Hľadať

Jasné slnko nad Beckovom

Jasné slnko nad Beckovom

 

Rád spomínam na detské časy a rozprávanie o legende, ktorá sa týkala beckovského hradu. Dnes som o niekoľko desiatok rokov starší a najmä šťastný, že na tomto hrade už štyri roky svieti jasné slnko, ktoré rozžiarila pani Mária Gáliková, organizátorka zaujímavej akcie, ktorú nazvala Beckovské slnko. Počas nášho rozhovoru sme spoločne bilancovali a rovnako niečo odhalili o nadchádzajúcom ročníku.

Pani Gáliková, som rád, že sa na nám po dlhšom období podarilo opäť stretnúť a pozhovárať sa o podujatí Beckovské slnko. Toto prestížne podujatie si určite získalo svojich fanúšikov a takisto poukázalo na výnimočné osobnosti, ktoré si ocenenie Beckovské slnko zaslúžili.

Ako hodnotíte obdobie, ktoré prešlo od vzniku tejto myšlienky?

Týmto ocenením odovzdávame kus pozitívnej energie, ako poďakovanie a prejav úcty osobnostiam, ktoré svojou  prácou, činmi a charizmou tiež pozitívne ovplyvňujú alebo ovplyvňovali dianie nielen u nás, ale aj vo svete, a takýmto spôsobom zviditeľňovali aj Slovensko.

Od vzniku tejto myšlienky prešli už štyri roky. Počas tejto doby som si uvedomila, že táto myšlienka má široký rozmer najmä v tom, že upozorňujeme na to, aké osobnosti na Slovensku máme a čo všetko počas svojej kariéry dosiahli, a akým významným vzorom sú pre mladú generáciu. Samozrejme, vybudovať pozitívne meno podujatia beckovské slnko, si vyžiadalo veľa práce a úsilia. Najmä, popri všetkých oceneniach, ktoré na Slovensku máme. Ale musím povedať, že sa nám to podarilo. Našli sa ľudia, ktorých tento projekt nadchol, a ktorí prinášajú neustále nové myšlienky či nápady na zlepšenie . Vytvorili sme logo BS, spracovali veľké množstvo informácií o ocenených a tiež sme sa posunuli v tom, že máme spoty v TV, aby sme týmto projektom zaujali čo najviac ľudí. Sme vynikajúci tím, ktorý výborne spolupracuje. Rovnako aj partneri podujatia už patria medzi našich priateľov, a to len vďaka pozitívnej energii, ktorú vkladáme do realizácie a celkovej neuveriteľnej energii na hrade počas udeľovania ceny.

Toto obdobie hodnotím veľmi pozitívne. Som človek, ktorý keď si niečo zaumieni, tak ide húževnato za svojím cieľom. A Beckovské slnko je jedným z mojich pekných výsledkov. Venujem mu veľa energie, ale keď sledujem ľudí, ktorí prídu na Beckovský hrad a cítia sa spolu výnimočne, stojí to úsilie zato.

V minulých troch ročníkoch boli ocenení Eva Blahová, Jozef Golonka a v roku 2017 ocenenie získal profesor Vladimír Krčméry. Mohli by ste nám prezradiť, prečo ste vybrali práve tieto osobnosti?

Oceňujeme osobnosti z oblasti kultúry, vedy, športu a spoločenského života. Tieto osobnosti ma zaujali svojou prácou, postojom k životu, a hlavne majú môj obdiv za to, čo v živote dosiahli. Považujem ich za veľký vzor, najmä pre mladú generáciu. Za ich úspechmi stojí obrovská drina. Pritom sú to však skromní ľudia.

Prvé ocenenie Beckovské slnko bolo udelené Eve Blahovej, významnej mezzosopranistke. Tridsaťdva rokov bola profesorkou spevu, vychovala mnoho významných osobností operného spevu. Svoje vedomosti odovzdávala študentom po celom svete – od Ameriky, cez Európu až po Japonsko. Je profesionál s obrovským ľudským rozmerom a veľkou inšpiráciou pre nás i ďalšie generácie. Evička je temperamentná a vždy usmiata dáma, ktorá hovorí, že: „Ten, kto robí svoju prácu s láskou, nikdy nie je unavený.“

Druhým oceneným bol nominant z oblasti športu, Jožko Golonka prezývaný „žiletka“. Bývalý legendárny hráč  bratislavského Slovana je nepochybne jednou z ikon nášho hokeja. Bol ocenený mnohými vyznamenaniami. Je nielen skvelým hokejistom, ale aj rodeným šoumenom, ktorého média milujú. Myslím, že ho pozná celý svet.

Tretí ročník patril nominantovi z oblasti vedy, lekárovi, vedcovi a odborníkovi na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu – MUDr. Vladimírovi Krčmérymu. Založil vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, ako aj Tropic Team. Pán Krčméry pôsobil na misiách v mnohých krajinách sveta. Jeho heslo znie: „Pomáhať tam, kde to svet potrebuje.“  Je to naozaj výnimočný človek s veľkým „Č“..

V tomto roku vás čaká už štvrtý ročník, ktorý opäť vyzdvihne zaujímavého a charizmatického človeka, hereckú osobnosť Juraja Kukuru. Čo rozhodlo, že ste sa rozhodli oceniť pána Kukuru?

Juraj Kukura patrí medzi obľúbených divadelných aj televíznych hercov, nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku, kde strávil dosť dlhú etapu svojho života a doteraz žije striedavo v Hamburgu a Bratislave. Bol ocenený na filmových festivaloch po celom svete. Okrem toho založil divadlo Aréna. V spolupráci s Univerzitou Komenského a divadlom Aréna vznikla Detská Univerzita Komenského. Veľmi si na ňom vážim jeho záujem o vzdelávanie mladej generácie, ktorá je našou budúcnosťou.

Predpokladám, že sa už  intenzívne venujete prípravám na slávnostný večer na hrade Beckov. Aké prekvapenia ste pripravili pre pozvaných hostí?

Program je vždy pripravený podľa toho, čo ocenený obľubuje, aký hudobný žáner má rád …. Nerada by som zatiaľ predbiehala, pretože program ešte nie je úplne zostavený.

 

 

Peter Fritz
Fotografie: Pavol Harum

Mohlo by sa Vám páčiť