Hľadať

Jachta roka 2010 – Azimut 53

Jachta roka 2010 – Azimut 53

O kvalite, pohodlí, funkčnosti a luxuse jácht z dielne známeho talianskeho výrobcu Azimut svedčia mnohé pozitívne reakcie médií či nadšenie ich majiteľov. A zdá sa, že úspech tejto značke chutí, pretože pred nedávnom si zaknihovala ďalší významný zásah do čierneho. Tento raz sa zaskvela modelom Azimut 53, ktorý zvolili novinári prestížneho britského magazínu Motorboat & Yachting za jachtu roka 2010.

O tom, prečo si získala ich sympatie svedčia nasledujúce riadky. Azimut 53 možno prirovnať k luxusnému, plávajúcemu apartmánu, kde sa nebudete v žiadnom momente pobytu nudiť. Nájdete tu zábavu, pohodlie a luxus.

Po svojom väčšom bratovi Azimut 58 pripravili dizajnéri a inžinieri menšiu verziu 53, ktorá však ponúka dokonalý komfort. Tak by bolo na mieste napísať, že jachta sa zvyčajne meria v stopách alebo metroch, ale samotná dĺžka trupu vám ešte nemusí odhaliť, aký veľkorysý priestor objavíte na jej palube. Práve tieto atribúty sa odzrkadľujú v novej jachte Azimut 53. Vo svojej kategórii je jedinečná, pretože ponúka priestrannú a svetlú „master suite“ – kajutu majiteľa s panoramatickým oknom. Tá okrem veľkej manželskej postele ponúka aj sprchovací kút, ktorý je možné využívať i na relax v spoločnosti farieb – procedúra chromoterapie. Model 53 umožňuje zažiť niečo, čo v mnohých iných lodiach absentuje – vášeň a entuziazmus. Táto loď má jednoducho štýl, ktorý vás chytí za srdce vďaka pozornosti, ktorú jej venovali tvorcovia v lodeniciach Azimutu.

Hlavná paluba nezaujme len svojou dĺžkou, ale tiež šírkou, výškou a svetlosťou, Je navrhnutá ako jeden veľký priestor rozdelený na viac funkčných oblastí – so salónom s elegantnou, ale i praktickou vitrínou z moreného duba vybavenou viacerými zásuvkami. Práve salón je dôležitou súčasťou, ktorá zabezpečuje pohodlný život na palube – kde centrálnu časť tvorí pohovka s dvoma kreslami umiestnenými oproti sebe a menší stolík. Vznikol tak veľmi elegantný a prestížny priestor pre relax a konverzáciu.é
Komfortom a funkčnosťou sa môže pochváliť aj jedálenský kút s pohovkou a barom. Nachádza sa tu tiež dvojkreslo z pevnej látky a kože umiestnené hneď za „wheelhouse“, ktoré je možné prostredníctvom servomotorov podľa potreby posúvať. Táto funkcia umožňuje jej viacúčelové využitie. V samotnom riadiacom centre (wheelhouse) sa nachádza kormidlo a neodmysliteľný navigačný systém. Klimatizačný systém zas zaručuje ideálnu teplotu v celej lodi, pričom sú vetracie prieduchy dokonale skryté a integrované do zariadenia.

Nemusíte pochybovať o tom, že veľká jachta musí mať aj veľkorysý „Flybridge“ – čiže vyvýšený mostík. „Flybridge“ Azimutu 53 je taký priestranný, že sa tu dizajnérom podarilo umiestniť dve oblasti určené na leňošenie – opaľovanie, ktoré sú prepojené, ale pritom nezávislé. Jedna časť je umiestnená smerom k zadnej časti a druhá na prove. Takýto zaujímavý relaxačný priestor umožnil tvorcom vytvoriť špeciálny a rozmerný priestor s väčšou pohovkou a stolíkom so zabudovanou chladničkou.

Rovnako ako všetky veľké motorové jachty, je aj model 53 vybavený vysokým ochranným oblúkom s pevným rámom strechy v kombinácii s posuvnou strechou z textílie, ktorá chráni kapitána a taktiež jedálenský kút pred slnečnými lúčmi i pri jazde pri rýchlosti 25 uzlov. Veľkosť projektu je možné vidieť v najmenších detailoch. Vezmite si napríklad zábradlie, ktoré zaručuje bezpečnosť vo všetkých oblastiach, otváracie okienka v kajutách, bočné uličky umiestnené tak, že  nezasahujú rušivo do kokpitu. K tomu je potrebné spomenúť antivibračný systém, ktorý zamedzuje pohyb riadu a pohárov zo skla. Pokiaľ by sme mali zhrnúť všetky pozitívne stránky, tak stačí uviesť, že i ten najmenší detail návrhári z Azimutu doriešili na maximum.

Koncepcia a interiér

Azimut 53 symbolizuje starostlivé prevedenie, čisté línie a jeho zužujúci profil zvyšuje eleganciu a dodáva mu pocit moci. Prostredníctvom veľkých okien sa obývacích priestorov dostáva prirodzené svetlo, ktoré dáva vyniknúť dvom hlavným témam – kombinácii zamatu, ktoré tvoria štruktúru pohovky, kde odtiene jemnej fialovej a purpurovej vytvárajú veľmi elegantný výsledok. Nábytok na hlavnej palube je vyrobený z dubového dreva, ktoré je doplnené odtieňom svetlej farby koňaku. Zaujmú aj svetlé obkladové dosky a tmavá koža použitá na pohovkách, ktorá elegantne kontrastuje s čistým vlneným kobercom vo farbe slonovej kosti.

Na Slovensku si tento skvost môžete objednať prostredníctvom spoločnosti Yachtnavigator.

Celková dĺžka                                           16, 7 m
Dĺžka trupu                                                16, 4 m
Ponor lode                                                 1, 35 m
Výtlak (pri plnom zaťažení)                   27 t
Motory                                                        2 x 715 konských síl (526 kW) CAT C12
                                                                     ACERT Compact
Maximálna rýchlosť                                31 uzlov
Cestovná rýchlosť                                   28 uzlov
KABÍNY                                                       3 + 1
Počet lôžok                                                6 / 8 + 1

Dizajnéri
Exteriér                                                      Stefano Righini
Interiér                                                       Carlo Galeazzi

Peter Fritz                                                           Photos: Azimut Press

www.azimutyachts.com
www.yachtnavigator.sk

Mohlo by sa Vám páčiť