli by ste našich čitateľov preniesť do vášho sveta? Ktoré produkty by ste im odporučili?
Koncom roka sme začali so špičkovým výrobcom kávy z Neapola – Caffe Moreno. Tú si môžu zákazníci kúpiť v rôznych kvalitách, vrátane bezkofeínovej. Máme vynikajúcu ručne robenú čokoládu Vannucci a, samozrejme, vína. Napríklad Cantina Tramin, vinárstvo priamo z dedinky Tramin v Alto Adige, má skvelé biele vína. Z Piemonte máme Barolo od Roberta Voerzia, Elio Altare a Domenico Clerico. A nezabudnime na populárne prosecco. Nájdete u nás výrobcu Adami, ktorého svetoznámy kritik Robert Parker považuje za top výrobcu prosecca v Taliansku.

Viem, že okrem predaja ponúkate aj degustácie. Majú úspech? A vôbec, ako ľudia reagujú na širokú ponuku vašich vín?
Porta Italia znamená brána do Talianska. Tento názov sme vybrali zámerne. Spolu s nadšencami vína, ktorí sú nielen našimi klientmi, ale v prvom rade priateľmi, spoznávame krásy Talianska, štýl tejto krajiny a kultúru aj prostredníctvom vína. Aj v Taliansku platí, iný kraj, iný mrav. A to aj vo výrobe vína. Snažíme sa na ochutnávky pozývať svetoznámych výrobcov a postupne robiť osvetu v pití vína. Pretože aj tu platí, že za najlepším vínom, je množstvo manuálnej poctivej práce na vinici. Minulý rok nás poctili svojou návštevou Giacomo Neri z vinárstva Casanova di Neri, Marco Ricasolli, pravnuk zakladateľa Chianti z vinárstva Rocca di Montegrossi, zástupca legendárnej značky Tenuta dell Ornellaia.

V súčasnosti je ponuka svetových vín taká široká, že je náročné si vybrať „to pravé“. Na trhu sa  stretávame s vínami z mnohých krajín s rôznou kvalitou. Prečo by sme si mali vybrať práve talianske?
Talianske vína sú vo svete považované za najlepšiu kombináciu ceny a kvality. Oblasti sú silno regionálne, takže po prejdení pár sto kilometrov prekročíte niekoľko svetov, čo je úžasná skúsenosť. Samozrejme je dôležité brať do úvahy výrobcu, Taliani majú tendenciu si prácu zľahčovať, takže kvalitatívny ale aj cenový rozptyl je obrovský.
Naša selekcia je vybratá veľmi dôsledne, väčšinou ide o kultových výrobcov, ktorí aby dosiahli  čo najvyššiu kvalitu, neváhajú drasticky znížiť výnosnosť. Rešpektujú „terroir“ a ich vína majú osobitý šarm a charakter, čo je odrazom ich talentu, nadšenia a tradícií, ktoré sa dedia generačne. A v neposlednom rade je dôležité, aby konzument dostal top víno za čo najpriaznivejšiu cenu, čo bolo na začiatku veľmi náročné, pretože bolo treba „predegustovať“ niekoľko tisíc vzoriek, v kombinácii s analýzou. To trvalo  niekoľko rokov. Ďalším dôležitým faktom je , že top výrobca musí byť konzistentný každý rok, to znamená garantovať tú istú kvalitu aj v slabších rokoch.  

Ktoré z talianskych vín by ste teda odporučili náročným klientom, ktorí vyhľadávajú špičkovú kvalitu bez kompromisov?
Piemontské vína ako Barbaresco a Barolo sú veľmi sofistikované a náročné na pochopenie. Vzhľadom k subtílnejšiemu telu, vyšším trieslovinám sú doporučené pokročilým konzumentom. V portfóliu máme aj top toskánske víno Brunello Di Montalcino od Casanova Di Neri. Mimochodom ocenené renomovaným vínnym kritikom Wine Spectator ako víno sveta, čo je naozaj veľmi prestížna cena. Zastupujeme aj špičkových výrobcov z Francúzska z oblasti Rhona- Clos Saint Jean. Tento rok dostalo ich Chateaunneuf du Pape Sanctus Sanctorum 100 bodov od Roberta Parkera. Z Nemecka zastupujeme špičkové Ryzlingy z oblasti Mosel.

Peter Fritz                                                             Photos: Porta Italia

www.portaitalia.sk

Mohlo by sa Vám páčiť