Hľadať

J.K. + Rowling = Harry billionaire

J.K. + Rowling = Harry billionaire

Magický svet Harryho Pottera ju priviedol na najvyšší stupienok v spoločenskom rebríčku. V hodnotení Forbes sa umiestnila v prvej päťke „ženských“ miliardárov a zaznamenala historické prvenstvo v rebríčku spisovateľov s toľkými nulami na účte.

Detstvo

Keď sa Anne a Pete Rowlingovci dočkali 31. júla 1965 potomka, ktorým bolo dievčatko Joanne, ani v najsladších snoch nepredpovedali úžasnú budúcnosť svojej dcéry. Ani Joanne počas rokov dospievania v Chipping Sodbury, mestečku, ktoré pôsobilo staromódnym dojmom, nedokázala ešte v sebe objaviť budúcu spisovateľku veľkého formátu. Už v školskom veku však začal v nej klíčiť, zhmotňovať sa svet Harryho Pottera. Napríklad pozorne sledovala okolie, ktoré jej poslúžilo ako inšpirácie pre množstvo postáv. Keď sa vracala zo školy, mama ju vyčkávala spolu s priateľkou Ruby Potterovou. Odtiaľ pochádza Harryho priezvisko.
 V škole patrila k hĺbavým žiakom, stále zamyslená, vážna. V tomto veku začala pociťovať lásku k písaniu. Na strednej škole vzbudila pozornosť učiteľov angličtiny a niektorých spolužiakov – „hviezdila“ najmä na hodinách tvorivého písania. Bola typickým spisovateľom – excelovala v písomnom prejave, aj keď nepatrila k utiahnutým žiakom.

Formovanie

Nasledovala cesta do Exeteru na univerzitné štúdiá. Sama, bez podpory domáceho prostredia, do náručia múrov z červených tehál. „Sloboda“ ju ale posilnila a pretvorila v sebavedomú ženu. Joanne sa rozhodla študovať francúzštinu, ktorá bola aj podľa jej rodičov užitočnejšia – poskytovala širšie možnosti uplatnenia, ako rodný jazyk. Francúzsku konverzáciu si zdokonalila v poslednom ročníku priamo vo Francúzsku, kde absolvovala ročný študijný pobyt. Na čiastočný úväzok tu vyučovala angličtinu. V roku 1987 slávnostne promovala v spoločnosti priateľov a rodičov.
Odrazu stála na vlastných nohách. Presťahovala sa do Londýna, kde vystriedala niekoľko zamestnaní, dokonca určitý čas pracovala pre Amnesty International v jej londýnskej pobočke. Do jej života zasiahla náhoda. Jej priateľ sa presťahoval do Manchestru a tak nechtiac zasial semienko úspechu s názvom Harry Potter. Písal sa rok 1990 – rok zrodu a skonu. Narodil sa jej nesmrteľný príbeh a 30. decembra 1990 zomrela jej matka Anne Rowlingová, ktorá dlhú dobu bojovala so sklerózou multiplex. Odchod matky veľmi zle znášala, negatívne sa zapísal do jej súkromia, na druhej strane vznikli nové podklady budúcej knihy o čarodejníckom chlapcovi. Napríklad túžba po matke podnietila vytvorenie povestného zrkadla z Erisedu, v ktorom Harry mohol sledovať svojich rodičov.


Zlomové roky a úspech

Na scénu však prichádzala ďalšia životná kapitola. Prijala miesto učiteľky angličtiny v Portugalsku – v meste Porto. Tu stretla svojho prvého manžela Jorgeho Arantesa. Onedlho Joanne otehotnela a vzápätí o dieťa prišla. Toho sa však dočkala, keď porodila dcéru Jessicu.  Spoločný vzťah s Arantes priviedol dvojicu 16. októbra 1992 k oltáru, kde sa zosobášili. Takmer po roku však ich vzťah skrachoval a Joanne spolu s dcérou odcestovali z Portugalska domov.
Rok 1994 patril k jej najťažším životným obdobiam. Práca, starostlivosť o dieťa, doťahovanie s úradmi, depresie a opäť práca, tento krát na prvej knihe o Harrym Potterovi. Spisovateľské zázemie našla v švagrovej kaviarni v Edinburghu, kde žila. Éra úspešnej spisovateľky naberala neodvratnú rýchlosť. Spoznala Christophera Littla, ktorý sa stal jej agentom, a Barryho Cunninghama. Ten viedol oddelenie detských kníh vo vydavateľstve Bloomsbury. S pomocou týchto skvelých ľudí vydala konečne svoju prvú knihu o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi.
Príbeh jej úspechu dnes pozná každý. Potterománia, dlhé rady v kníhkupectvách, uvedenie príbehov na filmové plátno, šťastie a peniaze. To je výsledok jej tvorivej práce a neutíchajúceho entuziazmu.


Výsledky hovoria o všetkom – 5 kníh o Potterovi sa vo svete predalo v počte okolo 250 miliónov kusov v 55 jazykoch. Obrovské príjmy zabezpečili filmy, reklamné predmety, hračky. Je úspešnou „billion“ lady.

Peter Fritz        Photo: Christopher Little Literary Agency/ Richard Young

www.jkrowling.com

Mohlo by sa Vám páčiť